Şehrin dışında “Şehir Hastanesi”

Mersin’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından şubat ayında açılan Şehir Hastanesi kent merkezine uzaklığı, binalar arasındaki kopukluk ve ilgisizlik nedeniyle hastalar ile doktorların tepkisini çekiyor.

Semt polikliniklerinin de kapanmasıyla halkın sağlık hizmeti alabileceği tek yer olan hastaneye gitmek isteyen hasta ve doktorlar eğer özel araçları yoksa en az 30 dakikalık otobüs yolculuğunun ardından hastaneye ulaşabiliyor.

“Hastaya ayıracağımız zamanı, hastane içi ulaşıma harcıyoruz”

Hastanede çalışan bir doktor, hastanın ilk probleminin hastaneye ulaşımda başladığını belirterek, “Hastaneye ulaştığı zaman da birkaç polikliniğin değerlendireceği hastalar, hastanenin iç mekan büyüklüğünden dolayı sorun yaşıyor. Hastane içerisinde asansör, dışında bir ulaşım yok. Bizler daha hızlı olduğu için yangın merdivenini kullanıyoruz. Ayrıca bir iş yükü oluyor ve hastaya ayıracağımız zamanı, hastane içi ulaşıma harcıyoruz. Gün içerisinde poliklinik hizmeti yapmak, acil vakalara bakmak, yoğun bakım hastalarına hizmet vermek ve çağrıldığımız yere gitmek bizim açımızdan oldukça zor oluyor” dedi.

“Sekreterlik hizmeti taşeron firmaya verilmiş”

 Hekimlerin sekretersiz çalıştığına da değinen hastane doktoru, şöyle konuştu:
“Sekretarya hizmetleri taşeron firmalara verilmiş durumda ve çalışan sayısı artırılmıyor. Poliklinikler de sekreterin veya yardımcı sağlık personelinin çalışabileceği büyüklükte yapılmadığı için bu devasalık içerisinde taşeron firma sayıyı artırsa bile sekreterin çalışabileceği yer yok. Bu durumda sekreterin ve yardımcı sağlık personelinin işi de hekime kalmış oluyor. Burada daha az sayıda hasta bakılıyor, ama daha fazla zaman harcanıyor. Bunun hasta ile hekim arasında çeşitli sonuçları var. Hasta ve hekimin gergin olması şiddete dönüşüyor. Bütün hastalara yetişemediğimiz için hasta bizimle tartışıyor. Hastanın işlemlerindeki bütün ara basamakları da biz yaptığımız için hastaya tamamen hakim olmak çok zor oluyor.”

“Bu hastanenin sağlık ocağı kadar değeri yok”

Doktorlar gibi hastalar da hastaneyle ilgili ciddi sorunlar yaşıyor. Eşi altı gündür yoğun bakımda olan Hikmet Erdem isimli yurttaş, “Bu hastanenin bir sağlık ocağı kadar değeri yok. Herkesin arabası yok. Uzak mahallerden gelenler için hastaneye ulaşım yok. Herkesin taksiye verecek parası da yok” diye konuştu.

85 yaşındaki Mahmut Ünal isimli yurttaş ise, “Hastane çok uzak olduğu için aileler hep birlikte hastaneye gelmek zorunda kalıyor. Beş saat tahlil için beklediğimiz oluyor” dedi. (BirGün)

Jurnalci.com

ilgili haberler