Özgürlük Kararını Gül’ün Seçtiği Üyeler Verdi

Özgürlük Kararını Gül’ün Seçtiği Üyeler Verdi
Özgürlük Kararını Gül’ün Seçtiği Üyeler Verdi

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e 92 gün sonra özgürlük yolunu açan Anayasa Mahkemesinin 12 üyesi oldu.

Anayasa Mahkemesi’nin 3 üyesi ‘’Ret’’ verirken 2 üyesi de toplantıya katılmadı. ‘’Hak ihlali’’ yönünde karar verenlerden 9’u 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından AYM’ye seçilmişti.

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Bunun bedelini en ağır şekilde ödeyecek. Öyle bırakmam onu” demesinden sonra tutuklanan Can Dündar ile Erdem Gül’ün yaptığı başvuruyu kabul ederek, hak ihlaline uğradıklarına hükmetti.

KİM NASIL OY VERDİ?

Dündar ve Gül kararında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından AYM’ye seçilen 10 üyeden 9’u hak ihlali olduğu yönünde oy kullanırken, diğer iki üye de 10. Cumhurbaşkanı Sezer’in seçtiği Osman Paksüt ve Serruh Kaleli ile TBMM’nin seçtiği Celal Mümtaz Akıncı oldu.

TBMM’de AKP oylarıyla seçilen AYM üyeleri Rıdvan Güleç ve Hicabi Dursun ile Erdoğan’ın seçtiği Kadir Özkaya ise karara muhalif kaldı ve ‘’Hak ihlali olmadığı’’ yönünde oy verdi. Böylelikle 17 üyeli AYM’de toplantıya katılan 15 üyeden 12’si kabul, 3’ü ret oyu vermiş oldu. Karara oy veren isimler ve oylar şöyle:

‘’İHLAL VAR’’ DİYENLER:

Zühtü Aslan (Başkan) Recep Kömürcü, Tahsin Gökcan, Emin Kuz, Erdal Tercan, Muammer Topal, Engin Yıldırım, Burhan Üstün, Alpaslan Altan, Osman Paksüt, Serruh Kaleli, Celal Mümtaz Akıncı

‘’İHLAL YOK’’ DİYENLER:

Rıdvan Güleç, Hicabi Dursun ve Kadir Özkaya

TOPLANTIYA KATILMAYANLAR:

Serdar Özgüldür (Sezer seçti) Nuri Necipoğlu (Gül seçti)

ilgili haberler