AktüelGüncelGündemSiyasetTürkiye

Muharrem İnce: Laflarımı çarpıtmayın

Paylaş:

Muharrem İnce: Laflarımı çarpıtmayın

Dünkü basın toplantısında yaptığı açıklamalara yönelik atılan manşetleri düzelterek konuşmasına devam eden İnce, şunları söyledi:

“LAFLARIMI ÇARPITMAYIN”

* Dünkü basın toplantılarında yanlış manşetlerle duyurulan iki konuyu önce bir düzelteyim. Bunlardan birisi ‘ben o 6’lı masada olsaydım orayı dağıtırdım’ manşeti böyle atıyorlar. Niye lafımı yanlış, yarım yazıyorlar onu anlamadım.

* Cümlemi tekrar ediyorum, Adana’daki yerel basına da güveniyorum. O 6’lı mutabakatta Atatürk yok, laiklik yok onun için dağıtırım dedim. Atatürk olmayan her yeri dağıtırım, uzlaşmaya varmam. Bir kere burayı bir düzeltelim. Orada neden Atatürk yok, onu söyledim. Lafımı eksik yazmışlar.

* İkincisi ‘İktidarın Rusya – Ukrayna Savaşı’na Muharrem İnce’den destek’ öyle demedim. Bakın düzgün yazın tekrar söylüyorum.

* Denge politikası ya da aktif tarafsızlık politikası adına ne derseniz deyin. 1940’da İsmet Paşa 2. Dünya Savaşı’na girmemek için bu politikayı uyguladı. ‘Önce İsmet Paşa’dan bir özür dileyin’ dedim. Burayı yazan yok. Özgür bir medya, konuşan bir üniversite, konuşan bir sivil toplum bunlar olmadan olmaz. Tekrar söylüyorum laflarımı çarpıtmayın.

“YAKINDA SU VE İLAÇ PROBLEMİ GELİYOR”

Türkiye’nin yakında su ve ilaç problemiyle karşı karşıya kalacağını dile getiren İnce, şöyle devam etti;

* Geldiğimiz noktada gıda problemimiz var, güvenli gıda problemimiz var, enerji problemimiz var. Yakında su problemimiz olacak ve yakında yine bir ilaç problemimiz olacak.

* Dört konu; gıda, su, enerji, ilaç. Uyarı görevimizi Memleket Partisi olarak Türkiye’yi karış karış gezerek yapıyoruz. Yakında su problemi geliyor. Su kanunu çıkmazsa ciddi bir su sorunu yaşayacağız.

“GÖBEK ATMADIKLARI KALDI”

* Enerjimizde dışa bağımlıyız. Savaştaki Ukrayna’dan, savaştaki Rusya’dan ayçiçeği gelecek diye, buğday gelecek diye göbek atmadıkları kaldı, havai fişeklerle karşılayacaklar. Yazık günah değil mi? Bak bu ülkenin en bereketli topraklarındayız, Çukurova’dayız.

* Ne yazık ki anlayamadıkları yer şurası; buğday da, şeker pancarı da, ayçiçeği de, pamuk da aynı zamanda bir silahtır silah. Aynı zamanda savaş anında, kıtlık anında bunlar bir silahtır. Bunu anladıkları gün iş işten geçmiş olacak, bunu öğrenemediler.

“ONLAR SEKRETER, BAKAN DEĞİL”

* Tarım Bakanı falan değişmiyor yanlış anlamayın, öyle büyük hayaller beklemeyin. Tarım Bakanı aynı kişi arkadaşlar. Enerji Bakanı, Tarım Bakanı, Milli Eğitim Bakanı, Adalet Bakanı aynı kişi bir kişi; Recep Tayyip Erdoğan.

* Bakan falan değişince bir şey olmayacak yani. Onlar sekreter, bakan falan değil. Önceden deve dişi gibi bakanlar vardı, onlar bitti, onlar yok. Her şeye Erdoğan karar veriyor bu ülkede. Yasama o, yürütme o, yargı o.

“AKILLI EVLATLARA ‘GİDİN’ DİYOR, 250 BİN DOLARI VERENE VATANDAŞLIK VERİYOR”

* Biz 100 yıllık bu Cumhuriyet’te şu ilkeyle büyüdük; ‘Beni Türk hekimlerine emanet edin’ Şimdi geldiğimiz nokta ‘gidebilirsiniz, buyurun gidin’ diyor. Ben de bir tweet attım çok beğendi millet. ‘Doktorlara gidin diyeceğine sen doktora git’ dedim.

* Bakın doktorlar kimdir? Bu memleketin akıllı evlatlarıdır. Bizim çocuklarımız bunlar, bizi tedavi edecekler. Çocuklar, öğrencilerim gitmek falan yok, nereye gidiyorsunuz ya bu memleket bizim. Beraber kalkındıracağız bu memleketi.

* Memleketin akıllı evlatlarına ‘çekin gidin’ diyor, 250 bin doları verene vatandaşlık veriyor. Suriyeliye vatandaşlık verecek, Afganlara vatandaşlık verecek, 250 bin dolara ev alan birine vatandaşlık verecek. Kendi evlatlarımızı göndermeye çalışıyor. Çocuklar gitmek yok, geçecek bu günler merak etmeyin, çözeceğiz biz bu işi.

“GAZİANTEP’TEN ADANA’YA GELENE KADAR HESAP ŞAŞIYOR”

* 2021 yılında 739 bin ayçiçeği ve 821 bin ton ham yağ ithalatı yapmışız. 1.5 milyar dolar para vermişiz. Yazık günah. Türkiye’de tarımda 4 milyar litre mazot kullanılıyor, 25 liraya yaklaştı mazot, 10 lirasını devlet karşılasa 40 milyar TL yapar. 14’e bölsen gerçi hesap yapamıyoruz artık.

* Bir hesap yapıyorum Gaziantep’te, Adana’ya gelene kadar şaşıyor. 14,68, 14,88 oluyor, bütün hesaplar alt üst oluyor. Benim matematik bile yetmiyor buna, Recep’in ki hiç yetmez zaten. 3 milyar dolar para yapar. 3 milyar doları Türk çiftçisine versen ne ayçiçeği dileneceğiz ne buğday dileneceğiz. 3 milyar doları Türk çiftçisine vermiyor, 50 milyar dolar parayı Suriyelilere veriyor.

“ENFLASYONDA NEREDEN NEREYE”

* Nereden nereye diyordu. 2002’de iktidara geldiklerinde enflasyon 29,7. 2022 Şubat ayında yalancı TÜİK’in enflasyonu bile 54,44. Bakın ekmezsen dikmezsen, tarlayı sürmezsen sorunu çözemezsin. Bu iktidar da bu muhalefet de marketten başlıyorlar.

* Biri diyor stokçular, öbürü marketlere mektup yazıyor ucuza ver, gelince hallederiz diyor. Oğlan Almanya’dan gelecek, para getirecek vereceğim diyor. Sorunu bilmiyorlar. Sorun rafta değil, sorun tarlada. Öğrenemediniz bunu.

“BUĞDAY ÜRETİMİN ARTMIYOR AZALIYORSA AÇ KALIRSIN”

* 2002 yılında Türkiye Cumhuriyeti 19,5 milyon ton buğday üretmiş. 2021, 17 milyon 650 bin ton üretmiş. Eğer 20 yılda nüfus artmasına karşılık, 5 milyonda Suriyeli olmasına karşılık senin buğday üretimin artmıyorsa, azalıyorsa sen aç kalırsın aç. Rusya’dan gemi gelsin diye yalvarırsın.

* Önce ekeceksin, önce ektireceksin, mazotu ucuza vereceksin, tohumu ucuza vereceksin, gübreyi, ilacı ucuza vereceksin. İkisi de marketçi bunların, işin sonundan başlıyorlar. Düğmeyi yanlış iliklersen yukarı kadar yanlış gider.

“ÜRETİM OLMADAN OLMAZ”

* GSMH’nin yüzde 1’i tarıma verilecekti, kanun var bu konuda. Dinleyen yok. Sadece tarım sektöründe örümcek ağı teoremi vardır. Örümcek ağı teoremi şudur; ürünün üretimi yüzde 10 azalırsa, 100 üreteceğine 90 üretirse, bunun fiyatı iki katına çıkar. 5 liraysa 10 lira olur. Bir tek tarımda böyledir. Bunu bilmeyecek kadar cahil insanlar bunlar. Cahil diyorum sonra mahkemeye veriyorlar. Bunu bilmiyorlar çünkü. Üretim olmadan olmaz. Boşuna söylemiyoruz ne Cumhur ne Millet tek yol Memleket diye.

“HERKESE TASARRUF VAR, TBMM’YE CUMHURBAŞKANLIĞI’NA YOK”

* 2021’de Türkiye ekonomisi yüzde 11 büyüdü, tarım yüzde 2,2 küçüldü. Milli gelirde tarımın payı Erdoğan iktidara geldiğinde yüzde 12’ydi, bugün Türkiye’de tarımın payı yüzde 6’nın altında. Tasarruf genelgesi yayınlıyor. İki yer hariç. TBMM’ye tasarruf yok. Cumhurbaşkanlığı’na tasarruf yok. Herkese tasarruf var, bak millet arabaları çalıştıramamış, çiftçi deposuna mazot koyamamış, herkes tasarruf ediyor. Ama parlamento ve Cumhurbaşkanlığı hariç, genelge böyle.

“BİR KEZ DAHA UYARIYORUM”

* Şimdi bu ülkenin bereketli topraklarında, Çukurova’da yakında mayısta buğday hasatı başlayacak. Bu bereketli topraklardan bir kez daha uyarıyorum ülkeyi yönetenleri. Gıda sorunumuz böyle giderse derinleşecek, enerji sorunumuz derinleşecek, su sorunumuz derinleşecek, ilaç sorunumuz derinleşecek. Dördünde de kriz yaşayacağız.

“HAYVAN YEMİNE KOTA İNEKLERE REJİM YAPTIRACAKLAR”

* Uyarıyorum; hayvan yemine kota getirmeyi düşünüyorlar, ineklere rejim yaptıracaklar. Sen 1 kilo yiyeceksin diyecek, yarın 750 gram. Danalara diyet yaptıracaklar ya. Ve sonra çıkıp şunu derlerse şaşırmayın. Danalar çok yağlanmasın, sizin sağlığınıza zarar vermesinler diye diyet yaptırdık derler. Oraya gidiyor bu iş.

* Bakın uyarıyorum. Ukrayna’ya, Rusya’ya muhtaç kalmamak için, bir bu tarımda ithalat işinden vazgeçin. Bu tarımda ithalat sopasını çiftçiye kullanmayın, çiftçiyi destekleyin. Bakın buğday ihalesi yaptınız geçen sene Türk çiftçisinden 2,25’den aldınız. Ukraynalı’dan şimdi 6 liraya alıyorsunuz.

“SULAMA YATIRIMLARINI TAMAMLAYIN”

* Bakın buğday ihalesi yaptınız geçen sene Türk çiftçisinden 2,25’den aldınız. Ukraynalı’dan şimdi 6 liraya alıyorsunuz. Yazık günah. 6 lirayı Ukraynalıya vereceğinize 6 lirayı Adanalı Ahmet Amcaya verseydiniz de seneye daha çok ekseydi. Sulama yatırımlarını tamamlayın diyorum. Tekrar söylüyorum. GAP dedim KOP dedim Bunları tamamlayın diyorum. Sulama yatırımlarını tamamlamazsanız başımız belaya girer su sorunu yaşarız.

“KOPYA ÇEKMEK SERBEST”

* Memleket Partisi’nin şu an yeni kurulan bir parti olduğu için projelerinden yararlanabilirsiniz. Bütün partilere sesleniyorum. Kopya çekmek serbesttir. Alın kullanın bunları, teşekkür ederiz biz size. Proje bizimdir demeyiz, her geçen gün projemizi ben açıklıyorum, iki ay sonra bir başka parti açıklıyor. Teşekkür ediyorum bu ilgilerinden dolayı. Tekrar söylüyorum bakın, bundan çok memnunuz biz. Önemli olan memleketin sorunlarının çözülmesidir.

“YANLIŞ ANLAMIŞLAR”

* Su sorunu diyerek, hazine arazisi diyerek anlattık ama yanlış anlamışlar, eksik anlamışlar. Tarım envanterini bir an önce çıkarın, Türkiye’nin elinde ne var ne yok bir görelim. Ürün planlamasına bir an önce geçelim. Nerede, ne kadar, hangi üründen ekeceğiz bunu bilelim. Adana’da ne kadar ekeceğiz, Kahramanmaraş’ta ne kadar ekeceğiz, Gaziantep’te ne ekeceğiz, Konya’da ne ekeceğiz, Edirne’de ne ekeceğiz bunu bilelim. Bir envanterimiz olsun.

“ÇİFTÇİYE DOLARLA ÜRÜN GARANTİSİ VERECEKSİN”

* Ürün garantisi vereceksin çiftçiye kardeşim ürün garantisi. Hastane yapan müteahhitte hasta garantisi veriyor musun, veriyorsun. Köprü yapan müteahhitte geçme garantisi veriyor musun, veriyorsun. Havaalanı yapana uçma garantisi veriyor musun, veriyorsun. Çiftçiye niye vermiyorsun? Hem de dolarla vereceksin dolarla.

* Çanakkale Köprüsü’ne zam geldi mi, geldi. Nasıl geldi, daha geçmeden geldi. Bakın bugün Çanakkale Köprüsü’ne sabah girseydin, yolun ortasında zam gelmişti. Övündüğün bütün hizmetlerin dolarla. Çiftçiye de alım garantisini dolarla vereceksin. Ha aç kalmak istemiyorsan. Aç kalırım diyorsan verme. Sürekli düşer buğday üretimi, gemi beklersin Karadeniz’de, İstanbul Boğazı’nın girişinde.

“UCUZ ET YEMEK İSTİYORSAN BUNLARI YAPACAKSIN”

* Büyükşehir Yasası tarım alanlarını mahvetti. Derhal bu yasayı gözden geçirmek lazım. Bunları neden anlatıyorum. Meralar neden önemli. Hepimiz gıda sıkıntısı yaşayacağız, hepimiz pahalılık yaşıyoruz. Markete girdiğimizde ucuz peynir yemek istiyorsak, ucuz et yemek istiyorsak, ucuz ekmek almak istiyorsak buradan başlamalıyız. Üretimden başlamalıyız.

* Bakın söylüyorum Türkiye’de hayvancılıkta her doğan 5 buzağıdan biri ilk 4 ayda ölüyor. Ya Tayyip Erdoğan’ın işi gücü bırakıp bu buzağılarla uğraşması lazım. Ben cumhurbaşkanı olsaydım her 5 buzağıdan birisi neden ölüyor ya öldürmeyeceğiz bunları, veterinerler göreve. İlaç vereceğiz, niye? Ee ucuz et yemek istiyorsan bunu yapacaksın. Yoksa gidersin Sırbistan’dan et alırsın.

* Bütün bu konuşmalarım, tarım, hayvancılık, mazot, elektrik, ilaç bütün bu konuşmalarım dar gelirlinin, işçinin, fukaranın, emeklinin mutfağıyla ilgilidir, tenceresiyle ilgilidir. Kadınlarla ilgilidir, tencerede aş mı pişiyor, taş mı pişiyor, tencerede et mi kanıyor, dert mi kanıyor kadınlar bilir. Onu ucuzlatmak için tarladan başlamak lazım.

KOSTİK KALSİNE MANYEZİT NEDİR?

Manyezitin 700- 1200oC ısıtılmasıyla %2,7 CO2 kapsayan kostik kalsine manyezit elde edilir. Hayvan yeminden uranyum karbonat liçing sistemlerine kadar geniş bir tüketim alanı vardır. Oksiklorit veya sorel çimentosu yapımında, suni ipek, suni gübre, kimya endüstrisi vb. de kullanılır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

  • Tarım endüstrisinde, ince tarım seklinde hayvan yemine katılarak: iri taneliler gübre endüstrisinde
  • kok oluşturmayan ince tozlar pastörize tossuzlaştırma malzemesi olarak.
  • İnşaat endüstrisinde; askı taban, izolasyon inşaat blokları ve hafif yapı elemanı olarak.
  • İlaç endüstrisi ve tıpta,
  • Genel kimya endüstrisinde; magnezyum bileşiklerinin üretimini başlangıç malzemesi olarak.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

  • Lastik ve plastik endüstrisinde; stabilizatör madde vulkanizör madde olarak.
  • Kâğıt endüstrisinde.
  • Otomotiv yağlama yağlarında; hızlı çalışan motorlar için etkin olarak asitlerin nötrleştirilmesinde katkı maddesi olarak.
  • Uranyum cevherlerinden uranyum oksit eldesindeki karbonat devrelerinde absorbent ve katalizör olarak kullanılmaktadır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Jurnalci.com

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu