Ekonomi

Nebati: Türkiye, helal turizm için en elverişli destinasyonlardan biri

Paylaş:

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Dünya Helal Tepesi ve Helal Expo Fuarı’nın açılışında konuştu.

Nebati, helal dokümanlı eser hassasiyetinin dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturan Müslümanların tüketim alışkanlıkları ortasında gün geçtikçe kıymet kazandığını söyledi.

Nebati, bu kapsamda İİT üyesi ülkelerin katkılarıyla hazırlanan standartların aktifleşmesi ve harmonize bir akreditasyon sisteminin hayata geçirilmesiyle helal dokümanlı ticaret hacminin artacağını öngördüklerini belirtti.

‘TÜRKİYE HELAL TURİZM İÇİN ELVERİŞLİ’

Nureddin Nebati, başta üreticiler olmak üzere helal bedel zincirinin paydaş kurum ve kuruluşlarının makul coğrafik alanlarda kümelenmesiyle “helal parklar” oluşturulduğuna işaret ederek, kendilerinin de Türkiye’de bir Helal Park AŞ kurmayı hedeflediğini söyledi.

Girişim sermayesi yatırım fonlarının (GSYF) yahut teşebbüs sermayesi yatırım iştiraklerinin (GSYO) helal parklara yatırım yapabilmesine yönelik çalışmalar yürüttüklerini ve gerekli düzenlemeleri yaptıklarını anlatan Nebati, Türkiye’yi ziyaret eden Müslüman turistlerin tüm muhtaçlık ve beklentilerini en âlâ formda karşılayabilecekleri helal turizm hizmetlerini yaygın bir biçimde sağladıklarını kaydetti.

Nebati, Türkiye’nin, 2030 yılında 2,2 milyar şahsa ulaşması beklen Müslüman nüfusun helal turizm talebini karşılaması bakımından en elverişli destinasyonlardan olduğunu belirtti.

‘KATILIM FİNANS KURUMLARININ FAALLERİ 1,1 TRİLYONA ULAŞTI’

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, dünyada İslami finansın spekülasyona kapalı olması nedeniyle konvansiyonel finansa nazaran daha sağlam temeller üzerinde yükseldiğini, İslami finansın global seviyede faal büyüklüğünün 2021 prestijiyle 3,1 trilyon dolar düzeylerine ulaştığını belirtti.

Nebai, “Özellikle İslam ülkelerinin iştirak finans ekosistemine entegrasyon seviyelerinin artmasıyla birlikte içinde bulunduğumuz yılın sonunda bu büyüklüğün 3,4 trilyon dolara ulaşması öngörülüyor.” dedi.

Türkiye’de yaklaşık 40 yıllık geçmişi olan iştirak finans ekosisteminin artık finansal hizmetler kesiminin en kıymetli ögelerinden biri haline geldiğini belirten Nebati, iştirak finans kuruluşlarının klasik finans kuruluşları ile eşit koşullarda rekabet edebilecekleri yasal düzenlemelere büyük değer verdiklerini söyledi.

Bu alanda hayata geçirilen düzenlemelere değinen Nebati, “Son bir yıllık süreçte iştirak finans kurumlarımızın toplam faalleri iki katına çıkarak Eylül 2022 prestijiyle 1,1 trilyon liraya ulaştı. İştirak finans kurumlarımızın Türk bankacılık sistemindeki hissesi son 5 yılda yüzde 5’ten yüzde 8,5 düzeyine kadar yükseldi. Böylelikle iştirak finans kurumları için hedeflenen yüzde 15’lik hissesi yakalama noktasında kıymetli ilerlemeler kaydedildi.” diye konuştu. (AA)

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu