Murat Sabuncu:Mehmet Dişli’nin, MİT raporuna rağmen ihracını kim engelledi?

15 Temmuz 2016’tıdaki darbe girişiminde bu ülkenin 251 evladı katledildi, 2194’ü yaralandı. F16’larca Meclis bombalandı, MİT ve Özel Kuvvetler Komutanlığı, polis özel harekat birimine saldırıldı, Genelkurmay Karargâh’ında başta Genelkurmay Başkanı üst düzey askerle rehin alındı, Cumhurbaşkanı’na suikast düzenlenmek istendi. Nereden baksanız ülkenin en karanlık gecelerinden biriydi.

Bu darbe girişimiyle ilgili halen aydınlatılmayan pek çok soru var. Ancak perşembe akşamı YouTube haber kanalları arasında gezerken rastladığım Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu’nun Akit TV’deki söyleşisinde anlattıkları bu karanlık geceyle ilgili önemli detaylar  içeriyordu. ‘FETÖ’nün devletteki yapılanması ile ilgili sorular’ sırasında Davutoğlu o dönem başbakan sıfatıyla başkanlık ettiği 2015 Yüksek Askeri Şura toplantısı öncesi ‘MİT’in hazırladığı bir rapordan, isim listesinden’ bahsetti. Şunları söyledi:

2015 YAŞ’ına giderken MİT müsteşarı titiz bir çalışma ile liste sundu. Bunların tasfiyesini iki kademeli olarak yapalım dedik. O dönem Sayın Hulusi Akar ve Sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelerek bunların iki kademeli tasfiyesini öne aldık. Bir grubu şimdi, diğer grubu sonra… Mesela Mehmet Dişli’nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk. Bunu MİT’ten gelen bir rapor üzerine söyledim. Ve son geceye kadar da Dişli’nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti. Ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi. Bu devlet şeyi ile… Girmek istemem detayına… Ama şu bilinsin ki ben FETÖ’ye karşı tek bir FETÖ mensubu kalmayınca kadar mücadele kararlığı gösterdim.”

Yazının devamını okumak için…

Jurnalci.com