GüncelGündem

Seçim öncesi dikkat çeken analiz… Yayında anlattı: ‘Son 20 yılda ilk kez…’

Paylaş:

Seçime sayılı günler kaldı. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 14 Mayıs seçimlerine yönelik açıkladığı seçim takvimi işlemeye başladı. Bu süreçte adaylık başvuruları ve ‘ittifak’ ziyaretleri hız kazanırken; bir taraftan seçim anketleri de yakından takip ediliyor.

Son olarak Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, Medyascope’ta Ruşen Çakır’ın konuğu oldu. 

Öte yandan son 20 yılda olmayan bir durumla karşı karşıya olduklarını anlatan Selçuki, “Seçimlere hep Tayyip Erdoğan önde başlardı, muhalefet oylarını yükseltmeye çalışırdı. Şimdi muhalefet önce başlıyor, Erdoğan oyunu artırmaya çalışıyor. Son 20 yılda ilk kez bu dinamiği görüyoruz” dedi.

MEMLEKET PARTİSİ’NDE BİR HAREKETLENME GÖRDÜK”

Selçuki, “Depremden sonra yaptığımız ilk ankette Memleket Partisi’nde bir hareketlenme gördük” dedi. O dönemde Zafer Partisi ve Türkiye İşçi Partisi’nde de aynı yükselişi gördüklerini söyleyen Selçuki, “Neden? Korkunç bir tepki vardı depremde. Sahada olan, o tepkiyi alabilen partilerdi bunlar” dedi.

İNCE’NİN OYU YÜZDE 5.5’U BULDU

Selçuki’nin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

* 3-6 Mart döneminde altılı masa krizi yaşandı. Muharrem İnce muazzam bir alan buldu kendine. İYİ Parti’den oyları aldı. CHP’ye kızan seçmenin oylarını aldı. AK Parti’den aldığı oylar vardı. Öyle olunca oyları yüzde 5.5’e kadar çıktı.

* Memleket Partisi’nin oylarına baktığımızda çok büyük kısmının ilk defa oy kullanacak ve genç seçmenden geldiğini görüyoruz. Depremde yükselen öfke, müesses nizamı temsil eden öfke adresini gençler bakımından Memleket Partisi’nde buldu. 

İNCE’NİN OYU PARTİSİNDEN FAZLA

* Biz anket yapmadık ama güvendiğim şirketlerin anketlerine baktığımızda Muharrem İnce’nin partisinin oldukça üzerinde birinci tur desteği var gibi gözüküyor.

* İnce’nin Kılıçdaroğlu’nu geçerek ikinci tura kalmasına ihtimal vermiyorum. Dikkatli kullanılması gereken bir potansiyel var. En değerli olduğu an şu an. Çünkü mega kampanyalar ortaya çıkacak. Seçim ikinci tura kalırsa elinde bir pazarlık gücü kalmıyor.

* Muhalefet seçimi kazanamazsa hangi aktörün ne tür pozisyon aldığının bir önemli yok. Silinirler siyaset sahnesinden. Buna Memleket Partisi de dahil.

İYİ PARTİ’NİN OY ORANI

* Biz CHP’yi yüzde 27-28 bandından ölçüyoruz. En son Mayıs 2022’de ölmüşmüştük. İYİ Parti 15’ten 10’a düştü bu arada. Bir kısmı Muharrem İnce’ye gitti. AK Parti’den de giden oldu bu arada. Deprem sonrası özellikle. Çok büyük bir tepki var.

HDP-CHP FOTOĞRAFI

* Ben HDP’nin aday göstermeyeceğini düşünüyorum. Kılıçdaroğlu’na destek ne getirir ne götürür. Ben götürüsünün çok olacağı kanaatinde değilim. Bu konu yeni bir konu değil, bir senedir konuşuyoruz zaten. HDP’nin talepleri de karşılanmış durumda. HDP’nin talebi olduğu için değil altılı masanın demokratikleşme vizyonu içinde var. HDP’nin bakanlık istemediğini biliyoruz. Dolayısıyla dünkü görüşmenin sonucuna bakılınca üç ay öncesine göre hiçbir şey farklı değil. Görüntü verilmesi tabii büyük bir farklılık ama kampanya başladı.

CUMHUR İTTİFAKI-HÜDA PAR İLİŞKİSİ

* Rasyonel bakınca ben dahil olmaması gerektiğini düşünüyorum. Gerçekten bir getirisini göremiyorum. Kimileri diyor ki sandık güvenliğiyle ilgili meseleler var. Öyle olsa bile masaya dahil etmenize gerek yok ki. Cumhur İttifakı’nın altılı masaya yapmış olduğu tüm eleştiriler kendileri için gerçek olmuş oldu. 

* HÜDA PAR’ın parti programı var. HÜDA PAR’ın programıyla sadece MHP değil AKP’nin de bir araya gelemiyor olması lazım. MHP zaten Kürt siyasi hareketinin talepleri bakımından HÜDA PAR’la ters tarafa düşüyor. Ama MHP günün sonunda seküler bir partidir. Kaldı ki AK Parti’nin çok önemli bir kısmı farklı bir yorumla da olsa laik bir partidir. 

* Hizbullah geçmişi var yani. Gaffar Okkanlar, domuz bağları. Bunları nasıl hafızamızdan sileceğiz? Nimet-külfet dengesine koyduğunuzda küfetler çok daha ağır basıyor. AK Parti’nin içinde de tepki geldi. O kadar keskin fay hatları var ki…

YENİDEN REFAH GÜNDEMİ

* Yeniden Refah’ın kendi adına en rasyonel hareketi yaptığını düşünüyorum. Bizim anketlerimizde yüzde 1.3-1.5’e çıkıyor. Saadet’ten çok ciddi oy aldılar. Saadet’in oylarını düşürürken, AK Parti’ye muhalif bir tavırla yaptılar. Cumhur İttifakı’na katılsalardı, Saadet’ten gelen Milli Görüş desteğinin bir kısmının geri döneceğini düşünüyorum. 

MEHMET ŞİMŞEK OLAYI

* Türkiye’de kimin Ekonomi Bakanı olduğunun önemi yok. Bakan olduktan sonra istediklerinizi yapabilecek misiniz? Mesele o. Lütfi Elvan, Naci Ağbal dönemini geçirdik. İşi toparlamaya başlamışlardı. İstifa etmek zorunda kaldılar. Mehmet Şimşek gibi bir isimin AK Parti lehine piyasalara güven verebilmesi için seçimden sonra değil hemen bugün göreve getirilmesi lazım. Bugün göreve getirseniz dahi Mehmet Şimşek’e işini yaptıracak mısınız?

SON 20 YILDA İLK KEZ…

* Son 20 yılda olmayan bir durumla karşı karşıyayız. Seçimlere hep Tayyip Erdoğan önde başlardı, muhalefet oylarını yükseltmeye çalışırdı. Şimdi muhalefet önce başlıyor, Erdoğan oyunu artırmaya çalışıyor. Son 20 yılda ilk kez bu dinamiği görüyoruz.

* En derin fay hatlarının aşıldığını düşünmüyorum. Kimsenin bu saatten sonra bu işi bozan olma riskini alacağınız sanmıyorum. Milletvekili listelerini de atlatırlarsa pek bir şey kalmıyor.

‘ANKETLERİN ANKETİ’ NE DİYOR?

Türkiye Raporu, şubat ayında yayınlanan anketlerin ortalamalarından ittifakların oy oranları ile cumhurbaşkanı adaylarının oy oranlarını hesapladı.

Buna göre, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı kafa kafaya giderken, HDP’nin oy oranı yüzde 10 oldu.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu önde görünüyor.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu