Ekonomi

Soru ve cevaplarla yapılandırma

Paylaş:

Kamu borçlarına yapılandırma getiriliyor. Bu yapılandırmanın Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırması olacağı dile getirildi.

Yapılandırmaya ait önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sonra da Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıklamalarda bulundu.

Yapılandırma Meclis’e gelene kadar alacağı son halinin tekrar kamuoyu ile paylaşılacağı duyuruldu.

Yapılandırma ile ilgili merak edilenler

Şu ana kadar paylaşılan bilgiler ışığında soru ve cevaplarla yapılandırma hakkında merak edilenleri sizin için derledik.

SORU: Yapılandırma hangi tarihleri kapsayacak?

CEVAP: Yapılandırma 31 Aralık 2022’den önceki dönemleri kapsayacak.

SORU: Yapılandırma hangi borçları kapsayacak?

CEVAP: Yapılandırma kamuya olan borçları kapsayacak. Yapılandırmaya ilişkin hükümlerle Vergi Daireleri, Gümrük Müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, büyükşehir belediyeleri ve belediyeler ile il özel idareleri ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıklarına ödenmesi gereken kamu alacakları yeniden yapılandırılılacak.

SORU: Yapılandırma şahısları mı şirketleri mi içeriyor?

CEVAP: Yapılandırma kamuya borcu olan şahıs ve şirketleri de birlikte içeriyor.

SORU: Yapılandırmada ödemeler peşin mi taksitle mi olacak?

CEVAP: Yapılandırmada peşin ödeme ve taksit seçeneklerinin ikisi de olacak.

SORU: Yapılandırmanın taksiti ne kadar zamana yayılabilecek?

CEVAP: Daha önceki yapılandırmalar 36 aya kadar yapılıyorken, bu yapılandırmanan taksidi 4 yıla varan toplam 48 vade ile olabilecek. En uzun taksit 48 ay olabilecekken, daha kısa vadelerde ödeme kolaylığı da tanınacak. 

SORU: Peşin ödemede indirim söz konusu olacak mı?

CEVAP: Yapılandırmasını peşin yapmak isteyenlerin borcunun aslı dışında kalan yurt içi ÜFE tutarının yüzde 90’ının silinmesi söz konusu olacak.

Eğer yapılandırılan borç idari para cezası ise asıl alacaktan da yüzde 25 oranında indirim sağlanacak.

SORU: Taksit ödemeleri hemen başlayacak mı?

CEVAP: Bu yapılandırmada taksit ödemelerinin, yapılan sözleşmelerden daha öncekilere oranla daha geç başlaması ve ilk taksitlerini ödeyemeyenlerin yapılandırmasının bozulmasının engellenmesi amaçlanıyor.

SORU: Yapılandırma müracatları nerelerden yapılacak?

CEVAP: Daha önceki yapılandırmalarda olduğu gibi, yapılandırmanın Vergi Dairesi internet portalından, e-Devletten ve resmi idarelere bizzat giderek yapılması söz konusu?

SORU: Yapılandırma sonrasında icra takipleri devam edecek mi?

CEVAP: yapılandırma ile birlikte tüm takipler durdurularak vatandaşın ve işletmelerin rahat nefes almaları sağlanacak.

SORU: İtilaflı ve dava konusu dosyalarda yapılandırma yapılacak mı?

CEVAP: Yapılandırma yapıldığında tüm davalardan vaz geçilecek.

SORU: En son yapılandırma ne zaman yapılmıştı?

CEVAP: 9 Haziran 2021’de yayınlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı Kanun’la yapılmıştı.

SORU: Daha önce yapılandırmaya başvuran, tekrar başvuru yapabilecek mi?

CEVAP: daha önce yapılandırmaya başvuranlar tekrar yapılandırma yapabilecek.

SORU: Yapılandırmada cezalar kaldırılacak mı?

CEVAP: Vergi ve prim borçları başta olmak üzere, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşun süresinde ödenememiş borçların cezalarını kaldırılarak ödenmesi sağlanacak.

SORU: Diğer yapılandırma yasalarında kapsama alınmayan adli para cezaları kapsama alınacak mı?

CEVAP: Diğer yapılandırma yasalarında kapsama alınmayan adli para cezaları dahil olmak üzere idari para cezalarını da yapılandırma kapsamında.

SORU: Yapılandırılmayacak borç olacak mı?

CEVAP: 2022 yılı için ödenmesi gereken geçici vergiler kapsam dışı. 

SORU.: Peşin ödemede indirim alan haller var mı?

CEVAP: İşletmelerimiz, 2018 ila 2021 yılları için gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj vergilerinde matrah ve vergi artırımı yaparak vergi incelemesi ve tarhiyata muhatap olmayacak. Bu konuda arttırılan matrahların vergilerini peşin öderlerse o zaman vergi aslında da yüzde 10 indirim sağlanacak.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu