GüncelGündem

Onun testinden geçemeyen sahaya çıkamıyor

Paylaş:

ANKARA (AA) – Anadolu Ajansının, 19 Mayıs Atatürk’ü, Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla hazırladığı “Türkiye’yi geleceğe hazırlayan genç mühendisler” temalı dosya haberin dördüncü bölümü, HAVELSAN Test Mühendisi Ekin Ecem Tatar’a ayrıldı.

Tatar, AA muhabirine, Atılım Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümünden mezun olduğunu ve 3 yıldır HAVELSAN’da çalıştığını belirterek, küçüklükten beri analitik düşünmeyle ilgili kendisini geliştirdiğini ve bu konuda yeteneği olduğunu düşündüğünü söyledi.

Ailedeki güzel örneklerin de olumlu etkisini yaşadığını dile getiren Tatar, “Ablamın mühendisliği, iyi okullarda okunması bizim de ona yetişmeye çalışmamız bunu getirdi. Matematiği sevmek, derslerin iyi olması, öğretmenleri sevmek, okulu sevmekle bir şekilde ilerledi.” dedi.

HAVELSAN’da test mühendisliği yaptığını ifade eden Tatar, bu kapsamda yaptıkları çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Projelerin en başından en sonuna kadar her noktasında mühendisliğimizi ve işimizi icra ediyoruz. Sözleşme imzalandıktan sonra biz aktif duruma geliyoruz. Projenin başarılı şekilde tamamlanmasını, kontrol mekanizmasını sağlıyoruz.

Müşterinin isterlerini tam olarak karşılıyor muyuz? Karşılayabilecek miyiz, karşılayamayacak mıyız? Nasıl doğrulanacak, nasıl gösterilecek? Kabul zamanında nelerle karşılaşılabilecek? Bu tür risklerin değerlendirildiği bir faaliyet. Hatasız sistem yoktur ama en az hata ile ürünün tesliminden sorumluyuz.”

“Çocuklar çok daha avantajlı”

Teknolojinin çok hızlı ilerlediğine işaret eden Tatar, 2 yaşındaki çocuktan bile müthiş cevaplar çıkabildiğini, yetenekleri ailelerin en başında fark edip, ona göre çocuğu yönlendirmesi gerektiğini belirtti.

Matematiğe ilgisi olmayan çocuğu mühendisliğe yönlendirmenin de en başından yanlış olacağını vurgulayan Tatar, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Analitik düşünmeyi, matematiği, çözüm üretmeyi seven, bir sorunu anlamayı önemseyen çocuğun buraya yönlendirilip, bu yeteneklerinin daha ileriye taşınabilmesi için çalışmalar olabilir. Tek bir konu üzerinde yoğunlaşmaması, farklı konular, alanlarda da ilgisi varsa kesinlikle ilerlemesini, araştırma yapmasını tercih ederim. O meslekte çalışan insanlarla haşır neşir olmasını öneririm. Sonuçlarıyla, riskleriyle, zorluklarıyla, iyi yönleriyle mutlaka etkisi olur. Bende de etkisi olduğunu düşünüyorum. Ailemde mühendis çok yoktu ama gördüğüm insanların ne kadar zorluk yaşadıklarını, çok yorulduklarını fark etsem de işlerini severek yaptıklarına şahit oldum. ‘Bu işi yaptığımda zevk alırım, bu iş bana bir şeye katar, ben de ona bir şey katarım’ diye düşünerek yola çıktım.”

Çocukların şu an çok daha avantajlı konumda olduklarına, internetten ya da yapay zeka aracılığıyla istedikleri bilgiye kolayca ulaşabildiklerine işaret eden Tatar, “Bir anlamda şöyle küçük bir şanssızlıkları da var. İstekleri konusunda her şeyin çok hazır olması belki biraz heves kırıcı olabilir. Çünkü araştırmacı ruh, mühendis için en önde gelen, en elzem konulardan birisi.” dedi.

“Gerekli olan neyse onu yapacağız”

Ekin Ecem Tatar, HAVELSAN gibi güçlü ve öncü savunma sanayisi şirketinde, birçok platforma altyapıyı sağlayan bir şirkette bu tür faaliyetlerin içinde bulunmanın çok gurur verici olduğunu söyledi. Tatar, şöyle devam etti:

“İster 1 ay, ister 5 yıl çalışayım, en ufak yararımın olduğunu fark ettiğim bir proje, ürünün kullanılması, yararlı olduğunu görmek müthiş, anlatılmaz bir his. HAVELSAN bu konuda çalışmalarına önem verir. AR-GE konusunda yatırımlar yapar. Diğer şirketlerle sürekli entegre şekilde, sahada uzman insanlarla birlikte çalışırız. O yüzden işin içinde olduğumu en başta hissediyorum. Bu yüzden biraz daha ben yaptım, benim sayemde hissi var. Çok güzel bir şey gerçekten.

Zaten istediğim meslek buydu. Son kullanıcının ne yaptığını, yaptığımız çalışmanın ne işe yaradığını, niçin kullanıldığını görebilmek istiyordum. Bu yönde de ilerlemeyi düşünüyorum açıkçası. İster yazılım, ister test alanında olsun hiç fark etmeksizin gerekli olan neyse onu yapacağız.”

“Kadının elinin değmesi gerekiyor”

Kız çocuklarına mühendisliği kesinlikle önerdiğini vurgulayan Tatar, şunları kaydetti:

“Kadın-erkek ayrımı yapmak istemem ama gördüğüm üzere söyleyebilirim ki kadınların çok daha detaylı düşünme yetisi var genel anlamda. Erkeklerin tabii ki birçok konuda farklı farklı avantajları var ama mühendislik anlamında düşünecek olursam aslında en önemli gereken kişi kadın. Kadının elinin değmesi gerekiyor. Mühendisliğin en önemli noktası araştırmak, görmek, öğrenmek istemek, bir şeyleri değiştirmektir. Kadın bunu yaptığı zaman o sonucu mutlaka görecektir.”

Ekin Ecem Tatar, mühendis adaylarına da eksikliklerini avantaja çevirecek bir strateji oluşturmalarını önerdi.

Geleceğin mühendislerine yönelik workshoplar, teknoloji etkinlikleri düzenlenmesi gerektiğini dile getiren Tatar, sektörün izin verdiği ölçüde özendirici aktiviteler gerçekleştirilebileceğini ifade etti. Tatar, “Çünkü kapalı kutu hiçbir zaman dışarıya yönelik değildir, içeriye yöneliktir. Dışardan istediğimiz şeyler için reklamımızı iyi yapmamız, bu alanı sevdirmemiz, korkunç olmadığını göstermemiz gerekiyor. Burada korkunç hiçbir şey yapmıyoruz. İnsan hayatını kurtarmaya yönelik, her şeyin daha iyi olmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz.” diye konuştu.

Muhabir: Göksel Yıldırım

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu