Pardo kesin dille onayladı; Trump’ı Rusya seçti…

İsrail’in istihbarat servisi Mossad’ın eski şefi Tamir Pardo, Rusya’nın 2016 yılında ABD’de gerçekleşen seçimlere müdahale ederek Donald Trump’ın başkan olmasını sağladığını ileri sürdü.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, İsrail’in istihbarat servisi Mossad’ın eski şefi Tamir Pardo, katıldığı bir programda Rusya’nın 2016 yılında ABD’de gerçekleşen seçimlere müdahale ederek Donald Trump’ın başkan olmasını sağladığını ileri sürdü. Rusya’nın bunu özelikle Trump’ı başkan seçmek için değil, kendi çıkarlarına en uygun adayın Trump olduğunu düşündükleri için yaptığını söyleyen Pardo, Moskova’nın on binlerce bot (programlanmış sanal kişiler) kullanarak elektronik sisteme müdahale ettiğini belirtti.

“Rusya’nın küresel çıkarları için en uygun aday Trump’tı”

Pardo, Rusya’nın seçim öncesinde ABD’nin politik haritasını çıkararak, kendi küresel çıkarlarına ulaşmak için ABD’nin başına geçecek en uygun kişiyi belirlemeye çalıştığını belirtti. Pardo, “Yapılan çalışmalar sonucu Trump’ın seçilmesinin Rusya’nın küresel hedeflerine ulaşma konusunda en uygun aday olduğuna karar verildi ve elektronik sisteme müdahale edecek yazılımın oluşturulması için çalışmalar yürütüldü” dedi.

Başka hangi ülkeler var?

Şef Pardo’nun Trump iddiası dünya gündeminde acaba başka hangi ülke seçimlerine müdahalede bulunuldu sorusu yaygın olarak sorulmaya başlandı. Bu açıklama sonrası dikkatler Rusya’nın ve İsrail’in çıkarları doğrultusunda olası müdahaleler konusunda dünyanın önde gelen yayınlarının siyaset servislerinin yapacağı açıklamalara çevrildi.

Jurnalci.com