Yaşam

Papatya çayının faydaları nelerdir, kimler kullanamaz?

Paylaş:

Papatya çayı içerisinde terpenoid ve flavonoid gibi çeşitli bileşik türleri bulunur. Papatya çayı yararları ise bu bileşiklerin vücutta farklı mekanizmalar ile oluşturduğu etkiler sonucunda görülür. Anti-inflamatuvar, antioksidan ve yara iyileştirici özellikleri ile tanınan papatya bitkisi, günümüzde kozmetik ve tıbbi amaçla birçok farklı kullanım şekline sahiptir. Papatya çayı ise kolay tüketimi sayesinde en çok tercih edilen formlardan birisidir.

Papatya çayı, papatya bitkisinin kurutulmuş çiçeklerinden yapılan popüler bir bitki çayı. Sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleriyle biliniyor. Bu da onu uykuya yardımcı olmak ve kaygıyı azaltmak için popüler bir seçim haline getiriyor.

Papatya çayının faydaları nelerdir?

Papatya çayı, hafif tatlı bir tada sahiptir ve genellikle yatmadan önce içilir. Ayrıca sindirime yardımcı olmak, iltihaplanmayı azaltmak ve cilt sorunlarına yardımcı olmak gibi bir dizi sağlık yararına sahip olduğuna inanılıyor.. Papatya çayı genellikle güvenli kabul edilir ve çoğu insan tarafından tüketilebilir, ancak papatya ailesindeki bitkilere alerjisi olanlar bundan kaçınmak isteyebilir.

Papatya, sinirleri yatıştırma ve vücudu sakinleştirme yeteneği nedeniyle yaygın olarak bilinir ve kullanılır. Bununla birlikte bu çiçek daha az bilinen ancak eşit derecede güçlü sağlık yararlarına sahiptir. Doğal bir ilaç olarak, uykusuzluk veya sinirlerin ötesinde, PMS semptomları, iltihaplanma, ishal, mide bulantısı ve gaz gibi rahatsızlıkları tedavi edebilir. Papatya faydalarına katkıda bulunan 100’den fazla biyoaktif madde ile zengin bir antioksidan kaynağıdır ve hatta antimikrobiyal niteliklere sahip olduğu biliniyor.

Papatya bitkisinin çiçek kısmında bulunan polifenol adlı bileşikler, vücutta çeşitli yolaklar üzerinden etkilidir. Apigenin, quercetin, patuletin ve luteolin ise papatyadaki polifenollerin büyük çoğunluğunu oluşturur. Her bileşiğin kendi özgü nitelikleri bulunur. Tüm bu bileşiklerin suda çözünerek açığa çıkması sonucunda ise papatya çayının sağlık açısından birçok önemli faydaya sahip olduğu söylenebilir. Papatya çayı faydaları ise şu şekildedir:

Antioksidan Kapasitesi: Vücutta gerçekleşen çeşitli faaliyetler sonucunda açığa çıkan serbest oksijen radikalleri, hücre DNA’sı üzerinde zararlı etkilere sahiptir. Papatya çayında bulunan quercetin gibi bileşikler, antioksidan özellikleri sayesinde hücreleri bu radikallere karşı korurlar.

Antimikrobiyal Aktivite: Papatya içeriğindeki biyoaktif bileşiklerin farklı bakteri, mantar ve virüs türlerine karşı koruyucu olduğunu gösteren araştırmalar vardır. Tüberküloz, herpes ve polio hastalıklarından sorumlu mikroorganizmalar ise papatyanın etkili olduğu türlerden birkaçıdır.

Pıhtılaşma Önleyici Özellik: Kan pıhtılarının birleşmesi sonucunda tromboz adı verilen damar tıkanıklıkları oluşur. Papatya içeriğinin, belirgin bir şekilde pıhtılaşmayı önlediğini gösteren deneysel çalışmalar mevcuttur.

Anti-inflamatuvar Nitelik: Vücutta meydana gelen yangısal olaylara inflamasyon denir. Papatya, içeriğindeki aktif bileşikler sayesinde inflamasyona karşı faydalı bir bitkidir. Apigenin, papatyada bulunan ve anti-inflamatuvar özellikleri gösterilen bir içeriktir.

Güçlü antioksidan kaynağı

Papatya çiçekleri, flavonoidler, fenoller ve terpenoidler dahil olmak üzere yüksek düzeyde antioksidanlar içeriyor. Çevreden ve doğal metabolik süreçlerden gelen serbest radikaller, antioksidanlar tarafından dengelenmediğinde DNA’ya zarar verebilir. Antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek, birçok kronik hastalığın habercisi olan oksidatif stres olarak bilinen bu hasarı önler. Papatyadaki antioksidanlar, hücrelerinizin genç kalmasına yardımcı olur ve kalbinizi, beyninizi ve diğer hayati organlarınızı kronik hastalıklara karşı korur.

İshal semptomlarını giderir

Papatya geleneksel olarak ishal için doğal bir ilaç olarak kullanılıyordu ve modern araştırmalar onun etkinliğini doğrulamış görünüyor. Bir laboratuvar çalışmasında, papatya özünün antioksidan enzim aktiviteleri yoluyla farelerde ishali durdurduğu bulundu.

Uyku kalitesini artırır

Uykunuzun kalitesi, uykuya dalma sürenizi (ideal olarak 20 dakikadan az) ve uykuda kalma sürenizi içerir. Stres ve kaygı, uykuya dalmada veya sağlıklı bir şekilde uyumada sorunlara neden olabilir. Apigenin olarak bilinen papatyadaki bir antioksidan, sakinleştirici etkiler üretmek için beyninizdeki benzodiazepin reseptörlerine bağlanır.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya çayı, kurutulmuş çiçek kısımlarının kaynar suda demlenmesi yöntemiyle hazırlanır. Çay için, hazır poşet çay veya kurutulmuş çiçek formlarını tercih edebilirsiniz. Papatya kaynar suda 5-10 dakika kadar demlendikten sonra, içilebilir derecedeki bir sıcaklığa kadar soğumasını beklemelisiniz. Yeteri kadar demlenen ve daha sonra soğuyan çayınızı güvenle tüketebilirsiniz.

Papatya Çayı Günde Kaç Bardak İçilmeli?

Papatya çayı ne kadar içilmeli konusunda net bir görüş yoktur. Günlük 1 veya 2 bardak papatya çayının güvenli olduğu belirtilir. Bununla birlikte 5 bardak papatya çayının da güvenle içildiği çalışmalar mevcuttur. Papatya çayını ne kadar tüketmeniz gerektiği konusundaki en doğru bilgiye, uzman bir hekime danışarak ulaşabilirsiniz.

Papatya Çayı Ne zaman İçilmeli?

Papatya çayının tüketimi konusunda belirlenmiş zaman aralıkları yoktur. Beklenen faydaya göre farklı zamanlar tercih edilebilir. Örneğin, sakinleştirici etkilerinin görülmesi amacıyla uykudan önce içilebilir. Menstrüel problemler için ise adet döneminden önce veya kanama zamanında tüketilen papatya çayından yarar sağlanabilir. Soğuk algınlığı, bağırsak enfeksiyonu gibi durumlarda ise şikayetler kaybolana kadar düzenli bir şekilde içilebilir. Osteoporoz, kalp hastalıkları gibi çeşitli sağlık problemlerine karşı koruyucu olması nedeniyle tüketilen papatya çayı, düzenli kullanım sayesinde potansiyel etkilerini gösterebilir.

Papatya Çayı Yan Etkileri

Papatya çayı, çoğu insan için güvenli olarak nitelendirilen bir içecektir. Bununla birlikte, bazı kişilerde alerjik problemler görülebilir. Alerjik tepkiler, özellikle papatyagiller familyasından diğer bitki türlerine karşı hassasiyeti bulunan bireylerde gözlenir. Genellikle kozmetik ürünler için belirtilse de papatya içeriğinin göz ile direkt teması sonucunda tahriş oluşturabildiği bilinir. Bu nedenle, papatya çayı tüketiminde de göz ile direkt temastan kaçınılması önem taşır.

Papatya Çayı Tansiyonu Yükseltir Mi?

Papatya çayı tansiyonu düşürücü özelliktedir. Böylece, çeşitli kalp rahatsızlıkları ve inme gibi problemlere karşı da potansiyel koruyucudur. Papatya içerisindeki quercetin ve apigenin gibi bileşikler, kan basıncı seviyelerini düşürücü oldukları bilinen maddelerdir. Kalp hastalıkları bulunan kişilerde gerçekleştirilen bir çalışma, düzenli papatya çayı içenlerde kan basıncı düzeylerinin daha dengeli olduğunu ifade eder.

Emziren Anneler Papatya Çayı İçebilir Mi?

Papatya çayının vücutta toksik etkiler oluşturduğunu belirten herhangi bir çalışma yoktur. Bununla birlikte, emziren annelerde papatya çayı içmenin güvenilir olduğunu belirten bir araştırma da mevcut değildir. Emzirme döneminde alınan ilaç ve takviyelerden bazıları, anne sütüne karışarak bebeğin sağlığını etkileyebilir. Bazı bileşikler ise annedeki süt oluşumunu değiştirebilir. Bu nedenle emziren anneler, papatya çayı tüketimi konusundaki en doğru karar için uzman bir hekim ile görüşmelidirler.

Bebeklere Papatya Çayı Verilir Mi?

Papatya çayı genel olarak güvenli kabul edilen bir içecektir. Çocuklarda ise çeşitli sağlık problemlerine karşı faydaları bulunur. Fakat bebeklere papatya çayı içirilmesi konusunda gerçekleştirilen herhangi bir güvenlik çalışması yoktur. Bu nedenle bebeğinize papatya çayı içirmeden önce çocuk doktorunuza danışarak hareket etmeniz önem taşır. Bebeğin beslenmesinde, çocuk hekimi tarafından verilen tavsiyelere uyulmalıdır.

Papatya Çayını Kimler İçmemeli?

Papatya çayı, çeşitli sağlık problemlerine karşı yararları gösterilen ve güvenli olarak tüketilebilen bir bitkisel alternatiftir. Ancak papatya çayı, farklı bitki çayları ile birlikte tüketildiğinde etkileşime girebilir. Aynı zamanda ilaç kullanımı sırasında da papatya çayı dahil diğer bitkisel çayların tüketiminde de dikkatli olunmalıdır. Bununla birlikte, bazı kişilerin bu çayı içme konusunda özellikle dikkatli olmaları gerekir. Papatyagiller ailesinden yakup otu veya kasımpatı bitkilerine karşı alerjisi bulunan bireyler, papatya içerikli besin ve kozmetiklerden uzak durmalıdırlar. Ek olarak, karaciğer veya böbrek fonksiyonlarında bozukluk bulunan bireylerin de papatya çayına karşı tedbirli olmaları önerilir. Kalp damar rahatsızlıklarında kan sulandırıcı ilaç(coumadin ve varfarin içerikli )kullanan kişilerin kullanmaması önerilir. Emziren annelerin ve bebeklerin de bu çaydan kaçınmaları tavsiye edilir. Diğer tüm durumlarda ise doktor tavsiyelerine uyulması önemlidir. Özellikle insülin tedavi gören şeker hastalarında, papatya çayı dolayısıyla kan şekerinde düşüş olarak tanımlanan hipoglisemik tablo gözlenebilir. Benzer şekilde, belli tedavi programları bulunan tansiyon hastalarının da hipotansiyon riski nedeniyle aşırı papatya çayından kaçınmaları gerekir. Papatya çayı ve diğer tüm çayların tüketiminde doğru yol haritası için, uzman bir doktora danışarak hareket etmelisiniz.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu