Omurga ağrısını ciddiye alın!

Sinsi ilerleyen bir hastalık olan ankilozan spondilit, boyun, sırt, gövde, kalça, kaburga ve omuzlarda ağrı ve sertliklere neden olur. Tedavi edilmediği taktirde omurga kemikleri kaynaşacağından tek bir kemik gibi görünecek ve bu durumda öne doğru eğik durma eğilimi başlayacaktır. Hastalık zamanla kişinin hareketlerini de engellemektedir.

İltihaplı romatizma hastalıklarından biri olan ankilozan spondilit, omurgada hareket kısıtlılığına neden olur ve sinsi ilerler. Ülkemizde yaklaşık 400 bin ankilozan spondilit hastası bulumaktadır. Uzun süren bel ağrılarında mutlaka ‘ankilozan spondilit’ hastalığı araştırılmalıdır. Bazı durumlarda hekimlerin de bu hastalığı araştırmak aklına gelmeyebilir. Çoğunlukla hastalık başladıktan 9-10 yıl sonra tanısı konmaktadır. Genellikle bel incinmesi, bel fıtığı ve kireçlenme sanılan, bir omurga hastalığı olan ankilozan spondolit, aslında hastanın şikayetleri doğru ve eksiksiz anlatmasıyla ve röntgen grafi yardımı ile tanı konulabilecek bir hastalıktır. Son yıllarda yaygın olan MR da hastalığın tanısında bize çok yardımcı olmaktadır.

ankilozanspondilit

Hekimlerin de hastaların da bel bölgesinde uzun süren ağrı ve hareket kısıtlanması durumunda ilk akla getireceği hastalıklar arasında ‘ankilozan spondilit’ olmalıdır. Yaklaşık 3 aydır süren bel ağrısı özellikle istirahat döneminde belirginleşir. Hasta gece ya da sabah, ağrı ve hareket kısıtlılığı ile uyanır. Gün boyu hareketle, bel ağrısı ve tutukluk azalır. Çoğu hastada belirtiler, omurganın bel bölgesinde başlar, bazı hastalarda ise sırt ve boyun ağrıları da gözlenebilir.

Ankilozan Spondilit hastalığı sadece eklemlere zarar vermez. Aynı zamanda gözlere, kalbe, akciğerlere ve böbreklere de zarar verebilir.

Hastalık genç yaşlarda başlayabilir. Genetik geçiş özelliği gösterebilmektedir. Egzersiz, hastalığın en önemli tedavi yöntemlerinden biridir. Eklemlere yönelik yapılan egzersizler, eklemlerin normal hareketini ve esnekliğini korumada yardımcı olur. Solunum egzersizleri akciğer kapasitesini korur. Uygun yatma ve yürüme pozisyonları, karın ve sırt egzersizleri normal duruş şeklini korumada etkilidir. Yüzme, en yararlı egzersiz şeklidir.

ilgili haberler