Sağlık

Şizofreni nedir, belirtileri neler?

Paylaş:

Şizofreni ekseriyetle genç yetişkinlik periyodunda ortaya çıkarak, gerçeklikten kopma, fikir bozuklukları, duygulanım değişiklikleri ve davranış sıkıntıları üzere çeşitli semptomlara neden olabilir. Belirtiler çoklukla şahıstan şahsa değişmekle birlikte, şizofreninin yaygın semptomları ortasında işitme yahut görme üzere duyusal yanılsamalar (hallüsinasyonlar), mantıksız kanılar yahut fikir bozuklukları, paranoid kanılar, duygulanım değişiklikleri, fonksiyonellikte azalma ve toplumsal çekilme bulunur.

ŞİZOFRENİ NEDİR?

Şizofreni, ekseriyetle karmaşık bir psikiyatrik bozukluktur ve gerçeklikten kopma, niyet bozuklukları, duygulanım değişiklikleri ve davranış sıkıntıları üzere semptomlara neden olabilir. Şizofreni, ekseriyetle ergenlik yahut erken yetişkinlik devrinde ortaya çıkar, fakat rastgele bir yaşta ortaya çıkabilir.

Şizofreninin nedeni bilinmemekle birlikte, genlerin ve etrafın bir kombinasyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Şizofreni tedavisi yoktur, fakat ilaç ve psikoterapi semptomları yönetmeye ve hastaların üretken bir ömür sürmelerine yardımcı olmaya yardımcı olabilir.

ŞİZOFRENİ BELİRTİLERİ NELER?

Şizofreninin belirtileri şahıstan bireye değişebilir, lakin yaygın semptomlar ortasında şunlar bulunabilir:

Hallüsinasyonlar: Gerçekte olmayan duyuları deneyimleme, örneğin işitmekte olduğunu düşündüğü sesleri duyma.,

Düşünce bozuklukları: Anlamsız yahut karışık niyetler, mantıksız inançlar yahut kanıların birbirine bağlanamaması.

Duygulanım değişiklikleri: Ani ve istikrarsız duygulanım değişiklikleri, hislerin sözünde zorluk.

Sosyal çekilme: İlgi ve etkileşimden kaçınma, toplumsal aktivitelere katılmama.

Konuşma bozuklukları: Anlaşılması sıkıntı, sistemsiz yahut meçhul konuşma usulü.

Paranoya: Kişinin etrafındakiler hakkında yanlış inançlar yahut güvensizlik hisleri.

İşlevsellikte azalma: Günlük ömür aktivitelerinde meseleler, iş yahut okul performansında düşüş.

ŞİZOFRENİ NEDEN OLUR?

Şizofreninin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genlerin ve etrafın bir kombinasyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Genetik faktörler: Şizofreniye yakalanma riskini artıran bir dizi gen vardır. Ailesinde şizofreni hikayesi olan bireylerde hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

Çevresel faktörler: Şizofreniye yakalanma riskini artırabileceği düşünülen bir dizi çevresel faktör vardır. Bu faktörler şunları içerir:

Doğum öncesi komplikasyonlar: Doğum sırasında oksijen eksikliği yahut annenin hamilelik sırasında enfeksiyon geçirmesi üzere doğum öncesi komplikasyonlar şizofreni riskini artırabilir.

Erken çocukluk travması: Çocukluk devrinde istismar, ihmal yahut şiddete maruz kalmak şizofreni riskini artırabilir.

Beyin enfeksiyonları: Beyin enfeksiyonları şizofreni riskini artırabilir.

Bazı maddeler: Uyuşturucu ve alkol kullanımı şizofreni riskini artırabilir.

Şizofreninin beyinde nasıl ortaya çıktığına dair birden fazla teori vardır:

Dopamin hipotezi: Bu teoriye nazaran, şizofreni beynin dopamin ismi verilen bir kimyasal habercinin çok aktivitesinden kaynaklanır.

Glutamat hipotezi: Bu teoriye nazaran, şizofreni beynin glutamat ismi verilen bir kimyasal habercinin dengesizliğinden kaynaklanır.

Beyin yapısı ve işlevi: Şizofreni hastalarında beynin yapısında ve fonksiyonundan sorumlu olan birtakım değişiklikler gözlemlenmiştir.

Araştırmacılar şizofreninin nedenini daha âlâ anlamak için çalışmalarına devam etmektedir. Bu çalışmalar, hastalığın daha tesirli bir halde tedavi edilmesine ve önlenmesine yardımcı olabilir.

ŞİZOFRENİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Şizofreni tedavisinin temelini ilaç tedavisi oluşturur. Şizofreni tedavisinde kullanılan ilaçlar antipsikotik ilaçlar olarak isimlendirilir. Antipsikotik ilaçlar beyindeki dopamin ismi verilen kimyasal unsurun tesirini azaltarak semptomları denetim altına almaya yardımcı olur.

Şizofreni tedavisinde kullanılan antipsikotik ilaçlar iki kümeye ayrılır:

Tipik antipsikotikler: Halüsinasyonlar ve sanrılar üzere olumlu semptomları tedavi etmede tesirlidir.

Atipik antipsikotikler: Tipik antipsikotiklere ek olarak negatif semptomları da tedavi etmede tesirli olabilir.

Antipsikotik ilaçlar ekseriyetle tablet yahut enjeksiyon formunda uygulanır. İlaç dozunun ayarlanması, hastanın semptomlarına ve yan tesirlere nazaran tabip tarafından yapılır.

Psikoterapi de şizofreni tedavisinde değerli bir rol oynar. Psikoterapi, hastalara semptomlarını yönetmeyi, gerilimle başa çıkmayı ve toplumsal maharetlerini geliştirmeyi öğretmeye yardımcı olabilir.

Şizofreni tedavisinde kullanılan başka teknikler şunlardır:

Psikososyal rehabilitasyon: Hastaların iş bulmalarına, eğitim almalarına ve bağımsız bir hayat sürmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış programlar.

Aile terapisi: Hastanın ailesinin hastalığı daha uygun anlamasına ve hastaya nasıl takviye olabileceklerini öğrenmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış terapi.

Destek grupları: Benzeri tecrübeler yaşayan başka beşerlerle temas kurmak ve tecrübelerini paylaşmak için hastalara bir platform sunar.

Şizofreni tedavisinin emeli semptomları denetim altına almak, hastaların fonksiyonelliğini ve ömür kalitesini güzelleştirmektir. Erken teşhis ve tedavi, hastaların üretken ve tatmin edici bir ömür sürmelerine yardımcı olabilir.

Şizofreni tedavisinde kıymetli olan noktalar şunlardır:

Düzenli ilaç kullanımı: İlaçların nizamlı olarak kullanılması semptomların denetim altında tutulması için çok kıymetlidir.

Psikoterapiye katılım: Psikoterapi, hastalara semptomlarını yönetmeyi ve toplumsal marifetlerini geliştirmeyi öğretmeye yardımcı olabilir.

Ailenin desteği: Ailenin takviyesi, hastaların düzgünleşme sürecinde değerli bir rol oynar.

Stres idaresi: Gerilim, şizofreni semptomlarını tetikleyebilir yahut şiddetlendirebilir. Hastalar gerilimi yönetmeyi öğrenmelidir.

Sağlıklı bir hayat tarzı: Sağlıklı beslenme, nizamlı idman ve kâfi uyku, hastaların genel sıhhatlerini ve uygunluklarını düzgünleştirmeye yardımcı olabilir.

Şizofreni kronik bir hastalıktır, lakin tedavi ile denetim altına alınabilir. Hastalar tedaviye uydukları ve sağlıklı bir hayat usulü sürdürdükleri takdirde üretken ve tatmin edici bir ömür sürebilirler.

Şizofreni tedavisi hakkında daha fazla bilgi için bir psikiyatri uzmanına yahut ruh sıhhati uzmanına danışabilirsiniz.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu