GüncelGündem

Oltasına takılan nesli tükenme tehlikesi altındaki köpek balığını mavi sulara saldı

Paylaş:

ANTALYA (AA) – Manavgat ilçesinde kıyıda avlanan Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü öğrencisi 20 yaşındaki Uslu’nun oltasına büyük bir balık takıldı.

Uslu, 20 dakika süren mücadeleyle yaklaştırdığı avını kıyıya çıkaramayacağını anlayınca teknesi olan bir arkadaşından yardım istedi.

Avlandığı bölgeye yanaşan arkadaşının teknesine çıkan Uslu, yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda ve 40 kilogram ağrılığındaki köpek balığını dikkatle çekmeye başladı. Uslu, arkadaşının yardımıyla tekneye çıkardıkları balığı, bir süre getirdikleri sahilde inceledikten sonra yeniden mavi sulara bıraktı.

Uslu, üzerindeki aksiyon kamerasıyla oltasına takılan köpek balığının tekneye alınması ve kıyıya çıkarılması sürecindeki verdiği heyecan dolu mücadeleyi aşama aşama kaydetti.

“Farklı bir deneyim oldu”

Alperen Uslu, AA muhabirine, 10 yaşından bu yana balıkçılık merakının olduğunu ve bir süredir de sportif balıkçılık yaptığını söyledi.

Balık tutma yarışmalarına katıldığını aktaran Uslu, kıyıdan büyük balık tutma denemeleri yaptığını dile getirdi.

Son aylarda oltasına takılan büyük balıkların her seferinde misinayı kopararak kurtulduğunu belirten Uslu, bu nedenle çelik misina kullanmaya başladığını kaydetti.

Yaşadığı heyecanı anlatan Uslu, “Yakaladığım balığın köpek balığı olduğunu görünce çok şaşırdım. Balığı zarar vermeden sağlıklı bir şekilde denize saldım. Hedefimde ‘kuzu balığı’ vardı ama köpek balığı geldi. Farklı bir deneyim oldu.” dedi.

Uslu, sportif amaçlı avcılık yaptığından tuttuğu balıkların çoğunluğunu denize geri bıraktığını kaydetti.

“Nesli tükenme tehlikesi altında olan bir balık”

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, tutulan balığın, bilimsel adı “Carcharhinus plumbeus” olan kum köpek balığı olduğunu belirtti.

Kum köpek balıklarının önceki yıllarda Antalya ve Türkiye kıyılarında çok daha fazla görüldüğüne dikkati çeken Gökoğlu, “Nesli tükenme tehlikesi altında olan bir balık. Nesli hızla azalıyor. Balıkçının geri bırakması çok güzel bir davranış olmuş. Kum köpek balıkları zaman zaman kıyılara yaklaşabiliyorlar. Normal bir durum. İnsanların korkmasına gerek yok. Saldırgan değiller, insanlar için zararsız bir tür.” diye konuştu.

Muhabir: Süleyman Elçin,Fatih Hepokur

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu