Performans Anksiyetesi

Çoğunlukla mükemmelliyetçi kişiliklerde görülen performans endişesi (performans anksiyetesi ) sanatçılar için sahne performansını, öğrencilerde sınav performansını, ev hanımlarının çevreleriyle olan ilişkilerini, cinsellik söz konusu olduğunda ise erkekleri etkiler.

Önemli bir etkinlik öncesi sıkıntı hissi olarak ortaya çıkan performans anksiyetesi herkeste görülebilir. Yapabilecek miyim, başarabilecek miyim?’ soruları ve ‘Ya yapamazsam’ endişesiyle sorun yaşayan kişileri sevdikleri ve aslında başarılı oldukları işlerden bile uzak tutar. Başarısız olma korkusu genellikle mükemmel sonuç beklentisinden kaynaklanır.

Performans Anksiyetisi genellikle Sosyal Fobi ile birlikte görülür. Bu durumda kişi toplumdan çekilmek zorunda kalır. Performans anksiyetesi tek başına ise sadece etkinlik sırasında ortaya çıkar. Kişinin mesleki ve sosyal yaşamını olumsuz etkilemeye başladığında ve sorunu kendi başına aşamadığında profesyonel destek alması gerekir.

Performans anksiyetesi olan kişiler kendilerini de ağır eleştirirler. Çünkü her zaman en iyi olmak isterler.

Performans anksiyetesinin en iyi tedavisi sorunun üstüne gitmektir. Sorundan kaçmak işi daha da zorlaştırır. Uzmanlar sorun yaşayan kişilere yaşam şartlarına ve konumlarına uygun bazı davranışsal yöntemler önerirler. Örneğin kalabalık bir gruba sunum yaparken başkalarının gözüne bakmamak, sadece bir kişiyi seçip ona anlatmak gibi.

Performans anksiyetesi yaşayan kişiler çarpıntı gibi bedensel belirtiler yaşıyorsa ilaç tedavisi yapılır. Özellikle bu sorunu sürekli ve şiddetli yaşayanlarda ilaç tedavisi yararlı olabilir.

ilgili haberler