GüncelGündem

Ordu’da kadınlar Mahsa Amini için sokakta

Paylaş:

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül’de ahlak polisi tarafından saçı gözüktüğü gerekçesiyle gözaltına alınan Mahsa Amini‘nin yaşamını yitirmesinin ardından bu ülkede başlayan protestolar, tüm dünyaya yayıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Ordu Şubesi’nin çağrısıyla Ordu’da yaşayan İranlı kadın ve erkekler, Altınordu ilçesindeki Ceren Özdemir Meydanı’nda bir araya gelerek ellerinde çeşitli pankartlarla slogan atıp, ülkelerinde yaşanan duruma tepki gösterdi.

‘Açık bir cezaevine çevirdiler’

Grup adına açıklama yapan Negar Tarakemehpour, İran halkının sesini dünyaya duyurmak için mücadele ettiklerini söyledi. Ülkelerini yöneten insanların haklarına saygı gösterilmediğini belirten Tarakemehpour, İran’da fikir hürriyetinin olmadığını söyledi. Yasalar önünde kadın ve erkeklerin eşit olmadığını belirten Tarakemehpour, “İran hükümeti, kadınlar erkekler gençler ve çocuklar için açık bir cezaevine çevirdiler. İran’ın resmi haberleri kapalı bir kutu olduğu için eminim ki çoğunuzun İran’da yaşananlarla ilgili bilginiz yetersiz. Bu bilgilerinizin çoğu yanlış da olabilir. Eğer bugünlerde bizden ‘tesettüre hayır’ sloganı duyuyorsanız sizden bilmenizi isterim ki; bizim sorunumuz ne tesettür ne başörtüsü ve ne de dindir. Bizim tek bir sorunumuz var; o da bizim hükümetimizdir. Biz İranlı kadınlar hayatlarımızın her anında kendi seçme özgürlüğümüzü istiyoruz” diye konuştu.

‘Sabır bardağımızı taşıran son damla oldu’

Tarakemehpour, İran’da internetlerin kapalı olması nedeniyle halkın sesinin duyulmadığını ifade ederek, “Biz başörtüsü takmak isteyen kadınlara saygı duyuyoruz. İran’da başörtüsü yasal olarak zorunludur. Biz 44 senedir bu yasaları yaşıyoruz. Mahsa Amini 22 yaşında bu yasalardan, bu zulümlerden dolayı öldürüldü ve bu bizim için sabır bardağımızı taşıran son damla oldu. Şu an İran’da iç savaş var. Halk rejime karşı elinde hiçbir silah olmadan savaşmaya çalışıyor. Her gün onlarca kişi yaralanıyor ve ölüyor. Şu an 2 haftaya yakındır internet kapalı ve halkın sesini kimse duymuyor. İran halkı yaşananları dışarıya paylaşamıyor. Haksızlık nerede olsa olsun, zulüm nereden gelirse gelsin biz sesimizi yükseltmeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz onlara ses olmak istiyoruz. Biz bugün İran’ın bu rejimden kurtulmasını ve İran’ın özgür olmasını istiyoruz” dedi.

‘Mevcut rejimin karşısındayız’

ADD Ordu Şube Başkanı Hikmet Pala ise, İran halkının yanında olduklarını kaydederek, “Din adına hareket ettiklerini iddia ederek İran uygarlığının gelişimini durduran ve İran halkının özgürlüklerini elinden alan mevcut rejimin karşısındayız” diye konuştu.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu