GüncelGündem

Ömrünü yelkenciliğe adayan kulüp başkanı, Mudanya’da sporcu yetiştiriyor

Paylaş:

BURSA (AA) – Yelken sporuna 48 yılını veren 55 yaşındaki eski yelkenci ve antrenör Önder Cesur öncülüğünde 2011’de kurulan, yetişkinlerin aralarında olduğu 50 aktif lisanslı sporcuyu bünyesinde barındıran Burgaz Yelken Kulübünün üyeleri, Mudanya Güzelyalı Mahallesi sahilinden Gemlik Körfezi’ne açılarak antrenman yapıyor.

Optimist, laser ve yelkenli yat kursu olmak üzere 3 temel eğitimin verildiği kulüpte 7-12 yaş grubu optimist sınıfta, 12-16 yaşlarındakiler ise bir büyük sınıf tekne sınıfı olan laser ile çalışmalarını sürdürüyor. Yetişkinler ise 10,5 metrelik yelkenli yat ile eğitim alabiliyor.

Kuruluşundan bu yana 1000’i aşkın kişiye yelken eğitimi veren kulübün kurucu başkanı Önder Cesur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yelken sporuyla 7 yaşında İznik ilçesinde tanıştığını, 18 yaşına kadar sporcu olarak devam eden serüvenine aldığı eğitimlerin ardından antrenörlükle devam ettiğini söyledi.

Şişecam Yelken Kulübü, Marmara Yelken Kulübü gibi kulüplerde 25 yıl antrenörlük yaptığını belirten Cesur, 2002’de bu kariyerini sonlandırınca yatılı yelken kulübü kurmak için tekne lazım olduğunu anlattı.

Fiyat araştırması yaparken teknelerin ithal edildiğini ve pahalı fiyatlardan satıldığını öğrendiğini bildiren Cesur, “Bu paraları bunlara vereceğime kendim üreteyim. Bunları hem satarım hem de yatılı yelken okulu kurarım.” düşüncesiyle imalatçı olduğunu ifade etti.

Mudanya’daki atölyesinde sporcu giysisi ve aksesuarları, yelken bayrağı, yelken tüyü gibi 700 kalem ürün imal ettiklerini aktaran Cesur, yurt içi satışının yanında ABD, Norveç, Macaristan, Yunanistan başta olmak üzere 18 ülkeye ihracat yaptıkları bilgisini verdi.

Kulübü kurmaya eşi ve yetiştirdiği öğrencilerle karar verdiğini dile getiren Cesur, “Bazıları domates yetiştirir, güvercin yetiştirir, tavuk yetiştirir. Biz yelkeni çok sevdiğimiz için sevdiğimiz işi paylaşmak istedik. Bunu gençlerin öğrenmesi gerekiyordu. Bu işi yapabilmek için de dernekleşmek, kulüp olmak gerekiyordu. ‘Nasıl olsa imkanımız var, malzeme üretiyoruz. Ürettiklerimizle kulübümüzü destekleriz’ dedik. Kulübümüzü kurduk, 2011 yılından beri faaliyette.” diye konuştu.

“100 çocuğum olsa 100’ünü de yelkenci yaparım”

Önder Cesur, Burgaz Yelken Kulübünün kuruluş amacının çocuklara, gençlere yelken sporunu öğretip içlerinden başarılı olanları seçerek ulusal ve uluslararası yarışmalara hazırlamak olduğunu vurguladı.

Yelken sporunun çocuklarda önemli ölçüde öz güven sağladığına değinen Cesur, “Benim bir sloganım var: 100 çocuğum olsa 100’ünü de yelkenci yaparım. Herkesi yelkene bekliyorum. Oğlum şu anda Malta’da yaşıyor. Orada olmasının tek sebebi yelken sporu yapması. Aynı şekilde kızıma da yelken öğrettim. Yelkencilik dünyaya açılan bir kapı oluyor.” ifadesini kullandı.

Kulübün antrenörü Ahmet Rasim Kahraman da eğitimlere yeni başlayan çocukların yaz dönemi kurslarına gelerek yelkenli tekniğiyle tanıştığını belirtti.

Çocukların yaz dönemini eğlenerek geçirmelerini sağlamaya çalıştıklarını anlatan Kahraman, şunları kaydetti:

“Burada aslında eğlenerek tekne kullanmayı öğretiyoruz. Optimist ve laser dediğimiz tekneleri bu şekilde öğretiyoruz. Daha sonra eğer çocuğun da kabiliyeti varsa, devam etmek isterse kış dönemine kalıyor ve lisanslı sporcumuz oluyor. Lisanslı sporcular yıl içinde 10 ila 12 yarışmaya katılıyor. Türkiye’nin birçok yerinde, Bodrum’da, Tekirdağ’da, Antalya’da yıl içinde yarışlara bizimle katılıp kendini geliştirebiliyor. Bu bağlamda kış dönemleri hafta sonları yaptığımız eğitimin yaz dönemleri hafta içi yapıp bir yılı bitiriyoruz. Kulüpte yat yarışlarına da katılıyoruz. Lisanslı sporcularımızla yıl boyunca federasyonun yelken programında olan bütün yarışlara katılmaya gayret ediyoruz.” ​​​​​​

Muhabir: Saliha Nur Köksal

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu