GüncelGündem

Muhsin Yazıcıoğlu evrakındaki kimi evraklar imha edilmiş

Paylaş:

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Kabahatler Soruşturma Ofisi, Büyük Birlik Partisi Kurucu Genel Lideri merhum Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin vefatıyla yürütülen soruşturmayı FETÖ’nün talimatıyla yönlendirdiği tez edilen 19 şüphelinin yargılandığı Kahramanmaraş 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde gönderdiği yazıda, sanıklardan Yusuf Yiğit ile şahit Ahmet Ergeç ortasındaki görüşme belgelerinin imha edildiğini bildirdi.

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde 25 Mart 2009’da düşen helikopterde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu, BBP Sivas Vilayet Lideri Erhan Üstündağ, yardımcısı Yüksel Yancı, BBP Sivas Belediye Meclisi Üyesi Adayı Murat Çetinkaya, İHA muhabiri İsmail Güneş ve Pilot Mustafa Kaya İstektepe’nin hayatını kaybetmesiyle ilgili başlatılan soruşturmaya FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve örgüt yöneticilerinin talimatları doğrultusunda müdahale ederek, örgütün hedefleri doğrultusunda yönlendirdikleri argümanıyla 19 kişinin yargılandığı davanın 7’nci duruşması görüldü.

Kahramanmaraş 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Muhsin Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer, oğlu Fatih Furkan ve ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, Ulusal Yol Partisi Genel Lideri Remzi Çayır, tutuksuz sanıklardan Nedim Bakırhan ile taraf avukatları katıldı. Başka sanıklardan Davut Uçum, Aydın Özsıcak ve Yusuf Yiğit ise öteki bir hatadan bulundukları cezaevlerinden SEGBİS sistemiyle katıldı.

“GÖRÜNTÜLERE NAZARAN KAZA, METEOROLOJİK KAİDELERDEN KAYNAKLI”

Duruşmada birinci olarak helikopterin kiralandığı Temel Havacılık’ın o devir genel müdürü olan Mustafa Kemal Süler şahit olarak dinlendi.

Helikopterin düştüğünü Trabzon’dayken öğrendiğini ve meteorolojik kaidelerden ötürü bir kaza olduğunu tabir eden Süler, “Aynı vakitte helikopter pilotu olduğum için o an ki koşulları incelediğimizde ve orada çekilmiş olan imgeleri incelediğimizde kazanın meteorolojik koşullardan olma mümkünlüğünün yüksek olduğunu gördüm. Pilot pek tecrübeli bir pilottu. 9 bin saate yakın bir uçuşu olan çok tecrübeli bir pilottu” dedi.

Avukat Kemal Yavuz’un neye nazaran helikopterin düşmesini kaza olarak yorumladığını sorması üzerine Süler, “Rahmetli kameranın çekmiş olduğu manzaraları ben de izledim ve orada kar yağışının başladığını, ilerisinin aslında karla kaplı olduğundan görüşün düştüğü aşikâr oluyor. Daha sonrasında sanıyorum ki kaideler daha da ağırlaştı ve zati helikopterin gördüğümüz kadarıyla tırmanışta olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

“SİZDE OLMAMASINA ŞAŞIRDIM”

Avukat Mehmet Cemal Erkoç, soruşturmanın en başından beri saklı olduğunu ve belgenin içerisinden kendilerinin de alamadıkları bilgiyi, şahidin elde ettiğini belirterek, manzarayı nasıl elde ettiğini sordu.

Süler ise, manzaranın kendisine nasıl geldiğini ve nerede izlediğini tam olarak hatırlamadığını belirterek, “Rahmetli kameramanın çekmiş olduğu imaj. Helikopterin içinden, merhum kameramanın çekmiş olduğu imajlar olması lazım ya da helikopterlerin içinde olan birisinin telefonun ya da bir şeyinden. Yani imgelerin sizde olmamasına ben de şaşırdım” tabirini kullandı.

TERÖR OFİSİ: EVRAKLAR İMHA EDİLDİ

Geçen duruşmada sanıklardan Yusuf Yiğit ile şahit Ahmet Ergeç ortasında gerçekleşen telefon görüşmesinin tape kayıtlarına ilişkin fiziki çıktısının ve ham halinin mahkemeye gönderilmesi için yazılan müzekkereye verilen karşılık da belgeye girdi. Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Hatalar Soruşturma Ofisince yazılan karşılıkta şöyle denildi:

“Cihan Haber Ajansı çalışanı Lütfi Aykurt tarafından çekilen fotoğraf ve görüntüler ile Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin 4 Kasım 2011 tarih, 2011/2184 sayılı karar ile şahit Ahmet Ergeç’in kullanımındaki numaralı hatta ait 10 Kasım 2011 tarihinden itibaren geçerli 3 aylık müddet ile verilen iletişin tespiti önlemi kararına istinaden 10 Kasım 2011-10 Şubat 2022 tarihleri ortasında uygulanan ve elde edilen bilgi ve evrakların imhasına ait olarak düzenlenen imha tutanağı yazımız ekinde gönderilmiştir.”

AVUKAT AŞKIN: TEMEL DELİLLER

Furkan Yazıcıoğlu’nun avukatı Veysel Aşkın, belgeye giren yanıtı yazının doküman ve bilgilerin imha edildiğine dair olduğunu belirterek, “Telefon görüşmeleri hem bu evrak hem soruşturma belgesi için temel kanıtlardan biri olması gereken fotoğrafların ve görüntülerin olmadığına dair yanıt verilmiştir. Bu konunun tekrar araştırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzekkere yazılarak gönderilen imha tutanaklarının tanıklıktan çekilme ile ilgili olup olmadığı veya tüm irtibatın imhasına ait olup olmadığı konusunda araştırılma yapılarak mahkemeye bilgi verilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

ÇAYIR: FURKAN, BU HUSUSTA ARALIK KATETMEK İÇİN SİYASALLARI DOLAŞIYOR

Duruşmaya katılan Ulusal Yol Partisi Genel Lideri Remzi Çayır da Furkan Yazıcıoğlu’nun CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal’ı ziyaret etmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Çayır, davanın suikast davası olması gerekirken hırsızlık davasına döndüğünü ve bu biçimde evrakın sulandırıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Bizim Furkan, can havliyle bu kadar duyarsızlığa, bu kadar vurdumduymazlığa bir isyan olsun diye bütün yetkilileri dolaşıyor haklı olarak ve belgeyi anlatıyor. Kamuoyunu hassas hale getirmek, bu bahiste uzaklık katetmek için kendi gayretiyle siyasalları dolaşıyor, siyasalları bilgilendiriyor. Kamuoyunda bu ölmüş ruhu tekrar diriltmek, faillerin bulunması manasında bir uğraş ve emek sarf ediyor. Bunu da bu biçimde görmek lazım, öbür türlü görmemek lazım.” (DHA) 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu