Tahliye Olan Damatın Hastalığı

Kavurmacı’nın avukatları tarafından sunulan tahliye talepli dilekçeyi değerlendiren İstanbul Nöbetçi 5’inci Sulh Ceza Hakimliği, Kavurmacı için 18 Nisan 2017 tarihli raporu inceledi. Rapora göre cezaevi koşullarının 2005 yılında Post Viral Ensefalit atağı sonucu ‘Epilepsi’ tanısı konulan Kavurmacı üzerinde olumsuz etkileri olabileceği değerlendirildi.

Bu şartlarda şüphelinin yalnız kalması, oruç veya uzun saatler aç kalması, uzun süre araç ve elektronik cihaz kullanmasının sakıncalı olduğunun tespit edildiğine dikkat çeken hakimlik, buna göre şüphelinin mevcut ciddi sorunları dikkate alındığında tutukluluğunun devamının ileride telafisi mümkün olmayan durumlara sebebiyet verebileceğine vurgu yaptı. Kavurmacı’nın tahliye talebini kabul eden hakimlik, yurt dışına çıkışı yasaklayarak her Pazar bağlı olduğu karakola gidip imza atmasına hükmetti.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın, Adli Tıp yerine Özel bir hastaneden aldığı ‘uyku apnesi var’ raporuyla tahliye edildiğini iddia etti.

Yarkadaş, Twitter hesabından konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Özel hastane raporunu, okula gidemeyen öğrenci getirse reddeden devlet, iş Topbaş ve Kavurmacı’ya gelince her ne hikmetse kabul ediyor. Cezaevlerinde yüzlerce tutuklu ciddi hastalıklarla boğuşurken, AKP’li Topbaş’ın damadına verilen tahliye ‘adalet duygusunu mu kavuruyor’.Son tahliye, adında adalet olan bir partinin adaleti nasıl yok ettiğinin en açık işaretidir. Adli mekanizmalar, siyasetin gündemine göre ve kirli pazarlıklara göre karar vermeye zorlanmaktadır. AKP’li belediyelerle içiçe olan ve tüm inşaat planları ile imar izinleri Topbaş’tan geçen özel hastaneden getirilen rapora, adaletin EKS olduğu yani öldüğü yazmaktadır aslında.”

ilgili haberler