GüncelGündem

PKK’lI terörist, patlayıcıların durumunu ’emoji’ ile bildirmiş

Paylaş:

Adana’da, metropollerde sansasyonel bombalı aksiyon hazırlığında olduğu belirlenen ve 35 kilo 650 gram TNT ile yakalanan PKK’lı terörist B.K’nin 31 yıl 1 ay 15 gün mahpusa çarptırılmasıyla ilgili gerekçeli kararda, sanığın patlayıcının durumuyla ilgili terör örgütü yöneticisine “emoji” ile bilgi verdiği anlatıldı.

Sarıçam ilçesinde 2020’de yakalanan ve Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince bu yıl 10 Haziran’da, “silahlı terör örgütüne üye olma”, “tehlikeli unsurları müsaadesiz olarak bulundurma yahut el değiştirme” ve “resmi evrakta sahtecilik” cürümlerinden 31 yıl 1 ay 15 gün ve 120 bin lira isimli para cezasına çarptırılan B.K. hakkındaki gerekçeli karar yazıldı.

Müşteki ve şahit beyanları, kanıt değerlendirmesi ve sözlerin bulunduğu 60 sayfalık kararda, PKK/YPG’li terörist B.K’nin sızma, suikast, sabotaj ve bomba imali eğitimleri aldığı, metropollerde bombalı aksiyon yapan kelamda özel kuvvetler ünitesinde faaliyet gösterdiği, uydurma kimlik taşıdığı ve örgüte 2013’te katıldığı belirtildi.

BOMBALI AKSİYON YAPMAK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİ

B.K’nin PKK/YPG’nin kelamda başkan takımında bulunan kelamda üst seviye yöneticilerinin talimatıyla Türkiye’de bombalı aksiyonlar yapması için görevlendirildiği bilgisine yer verilen kararda, sanık ve kelamda örgüt yöneticisi Y.S’nin Facebook Messenger uygulaması üzerinden patlayıcının durumuyla ilgili yazışma yaptığı anlatıldı.

KALPLİ ÖPÜCÜK: PATLAYICILAR GÖMÜLDÜĞÜ YERDEN ÇIKARILACAK

Kararda, B.K. ve Y.S’nin daha evvelce ortalarında şifreli konuşma yapmak için anlaştıkları bildirilen kararda, “B.K’nin Suriye’de bulunan örgüt yöneticisi Y.S. ile kapalılığa riayet ederek örgütsel görüşmeler yaptığı ve Sarıçam ilçesindeki gömülü patlayıcıların durumunu ‘açık el’ emojisi göndererek soran örgüt mensubu Y.S’ye ‘kalpli öpücük’ emojisi yollayarak patlayıcı hususların bulunduğu yerden çıkarılacağı bildirisini verdiği, terörist Y.S’den ise 2 adet ‘tamam’ manasına gelen emoji aldığı belirlenerek, sanığın ses getirici sansasyonel hareketler yapma maksadında olduğu tespit edilmiştir.” tabirleri kullanıldı.

Kararda sanığın Adana Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi ile Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü etrafında 9 ve 12 Ağustos 2020’de keşif yaptığı, çözümlenen güvenlik kamerası imaj kayıtlarına nazaran B.K’nin “ağır adımlarla, etrafına ayrıntılı bir formda bakarak hareket ettiği” bilgisine yer verildi.

TAKSİCİYE FAYANS USTASI OLDUĞUNU SÖYLEMİŞ

Kararda şahit sıfatıyla tabirine yer verilen ticari taksi şoförü H.D, terörist B.K’yi fotoğraftan teşhis ettiğini belirterek, “14 Ağustos 2020’de sırt çantalı olarak bekleyen kişi beni tesadüfen durdurdu. Bu kişi bana Karaömerli Mahallesi’ne gideceğini söyledi. O istikamete gerçek giderken kendisiyle konuşmaya başladık. Düzgün bir formda Türkçe konuşabiliyordu. Bana Suriyeli olduğunu ve isminin ‘Haco’ olduğunu söyledi. Ayrıyeten fayans ustası olduğunu belirterek Karaömerli’ye konut inşaatına çalışmak gayesiyle gittiğini söyledi.” sözünü kullandı.

Sanığın kaçak yollarla Türkiye’ye giriş yaptığı, belgenin öbür sanıkları M.E, M.C, M.Z.A, M.M. A.K, M.A.A’nın yardımıyla ülke içinde nakil yoluyla seyahat ederek 7 Ağustos 2020’de Adana’ya ulaştığı, burada kuşkulu S.C. ile irtibata geçip 7-13 Ağustos’ta S.C’nin konutunda saklandığı anlatılan kararda, şu tespitlere yer verildi:

“Bombalı aksiyon yapmayı planlayan B.K’nin, Adana Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi ile Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü etrafında 9 ve 12 Ağustos 2020’de keşif yaptığı, keşif sonrasında S.C’nin meskenine gittiği, S.C’nin deşifre olmamak için ikametinden ayrıldığı ve merkez Yüreğir ilçesi Çamlıbel Mahallesi’nde barınma ve gizlenme için yeni bir konut kiraladığı, 14 Ağustos’ta da B.K’nin toplu taşıma aracı ve ticari taksiyle bomba gereçlerinin gömülü olduğu Sarıçam ilçesindeki bölgeye gittiği, bombalı aksiyonları etkin hale getirmek için son hazırlıklarını yaptığı, bölgede otostop yaparken yakalandığı, zanlının sırt çantasından Sarıçam’daki toprağa gömülen alandan ve bir adresten toplam 35 kilo 650 gram TNT ele geçirildiği, bu anlatımlar ışığında sanığın terör örgütü PKK/YGG’nin buyruk ve talimatlarına uyduğu dikkate alınarak B.K’nin ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘tehlikeli unsurları müsaadesiz olarak bulundurma yahut el değiştirme’ ve ‘resmi dokümanda sahtecilik’ kabahatlerinden cezalandırılmasına karar verilmiştir.”

35 KİLO PATLAYICIYLA YAKALANDI

İçişleri Bakanlığından 15 Ağustos 2020’de yapılan açıklamada, metropollerde sansasyonel bombalı aksiyon hazırlığındaki PKK/YGP’ii terörist B.K’nin 35 kilo 650 gram patlayıcı ile Adana’da yakalandığı bildirilmişti.

Soruşturma kapsamında 8 kişi daha gözaltına alınmış, sanıklar hakkında 15’er yıldan 32 yıl 6’şar aya kadar mahpus cezası istemiyle dava açılmıştı. 10 Haziran’da Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmada B.K. 31 yıl 1 ay 15 gün, öbür 8 sanıktan 3’ü 1 yıl 13’er ay mahpus cezasına mahkum edilmişti. Mahkeme heyeti 5 sanığın ise beraatına karar vermişti.  (AA)

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu