Skandalı yasayla savundu! Vali Şahin: 15 yaş üstü hamileliklerde bildirim zorunlu değil

İstanbul Valisi Vasip Şahin, 115 hamile çocukla ilgili İstanbul Valiliği’nin görevliler hakkında soruşturma izni vermediği iddilarına yanıt verdi.

Şahin, 115 hamile çocukla ilgili İstanbul Valiliği’nin görevliler hakkında soruşturma izni vermediği iddialarına yanıt verdi. Vali Şahin, “Birçok şey birbirine karıştırılıyor. Her biri birer idari ve hukuki süreçler. Bu konuyla ilgili hem valiliğimiz hem hastane yönetimi çok ciddi çalışmalar yapmışlar. Bizim önümüze çıkan tablo şudur; 15 yaş altı gebeliklerde kanunen bildirmek zorundayız. Onların tamamı bildirilmiş.15 yaş üstü 18 yaş altı gebeliklerde cebir, şiddet, başka türlü baskılar söz konusuysa bunların bildirimi zorunlu. Diğerleri şikayete tabi konulardan. Dosyalarımızda tüm evraklar tamamlanmış. Biz de ona göre karar vermişiz” dedi.

‘Kim ne kadar sorumluysa karşılığını görür’

Bizim verdiğimiz karar idari karar” diyen Şahin, “Yasa gereği bu kararımız hem taraflar hem de savcılarımız tarafından bölge idare mahkemelerine itirazen götürülür. Orada incelenir. Bizim verdiğimiz karar Bölge İdare Mahkemesi tarafından inceleniyor. Oradan çıkan sonuca göre bir daha bir hukuki bir nitelik kazanacaktır. Ya bizim kararımız onanacak ya da bizim kararımız kaldırılarak yargılamanın önü açılacaktır. Dün savcılık da açıkladı. Konunun resen memur yargılama hukukuna tabi olmadığını düşünerek Ekim ayında soruşturma açmış durumda. Devletimiz idarisiyle yargısıyla bir bütündür. Devletimizin en yetkili organı yargı harekete geçmiş durumda. Kamuoyunda söyle bir algı oluşmasın; Bunların takibi yapılmıyor, peşi bırakılıyor. İnsanlar görevlerini yapmıyor. Hayır. Dosyalara baktığınızda arkadaşlar gayretle görev yapmaya çalışmışlar. Bir takım eksik, yanlış varsa kendi süreci içinde yapılır. Kim ne kadar sorumluysa karşılığını görür” yanıtını verdi.

CHP’li Şeker’den suç duyurusu

Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker,  skandala ilişkin Bakırköy Adliyesi’ne gelerek suç duyurusunda bulundu.

Konuyu soru önergesiyle TBMM gündemine de taşıyan Ali Şeker bugün Bakırköy Adliyesi çıkışında yaptığı açıklamada, “Kamuoyuna yansıyan söz konusu bu hadiseyi vicdanı olan kimsenin kabul etmesi mümkün değil. Ve vicdanı olan birileri de zaten 115 çocuğun hamile olduğu ortada olmasına rağmen adli mercilere bildirilmemesini kayıt altına alarak şikâyette bulunmuş, sonrasında savcılığın soruşturma talebi Valilikçe uygun görülmemiştir. Bu basitçe üstü kapatılabilecek bir olay değildir. Her ne kadar bazıları unutsa da Türkiye Cumhuriyeti hala çağdaş ve sosyal bir hukuk devletidir. Bugün Bakırköy Adliyesine gelerek olayı bilmesine rağmen işlem yapmayanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Jurnalci.com

ilgili haberler