GüncelGündem

Parisliler olimpiyatlarda ulaşımda beklenen yoğunluk nedeniyle şehri terk etmeyi planlıyor

Paylaş:

PARİS (AA) – Paris, yüz yılın ardından 26 Temmuz-11 Ağustos’ta Olimpiyat Oyunları’na tekrar ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Yaklaşık 10 milyon kişinin yaşadığı Paris bölgesinin nüfusunun olimpiyatlar sırasında ikiye katlanması bekleniyor. Bölgeye bu süreçte yaklaşık 15 milyon turistin geleceği tahmin ediliyor.

Paris ve civarında salgın sırasında azaltılan toplu taşıma seferleri, bir daha Kovid-19 öncesindeki durumuna dönemedi.

Halihazırda şoför eksikliği, sefer gecikmeleri ve yapılan çalışmalar nedeniyle toplu taşımada yoğunluk yaşanıyor.

Paris sakinleri olimpiyatlar sırasında koşulların daha kötü olmasından endişe duyarken, olası yoğunluktan kaçmak isteyenler başkentten bu süre zarfında uzaklaşmayı planlıyor.

Başkentte Olimpiyat Oyunları için inşa edilen 2. Arena’da dün konuşma yapan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, kent sakinlerini olimpiyatlarda kentte kalmaya çağırdı.

Hükümet, bu uluslararası spor etkinliği kapsamında toplu taşımada olası yoğunluğu önlemek için Parislileri olimpiyatlar süresince evden çalışmaya teşvik ediyor.

“Paris’ten kaçma kararı aldım”

Paris bölgesinde yaşayan öğrenci Nogaye Dieng, AA muhabirine, olimpiyatlar sırasında toplu taşımada yoğunluk olmasından endişe duyduğunu belirterek, “Bu süre zarfında Paris’ten kaçma kararı aldım.” dedi.

Dieng, söz konusu spor etkinliği sırasında kente akın edecek insan kitlesiyle toplu taşımada nasıl baş edileceğini bilmediğini ifade etti.

Kendisi etkilenmese de mevcut toplu taşıma ağı üzerindeki çalışmalardan muzdarip olan çok sayıda kişi bulunduğuna işaret eden Dieng, hükümetin, olimpiyatlar süresince Paris’te olacak kişileri bisiklet, yürüyüş gibi alternatif ulaşım yollarını kullanmaya teşvik ettiğini söyledi.

Dieng, hükümetin Parislilere olimpiyatlar sırasında evden çalışmaya çağırmasını “iki yüzlülük” olarak değerlendirerek, bu etkinliğin organize edilmesiyle ilgili ülkede çok sayıda tartışma olduğunu belirtti.

Paris Olimpiyatları bağlamında sporun daha az öne çıkarıldığı değerlendirmesinde bulunan Dieng, “Daha çok ticarete dönüştü. Paris veya başka bir şehirde olması bunu değiştirmezdi.” diye konuştu.

Dieng, etkinlik boyunca görevli polis, itfaiye erleri gibi çalışanların konaklaması için öğrencilerin yurt odalarının elinden alınması konusunda, “Bu skandal, bu etkinlik için öğrencileri kovmak skandal, iğrenç. Bu kabul edilemez.” ifadesini kullandı.

Fotoğraf: Mohamad Salaheldin Abdelg Alsayed/AA

Paris’te Louvre Okulu’nda Sanat Tarihi öğrencisi Constance Grosche, olimpiyatlarda toplu taşımada çok fazla kişi olmasını beklediğini dile getirerek, “Nasıl başa çıkacağız bilmiyorum. Zaten lojistik sorunlar var genellikle. Şimdi daha da kötü olacak.” şeklinde konuştu.

Grosche, olimpiyatlar sürecince başkentte kalmayacağını belirterek, “Bu konuda benim sorunum yok ancak burada kalacak arkadaşlarımı düşünüyorum ve ‘nasıl yapacaklar?’ diye kendime soruyorum. Bilmiyorum.” dedi.

Paris’te genellikle otobüs kullandığını, sadece her zamanki gibi otobüs saatleri konusunda sorun yaşadığını aktaran Grosche, olimpiyatların çevre için bir sorun teşkil edebileceğine de dikkati çekti.

Grosche, etkinlik kapsamındaki parkurlar için Seine Nehri’nin temizlenmesine anlam veremediğini söyledi.

“Toplu taşımaya zar zor bineceğiz”

Öğrenci Audrey Perrier, Paris’te uluslararası spor etkinliği süresince toplu taşımaların dolu olacağını vurgulayarak, “Toplu taşımaya zar zor bineceğiz. Çok pahalı olacak.” diye konuştu.

Perrier, bu nedenle bu süre zarfında başkentte kalmayı düşünmediğini dile getirerek, “Kalanlara kolaylık diliyorum.” dedi.

Paris’te otomatik olmayan metro hatlarında sürekli kaza ve sorunlar yaşandığına değinen Perrier, “(Olimpiyatlarda toplu taşımadaki) Kalabalıkla beraber bir felaket olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Perrier, olimpiyatlar sırasında yurtlarından edilecek öğrencilere haksızlık yapıldığı yorumunda bulunarak, Olimpiyat Oyunları’nın çok kötü organize edildiğini söyledi.

Muhabir: Esra Taşkın

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu