DünyaEkonomiGüncelGündem

Petrol fiyatları düşünce Suudi Arabistan dolar rezervlerini eritti..

Paylaş:

Petrol fiyatları yarı yarıya inince Suudi Arabistan’da büyüme zayıflarken cari açık arttı. Ülke, mali açığı kapatmak için yaklaşık iki yılda rezervlerinin dörtte birini eritti.

Suudi Arabistan, petrol gelirlerindeki düşüşü karşılamak için döviz rezervlerini azaltıyor. Suudi Arabistan Para Ajansı (SAPA) Başkanı Ahmed Alkholifey, ülkenin rezervleriyle ilgili ‘çok rahat’ olduklarını belirtse de resmi rakamlara göre, krallığın 2014 sonunda 732 milyar, 2015 sonunda 616 milyar dolar olan rezervleri ağustos ayında 562 milyar dolara, eylülde 555 milyar dolara geriledi. Buna göre yaklaşık iki yılda ülkenin rezervlerinin dörtte biri eridi.

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden Suudi Arabistan’da, 2014’ten bu yana küresel petrol fiyatlarının yarı yarıya düşmesi nedeniyle büyüme yavaşlarken cari açık da arttı. Ülkede GSYH büyümesi 2011’de yüzde 10 iken, bu oran 2015’te yüzde 3.5’e geriledi. Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre büyüme, bu yıl yüzde 1.2’ye kadar gerileyecek. Yine ülkede cari denge 2010’da 158.6 milyar dolar fazla verirken, IMF tahminlerine göre bu yıl 41.1 milyar dolar açık verecek. Fon, ülke yönetimini reform çabalarını hızlandırmaya çağırıyor.

SAPA’ya göre ülkede 2014’te toplam gelirlerin yüzde 87.5’ine denk gelen petrol gelirleri, bu yıl toplam gelirlerin yüzde 72.5’i olan 119 milyar dolara indi. Petrol dışındaki gelirlerin oranı, toplam gelirlerin yüzde 12.5 iken, bu yıl 45.2 milyar dolara çıkarak toplam gelirlerin yüzde 27.5’ine yükseldi. Kamu harcamaları geçen yıl 260 milyar dolara çıkarken 97 milyar dolarlık bütçe açığına neden olmuştu. SAPA, geçen aralıkta, önlemlerin etkisiyle 2016 bütçe açığının 87 milyar dolar olacağını tahmin etti. 267 mi lyar do lar lık pro je durdu Suudi Arabistan, düşük petrol fiyatlarına tepki vermek için temel bir politika değişikliğine gitti.

Hükümet geçen sene bir dizi reform başlattı ve Suudi Arabistan ekonomisinin Vizyon 2030 ve Ulusal Dönüşüm Programı’nda cesur ve iddialı bir dönüşümü için yeni planlar hazırladı. Ekonomiyi çeşitlendirmek, özel sektörde vatandaşlar için istihdam yaratmak ve beş yılda sürdürülebilir bütçe dengesine ulaşmak politika öncelikleri arasında yer aldı. Program kapsamında gelirlerinin büyük çoğunluğu halen petrol kaynaklı olan ülke, sübvansiyon kesintileri, bakanların maaşlarındaki azalma ve büyük projelerdeki gecikmeler de dahil olmak üzere bir dizi kemer sıkma önlemi aldı. Riyad ayrıca mali açığını kapatmak için yerel tahvil ihraç etti ve ekim ayında krallığın ilk uluslararası tahvil ihracı 17.5 milyar dolar kazandı. İç piyasada akaryakıt fiyatları yüzde 80 artırıldı.

 

Alınan önlemlere göre ülkede 266.6 milyar dolar değerindeki çok sayıda proje için yapılan sözleşmeler durduruldu. Devlet memurlarına verilen birçok imtiyaz kaldırıldı. Bakan maaşları yüzde 20, Şûra Meclisi üyelerinin ödül tutarları ile yıllık ödenekleri yüzde 15 azaltıldı. Üst düzey devlet görevlilerinin yıllık primlerinin ise 2017’de ödenmemesine karar verildi. Aylık çalışma süresini uzatmak amacıyla memur ücretlerinin miladi takvim yerine hicri takvim üzerinden ödeneceği duyuruldu. Ülkede kamuda çalışanların sayısı özel sektördekileri ikiye katlıyor. Memur ücretlerinin 2020’ye dek bütçenin yüzde 45’inden yüzde 40’ına azaltılması amaçlanıyor. Kemer sıkma politikalarından 5 milyon 600 bin civarındaki devlet memurundan 1 milyon 250 bininin etkilenmesi bekleniyor.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu