Rus Gazına Çöp Alternatifi

Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği doğalgaz ile elde edilen elektriğin %5’ini, kendi çöpünden karşılanabileceği söylendi.

Çöp gazından elektrik üretimi yapan Ortadoğu Grup’un Enerji Bölümü Başkanı Ata Ceylan, Türkiye’de 20 tesisin, çöpü yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak kullanılabileceğini ifade etti. Ayrıca “Çöp gazının enerji üretimi için kullanımı, çöpün değerlendirilmesinde ekonomik ve ekolojik açıdan uygun bir çözüm. Devlet, jeotermal, rüzgar, güneş, su ve biyokütleden elektrik üretenlere asgari bir fiyattan alım garantisi sağlıyor. Çöp gazından elektrik üretimi de kilovat saat (kWh) başına 13.3 cent gibi bir payla destekleniyor. Türkiye’de çöp gazından elektrik üretim kurulu gücü, yaklaşık olarak 180 megavat (MW) seviyesinde ve 180 MW’ın üretimi ile 243 bin haneye elektrik sağlanıyor. Bu rakam önümüzdeki dönemde 250 MW’a çıkacak. Potansiyel tam olarak kullanılırsa, 1 milyon hanenin elektriği çöp gazından üretilebilir.” dedi.

Çöpten elektrik enerjisi üreten sistemler, çöp içinde biriken metan gazları açılan kuyulardan borularla enerji üretim tesisine pompalanarak, elektrik üretimi gerçekleşiyor.

ilgili haberler