AktüelEğitimGüncelGündemTürkiye

Öğretim Üyesine Yürüyüş Nedeniyle Mobbing ve Baskı!

Paylaş:

Amasya Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Dr. Girayalp Karakuş, öğrenciliği döneminde hükümetin eğitim politikalarına tepki için gerçekleştirilen bir yürüyüşe katıldığı sebebi ile 2017’de hakkında güvenlik soruşturması başlatılarak görevinden uzaklaştırıldı. Mahkeme kararı ile görevine dönen Karakuş, dört yıldır sistematik olarak uygulanan baskı, mobbing ve soruşturmalar sebebi ile akademik çalışmalarının engellendiğini iddia etti.

Göreve başladıktan dört ay sonra bir akademisyenin ihbarı üzerine rektörlüğün hakkında “intihal” soruşturması başlattığını aktaran Karakuş, “Savunmam dahi alınmadan İskenderpaşa Cemaati’ne bağlı Hakyol Vakfı’na üye olan üniversite rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, atılmam için dekanlığa yazı yazdı. Son olarak Amasya Üniversitesi hakkımda ‘Akademiden ve kamu alanından ömür boyu men cezası’ verdi” şeklinde konuştu.

“ŞİKAYETİNİ GERİ ÇEKTİ”

Üniversite yönetimini YÖK ve CİMER’e şikâyet ettiğini ve  kendisine yönelik haksız ithamlar yapan bazı kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu aktaran Karakuş, yargıya başvurmasından sonra kendisini ihbar eden S.E’nin “hata yaptığını” kabul ederek şikâyetini geri çektiğini ve görevini sürdüreceğini aktardı.

Dr. Karakuş, şu ifadeleri kullandı: “Okula başladığım günden bu yana akademik çalışmalarım engellenmektedir ve sistematik mobbinge maruz kalmaktayım. Ders ve danışmanlık vermem engelleniyor. Ders önerilerim Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve ilgili kurumun müdürü Nevzat Aydın tarafından üç kez gerekçe gösterilmeden reddedildi, konferanslarım rektör tarafından veto ediliyor. Üniversite yönetiminin bana yönelik tutumları nedeniyle üç senelik oda arkadaşım odayı boşalttı, akademisyenler bana selam vermeye korkar hale geldi. Tarih Bölümünün yüksek lisans Whatsapp grubunda akademik çalışmalarımı paylaştığım için birkaç hoca dışında hepsi grubu terk etti. Okula dahi gidemez hale geldim.”

 

Magnezyum Oksit (Kostik Kalsine) Nedir?

Manyezitin 700- 1200oC ısıda kavrulmasıyla %2,7 CO2 kapsayan kostik kalsine manyezit elde edilir. Hayvan yeminden uranyum karbonat liç sistemlerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır.  Oksiklorit veya sorel çimentosu yapımında, suni ipek, suni gübre, kimya endüstrisi vb. de kullanılır.

  • Tarım endüstrisinde, ince tarım seklinde hayvan yemine katılarak: iri taneliler gübre endüstrisinde
  • kok oluşturmayan ince tozlar pastörize tossuzlaştırma malzemesi olarak.
  • İnşaat endüstrisinde; askı taban, izolasyon inşaat blokları ve hafif yapı elemanı olarak.
  • İlaç endüstrisi ve tıpta,
  • Genel kimya endüstrisinde; magnezyum bileşiklerinin üretimini başlangıç malzemesi olarak.
  • Lastik ve plastik endüstrisinde; stabilizatör madde vulkanizör madde olarak.
  • Kâğıt endüstrisinde.
  • Otomotiv yağlama yağlarında; hızlı çalışan motorlar için etkin olarak asitlerin nötrleştirilmesinde katkı maddesi olarak.
  • Uranyum cevherlerinden uranyum oksit eldesindeki karbonat devrelerinde absorbent ve katalizör olarak kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD ŞTİ

0216 4421200-0552 3307100-0532 5466184

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu