Güncel

RTÜK’ün “Dümbelek” Kararı “PES” Dedirtti!

Paylaş:

RTÜK'ün dümbelek kararı, bu kadar da olmaz dedirtti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Hükümet karşıtı kanallar lehine kararlar vermeye devam ediyor.

Halk TV’de katıldığı bir programda “Dümbelek” ifadesini kullanan yazar Hüsnü Mahalli’nin sözleri için ceza veren RTÜK, Hükümet yanlısı Kanal 24’te “Zibidi, ahlaksız, terbiyesiz” gibi ifadeler kullanan AKP’li Mehmet Metiner’in sözlerini “ifade özgürlüğü” saydı.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, “Bu kararı protesto ediyorum” diyerek çifte standarda tepki gösteren RTÜK Üyesi Süleyman Demirkan, “Biz, Türkçe’nin güzel ve doğru kullanılması, halkımıza örnek teşkil edecek dil kullanılmasına inandığımız için, hangi kanal ve hangi isim olduğuna bakmadan, buna aykırı hareket edene gerekli yaptırımda bulunuyoruz. Mahalli’nin sözleri için Halk TV’ye de verilen cezaya biz de katıldık. Ancak aynı şekilde Metiner’in de tehdit ve argo ifadelerle kullandığı dile, ne yazık ki ceza verilmedi. Bu, ifade özgürlüğü sayıldı. Resmen çifte standart” dedi.

Mahalli’ye Ceza

Halk TV’de Ayşenur Arslan’ın sunduğu “Medya Mahallesi”ne konuk olan Hüsnü Mahalli’nin, sonradan kendisinin de pişman olduğu sözlerine RTÜK’ten ceza çıktı. Mahalli, 300 araçla Antalya’daki D-20 Zirvesi’ne katılan Arabistan Kralı Salman’a yönelik şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu Kral, bu süzme abimiz gelmiş, bize şimdi artistlik yapacak. Sensin ey dümbelek, bu Suriye’ye odun taşıyan ve Suriye halkını perişan eden. Size uğramayacak Arap Baharı, siz getireceksiniz 10 bin yıllık Mısır halkına, Suriye halkına, Irak halkına, demokrasiyi, özgürlüğü getireceksiniz. Hey geri zekalılar, ya buna da inanan bir sürü süzme salak var. Göçmenler, efendim, bilmem ne! Ulan eşşooğlueşşek sen yarattın lan bu göçmenleri”

“Zibidi” Aklandı…

Halk TV’ye ceza kesen RTÜK, AKP’li Mehmet Metiner’in, Star Yazarı Cem Küçük’le birlikte katıldığı ve 1 Eylül 2015’te yayınlanan “Memleket Meseleleri” adlı programda ise Zaman Yazarı Ekrem Dumanlı için kullandığı argo sözler ise “ifade özgürlüğü” sayıldı.

Metiner programda şu ifadeleri kullanmıştı: “Ekrem Dumanlı denilen zibidi nerede durduğuna karar versin. Bir terör örgütünün üyesidir. Ekran karşısında Cumhurbaşkanımız’ı küstahça tehdit etmekten vazgeçsin. Cumhurbaşkanımız’a uzattığı o kirli dilini de, kirli üslubunu da ne yapacağımızı herkes bilir. Cumhurbaşkanım’a parmak sallamaktan vazgeçsin. Vallahi de billahi de bunun sonuçları çok farklı olur. Terbiyesizliğe, küstahlığa, şirretliğe gerek yok.”

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu