Özel halk otobüslerinin İETT tarafından işletilmesine AKP ve MHP’den engel

Özel halk otobüslerinin İETT tarafından işletilmesine AKP ve MHP'den engel
Özel halk otobüslerinin İETT tarafından işletilmesine AKP ve MHP'den engel

Özel halk otobüslerinin İETT tarafından işletilmesine AKP ve MHP'den engel

İBB tarafından sübvanse edilen özel halk otobüslerinin İETT tarafından işletilmesini içeren İstanbul’daki toplu taşıma sistemini değiştirecek düzenleme, İBB Meclisi’nde oturumunda gündeme geldi. Teklif, AKP- MHP grubunun oyları ile karara bağlanamadan ertelendi.

İETT tarafından hazırlanan teklifte 2 bin 111 adet mavi özel halk otobüsü, Otobüs A.Ş’ye bağlı araçların kazanılmış haklarının korunarak İBB veya İETT tarafından belirlenecek hatlarda ve verilen ruhsatlar ile sistemde yer alması istendi.

Sistemin uygulamanın başlamasından itibaren 3 yıl süre ile toplu taşıma hizmetinin satın alınması önerildi. Taşımacılık bedelinin ayda 2 taksit halinde ödenmesi, sürecin İETT tarafından yürütülmesi, bu işin bütçesi için İBB Başkanlığı’na ilk üç yıl için 4 milyar TL borçlanma yetkisi verilmesi de talep edildi.

Komisyon raporunda toplu taşıma işletme modelinin değiştirilmesini öneren teklif, İETT tarafından meclis üyelerinin bilgilendirilmesi için zamana ihtiyaç duyulduğundan, eksiklerin giderilmesi ve teklifin detaylandırılması için müdürlüğüne iade edildi. Bu süreçte mağduriyet oluşmaması için sübvansiyon süresinin 31 Aralık 2020’ye kadar uzatılması, personel ve yakıt destek ödemesi konusunda belediye başkanına yetki verilmesi uygun görüldü.

CHP’li İBB Meclis Üyesi ve Ulaşım Komisyonu Üyesi Birkan Birol Yıldız toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“AKP grubunun bu teklife neden itiraz ettiğini ya da mesafeli durduğunu anlamış değiliz. Burada 5 şirket, bir oda başkanı ve Otobüs A.Ş mutabakata varmış. Sabit gelir desteği, Özel halk otobüslerinin tescil edilmesi ve seri plaka verilmesi gibi maddeler var. Ayrıca bu dönüşümle birlikte esnafımız ne ücretsiz ne de indirimli taşımacılıktan olumsuz etkilenmeyecek. Hal böyle iken toplu taşımada kaliteyi yükseltip hem İstanbullular hem de esnafımızın lehine olan bir konuya neden olumsuz yaklaşıyorsunuz yazık değil mi bu insanlara? Covid- 19 sürecinde bir gün bile hizmette aksama çıkarmadılar. Biz İBB olarak bütün sorumluluğu üzerimize alırken siz neden esnafımızı mağdur etmek istiyorsunuz.”

CHP’li Meclis Üyesi Mesut Kösedağı da teklif ile özel halk otobüslerinde çalışan 3 bine yakın şoförün eşit şartlarda gelire kavuşacağını vurgulayarak 8-9 aydır bu sistem üzerinde çalışıldığını anlattı. Kösedağı “Biz bugün İstanbul’daki özel halk otobüsü şoförlerine bu müjdeyi vermek isterdik. Ama maalesef AKP’nin oyları ile müdürlüğe iade ediliyor. Müdürlüğüne iade etmeyelim, komisyonda kalsın Eylül’de tekrar görüşelim. Eksiği varsa size sunumlarımızı yapalım” önerisinde bulundu. İYİ Parti Grup Sözcüsü Suat Sarı da “Özel halk otobüsleri sisteminde yanlışlıklar var. Özel halk otobüsleri İETT’nin hemen hemen yarısını kapsayan bir filoya sahip. Bu filoyu biz sürdürebilir kılmalıyız. Bunu siyasete alet etmeyelim. Burada 16 milyon vatandaşımızın toplu ulaşımda konforu önemli” dedi.

Hukuk Komisyonu’nun AKP’li Başkanı Muhammed Kaynar da yeni sisteme geçilmesine karşı olmadıklarını ancak kendilerini bu konuda bilgi verilmediğini belirterek “Toplu taşıma ulaşım sisteminde değişik yapılmasına karşı değiliz. 40 yıllık bir sistemi değiştireceğiz, bize toplam bir günlük süre verilmiş. Yani o gün de tatil” dedi. Teklif, tartışmalar arasında oy çokluğu ile müdürlüğüne iade edildi.

Jurnalci.com