Dünya

Suriye’de kolera salgını, hudutlarda alarm

Paylaş:

Suriye’nin Rakka kentinde terör örgütü YPG/PKK ve rejimin denetimindeki bölgelerde çıkan kolera salgınında 14 kişinin hayatını yitirdiği, 2 binin üzerinde kişinin ise hastalığa yakalandığı ileri sürüldü. Gelişme üzerine hudut kapılarında tedbirler artırıldı.

12 yıldan bu yana iç savaşın sürdüğü Suriye’de hijyen olmayan şartlardaki hayat nedeniyle kolera salgını baş gösterdi. Salgının, pis ve kanalizasyon sularıyla sulanan sebzelerin yıkanmadan yenmesi nedeniyle otaya çıktığı belirtildi.

Salgında, pak su bulunamaması, açık kanalizasyonlar ve makus ömür şartlarının da tesirli olduğu vurgulandı. YPG/PKK ve rejim güçlerinin denetiminde bulunan bölgelerde yaklaşık 2 bin kişinin şiddetli ishal ve kusma şikayetiyle hastanelere başvurduğu, bunlardan 14’ünün hayatını yitirdiği belirtildi.

TERÖRDEN ARINDIRILMIŞ BÖLGELERDE DURUM DENETİM ALTINDA

Salgın nedeniyle Fırat Kalkanı ve Zeytin Kısmı Harekatları bölgelerindeki sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra, mahallî meclisler, belediyeler, sıhhat, eğitim, tarım ve toplumsal hizmetler müdürlüklerinin yetkililerinin bir ortaya gelerek hastalığın yayılmasının önlenmesi için alınacak tedbirleri görüştükleri öğrenildi. Bu kapsamda, hastanede koleralı hastaların tedavisi için özel servislerin açılması. Çadır kentlerde sahra noktalarının kurulması üzere tedbirler alınması kararlaştırıldı. Bölgedeki vilayetlerin tabip odaları da alandan salgın ve koleralı hasta konusunda bir bilgi ulaşmadığını söyledi.

VALİ GÜL’DEN AÇIKLAMA: TEDBİRLER ARTIRILDI

Rakka’daki kolera salgını üzerine Türkiye hududunda da tedbirler artırıldı. Gaziantep Valisi Davut Gül, şu ana kadar ulaşan bir salgın bilgisi olmadığını tabir ederek şunları söyledi:

“Salgın nedeniyle Suriye tarafında muhtemel hadiseler için karantina merkezleri oluşturma kararı alındı. Şu ana kadar yalnız Cerablus bölgesinde kuşkulu bir olaya rastlanmış. Onun test sonucu da negatif çıkmış. Hudut kapılarında tedbirler artırıldı. Gelenlerin ateş ölçümü üzere, hastalığın bariz belirtileri konusunda arkadaşlarımız daha kapsamlı önlemlerle denetimi sağlanacak. Şüpheliler derhal denetim altına alınacak. Bilhassa çadır kentlerde sıhhat ve hijyen çalışmaları artırılacak, hastanelerde kolera servisleri açılarak, çadır kentlerde sahra noktaları kurulacak.”

Paylaş:

PAROX CAM ÇİZİK GİDERME TOZU

Parox  oto camına nasıl uygulanır?

Parox’un cama uygulanması, boya üzerinde yaptığımız polisaj uygulamaları ile büyük benzerlikler gösteriyor. İkisi arasındaki temel fark, malzemelerin sertlik farkı. Boyalı yüzey cama oranla çok yumuşak. Cam çok sert bir malzeme olduğu için boyaya oranla daha yüksek devir/baskı/süre gerekiyor sonuç alabilmek için...

Parox  uygulamasına geçmeden önce, uygulama yapacağınız camı çok iyi yıkayın, kil uygulayın, cam üzerinde ne kadar boya, reçine, pislik vb. varsa temizleyin. Bu sayede camınızın durumunu daha 
net bir şekilde görebileceksiniz.

Parox un Hazırlanması

Parox toz halinde bir malzeme. Bunu camınızda kullanılabilir hale getirmek için sulandırmanız gerekiyor. Bunun için küçük bir şişeye yaklaşık 50 gr. kadar toz seryum dökün ve azar azar su ekleyip karıştırın/çalkalayın.

Kıvamının ne çok kuru, ne de çok sıvı olması gerekiyor.

Camınızın durumuna göre 50-150 gr. civarında parox

 yeterli olacaktır

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu