Rusya’nın Ambargo Uygulamayacağı Türk Firmalar

Suriye’de düşürülen Rus savaş uçağı ile ilişkilerin her geçen gün daha bir kötüye gittiği Rusya ile yaşanan gerilimi yumuşatan bir çıkış geldi. Rusya, ambargo ve yaptırımda bulunmayacağı 10 Türk markasını açıkladı. 

Kasım ayında yaşanan uçak krizinden sonra, Türkiye’ye ekonomik ambargo ve yaptırımlarda bulunan Rusya, 10 Türk firmasını beyaz listeye aldı. Aralarında Colin’s, LC Waikiki ve Anadolu Efes’in bulunduğu bu firmaların, Rusya’da uzun süredir faaliyet göstermektedir.

Rus Kommersant Gazetesinin yayınladığı habere göre, ambargo ve yaptırımların dışında tutulacak olan Türk Firmaları şöyle; Adl, Colin’s, Defacto, Koton, LC Waikiki, Mexx,  Marks&Spencer, Banana Republic, Gap ve Anadolu Efes.

Rusya’dan İlk Yumuşama Belirtisi

LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük konu ile ilgili olarak şunları ifade etti. “İhracat başka bir konu ancak çoğu Türk markası Rusya’da ciddi yatırımlar yapıyor; gayrimenkul sahibi. AVM’lerde önemli yer işgal ediyoruz. Biz olmazsak mağazaları nasıl dolduracaklardı? Yumuşama tam zamanında başladı” dedi. Sorunsuz sevkiyatın yapılabildiğine dikkat çeken firma yöneticileri, bu durumun memnuniyet verici olduğunu söyledi.

ilgili haberler