Ulaştırma

Şaka Gibi! EXPO İçin Yapılan Tramvay Yolu Unutuldu!

Paylaş:

Antalya’da nisan ayında başlayacak EXPO 2016’ya hizmet vermesi için yapılan tramvayın Aksu ilçesi girişindeki geçiş yolu unutulunca 2 ay önce hizmete giren köprülü kavşaktaki 3 şeritli yolun birer şeridi söküldü.

18 kilometre uzunluğundaki Türkiye’nin en pahalı raylı sistem projesindeki hatayı “komedi” olarak niteleyen Antalya İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Cem Oğuz, daralan yolda bundan sonra daha çok kaza yaşanabileceğine dikkat çekti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 9 Eylül 2015 tarihinde ihalesi tamamlanan Antalya Raylı Sistemi’nin ikinci etap projesindeki skandal olay sonrasında, Aksu ilçesindeki köprülü kavşakta çalışmalara başlandı. Üç şeritli köprülü kavşağın sağlı sollu birer şeridi iptal edilerek tramvay geçişine ayrıldı. Aksu köprülü kavşakta yol çalışmaları ve şerit düşürme çalışmalarından dolayı 5 kilometreyi bulan araç kuyruğu oluşmaya başladı.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cem Oğuz, böylesine gülünç ve komedi bir şeyin olamayacağını belirterek, “Konuyu ilk gündeme getirdiğimizde herhangi bir açıklama gelmedi. Daha sonra Karayolları Bölge Müdürü bir açıklama yaptı. Köprüdeki 3 şeritli yolu 2 şeride düşüreceklerini söyledi. Burayı 2 şeride düşürecekseniz niye üst geçit yaptınız?” dedi.

“ÇOK KAZA OLUR”

Köprülü kavşakların trafiği rahatlatmak ve kazaları önlemek için yapıldığını hatırlatan Oğuz, bu yolun 3 şeritten 2 şeride düşülmesi durumunda bölgede daha çok kaza olabileceğini kaydetti.

Araç sürücülerinin bölünmüş yolda hız yaparak geleceğini ancak bir anda yolun daralarak iki şeride düşeceğini aktaran Oğuz, “Ayrıca burada çokça araç kuyruğu oluşacak. Oysaki bunu ihaleye çıkmadan önce proje aşamasında çözebilirlerdi. Ulaştırma Bakanlığı raylı sistemi yapıyor. Üst geçidi Kara Yolları yapıyor. Koordinesizlik olarak yorumluyorum. Bölünmüş yolu 3 şeritten 2 şeride düşürürsen kazaların önüne geçemezsin” diye konuştu.

Aksu köprüsünü geçtikten sonra tramvayın sağa sapacağını ve orada da nasıl bir sistem kuracaklarını merak ettiğini ifade eden Oğuz, otoyoldan gelen araçların doğrudan raylı sistemle karşı karşıya kalacağını öne sürdü. En büyük sorunun da burada yaşanacağını aktaran Oğuz, sözlerini şöyle tamamladı: “Yaya üst geçidi var, onun ayaklarında da bir sıkıntı var. Onda da bir tadilata gidecekler. Burada durağı nereye koyacaklar. Durak Aksu’nun dışında mı olacak? İnsanlar Aksu’nun dışına kadar yürüyecek mi? Üst geçidi geçtikten sonra bir de hemzemin geçidi sıkıntısı yaşanacak.”

EN PAHALI TRAMVAY

Antalya Meydan ile Aksu ilçesindeki EXPO alanını birbirine bağlayacak 18 kilometre uzunluğundaki tramvay yolunun ihalesi 9 Eylül 2015’te sonuçlanmıştı. Yedi firmanın katıldığı ihaleyi muhammen bedel olarak açıklanan 249 milyon 857 bin TL yerine, bunun yaklaşık 10 milyon TL fazlası olan 259 milyon 498 bin TL’ye Makyol İnşaat kazanmıştı.

Projenin 1 kilometresi 14.4 milyon liraya mal olurken, bu rakam 22,3 kilometre uzunluğundaki İzmir hattında 8.1 milyon, aynı uzunluktaki Eskişehir hattında 4.1 milyon, 13 kilometrelik Samsun hattında 6.4 milyon, 16,5 kilometrelik Kayseri hattında ise 4.3 milyon lira olarak hesaplanmıştı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu