Ekonomi

Sermaye piyasaları yatırımcılarıyla büyüyor

Paylaş:

ISTANBUL (AA) – AA muhabirinin Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerinden derlediği bilgilere göre, nisan sonu itibarıyla bakiyeli yatırımcı sayısı son 1 yılda yüzde 47,79 artarak 11 milyon 396 bin 815 kişi oldu.

Pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı aynı dönemde yüzde 72,12 artarak 8 milyon 207 bin 956’ya yükseldi.

Pay piyasalarında ağırlıklı yatırımcı sayısını 20-29 yaşındaki gençler oluşturdu. Nisan ayı cari dönemde 20-24 yaş aralığındaki yatırımcı sayısı 810 bin 416, 25-29 yaş aralığındaki yatırımcı sayısı ise 1 milyon 99 bin 220’ye çıktı.

“Finansal teknoloji gençlerin borsaya girmesinde önemli bir unsur”

Borsadaki yatırımcı artışını davranışsal ekonomi açısından değerlendiren İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Karabulut, “Kulaktan kulağa ya da sosyal medyada kazanç sağlayan insanları duydukça yatırımcılar temayüle uyarak borsaya yöneliyor ve bu durum her geçen gün artacak.” dedi.

Gençlerin borsaya girmesindeki önemli etkinin biriktirdikleri paranın ya da aldıkları bursun değerini koruması olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Karabulut, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yeni yatırımcılarda ağırlığı oluşturan 20-29 yaşındaki gençlerin ne teknik analiz yapacak durumu ne de riske atacak tasarrufları var. Aldıkları hisse yükseldiği zaman direkt satışa geçiyorlar. O yükseliş trendini yakalayamayan ve zarar eden olursa, sosyal medya üzerinden tavsiye edilen başka bir hisseyi alıp parasını korumaya çalışıyor.”

Finansal teknoloji ile kolay ve hızlı şekilde borsaya girip işlem yapıldığını ifade eden Karabulut, teknolojiyi bu yaş grubunun iyi kullandığını ve bunun genç yatırımcıların sisteme girmesinde önemli bir unsur olduğunu vurguladı.

“Finansal okuryazarlık eğitimleri farkındalık sağlıyor”

Sermaye piyasalarında manipülasyonla para kazanan insanların her zaman sistemde var olacağına dikkati çeken Karabulut, “Burada en büyük görev Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve borsa yönetimine düşüyor. Bilginin eşit bir şekilde dağılması, daha şeffaf olması ve şirket yöneticilerinin herhangi bir şekilde yatırımcıyı riske atacak davranışları yapması durumunda anında müdahale edilmesi önemli bir koruyucu etken.” diye konuştu.

Otorite denetimleri olmasaydı Bitcoin’de olduğu gibi yüksek fiyat dalgalanmalarına maruz kalınacağını vurgulayan Karabulut, finansal okuryazarlık eğitimleriyle yatırım farkındalığı oluştuğunu ve yatırımcı davranışlarının olumlu etkilendiğini ifade etti.

“Ekosistem büyümeyi üstel olarak devam ettirebilecek kapasiteye geldi”

İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nilüfer Sezgin de yatırımcıların sermaye piyasalarında yatırım yapacakları çok sayıda ürün olduğunu ve bu alternatif ürünler hakkında bilgi almanın kolaylaştığı bir döneme gelindiğini söyledi.

Sezgin, doğru bilginin yayılmasında uzman kişilerin artık dijital platformlarda aktif olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Geldiğimiz noktada sermaye piyasalarında özellikle yatırım fonları için yeni bir ekosistem oluştu. Burada getiriye bağlı olarak bir yatırım fonunda çıkıp bir diğer fona geçerek yatırım fonu evreninden çıkmadan sistemde var olmaya devam eden bir kitle oluştu. Dolayısıyla satıcısından analistine ve yatırımcısına kadar gelişmiş bir ekosistemden bahsediyoruz. Buradaki büyümede konjonktüre bağlı olarak dalgalanmalar yaşanabilir ama ekosistem büyümeyi üstel olarak devam ettirebilecek kapasiteye geldi.”

Yatırımcıyı risk algısına göre yönlendirecek hizmetlerin geliştirilmesine ihtiyaç olduğuna işaret eden Sezgin, aracı kurumların yanı sıra yapay zeka destekli yatırım danışmanlığı hizmetini genele yayabilen iş modellerinin kurulmaya başlandığını kaydetti.

Sezgin, yatırım fonlarının hızlı büyümesine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yatırım fonlarını yatırımcılarla buluşturan dağıtıcılar ve yatırım danışmanlığı hizmeti veren finansal kurumlarda insan kaynağı zaman içerisinde gelişecek. Artan ürün çeşitliliği ortamında yatırımcıların kendilerine ve beklentilerine uygun fonlarla buluşmalarını sağlayacak, geniş kitlelere hizmet verebilecek ilave mekanizmaların da kurulması gerekiyor.”

“Yeni yatırımcıların gelmeye devam ettiğini göreceğiz”

Sermaye piyasalarının gelişiminin sadece SPK’nın değil, ekonomi yönetiminin de isteği olduğunu söyleyen Sezgin, finansal refahın tabana yayılmasının hem ekonominin finansmanı hem de ülkenin ekonomi hedefleriyle örtüşen bir strateji olduğuna dikkati çekti.

Sermaye piyasalarının büyümesini sürdüreceğini vurgulayan Sezgin, “Gerek otorite gerekse piyasa aktörleri buradaki yatırımların sürdürülebilir olması için gerekli ortamı sağlıyor. Bunun sonucu olarak sermaye piyasalarına yeni yatırımcıların gelmeye devam ettiğini göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Serap Doğan

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu