Osman Saraç istifa etti, bakanlar devreye girince vazgeçti..

Borsa İstanbul'da istifa krizi yaşandı. Borsa İstanbul Genel Müdürü Osman Saraç istifasını sundu, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Maliye Bakanı Naci Ağbal kabul etmedi. Osman Saraç, "Görevimin başındayım" dedi.

 Borsa İstanbul Genel Müdürü Osman Saraç bugün istifasını sundu. Bloomberg HT’nin haberine göre, bir süredir Borsa İstanbul yönetimi ile yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle Saraç istifa etti, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Maliye Bakanı Naci Ağbal devreye girdi.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Osman Saraç, “Sayın Bakanımızın bilgisi dahilinde görevimin başındayım” açıklamasında bulundu.

Konuya ilişkin olarak Borsa İstanbul’un internet sitesinde de yer alan haber daha sonra yayından kaldırıldı.

GENEL MÜDÜR  OSMAN SARAÇ KİMDİR?

Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde, lisansüstü eğitimini Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Anabilim Dalı’nda yapmış olan Osman Saraç, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık alanında doktorasına devam etmektedir. 1998-2005 yılları arasında Maliye Müfettişliği, 2005-2006 yılları arasında İstanbul Altın Borsası’nda Başkan Yardımcılığı, 2006-2013 yılları arasında İstanbul Altın Borsası Başkanlığı, 2013-2016 yılları arasında ise Yeminli Mali Müşavirlik yapmıştır. Ayrıca, 2005 yılında Kalkınma Bankası A.Ş. iştirakinde Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2005-2013 yılları arasında TOBB Sermaye Piyasası Meclis Üyeliği, TOBB Kuyumculuk Piyasası Meclis üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Yayımlanmış 4 kitabı ile pek çok mesleki ve bilimsel makalesi bulunmaktadır. 2016’da Borsa İstanbul Olağan Genel Kurulunda Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Osman Saraç aynı tarihte Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür olarak atanmıştı.(sözcü)

ilgili haberler