Ekonomi

Tam seçim öncesi… Suudiler Türkiye’den neden çıkıyor?

Paylaş:

14 Mayıs seçimleri öncesinde ekonomide özellikle de bazı yabancı yatırımlarda dikkatle izlenmesi gereken ilginç gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmelerin merkezinde Suudi sermayesi bulunuyor.

Türkiye ile Suudi Arabistan ilişkileri, son yıllarda inişli-çıkışlı bir seyir izliyor. İlişkiler, 2011’deki “Arap Baharı” eylemlerinde gerildi. Suudi Arabistan, Suriye’de, Türkiye ile birlikte Esad rejimine karşı muhaliflere destek verdi. Suudiler, Mısır’da, Hüsnü Mübarek’in ardından yönetime gelen Muhammed Mursi’nin ordu tarafından görevden alınmasını destekledi.

Gerilim, 2018 yılında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan başkonsolosluğunda öldürülmesinin ardından zirveye çıktı. Suudiler, bu dönemde Türk mallarına gayriresmi boykot uygulamaya başladı. İki ülke ilişkilerinde esen soğuk rüzgârlar birkaç yıl etkili oldu.

ERDOĞAN’IN ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, geçen yıl Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesinin ardından veliaht prens Muhammed bin Salman, haziran ayında Ankara’ya geldi. Erdoğan ve Salman; ticaret, uçuş ve televizyondaki dizi yayınlarına yönelik sınırlamaları kaldırdıklarını açıkladı.

Bu gelişmelerin ışığında aralık ayında iki ülke mevduat için görüşmelere başladı. Suudi Arabistan Kalkınma Fonu, mart ayında Merkez Bankası’na 5 milyar dolarlık mevduat yatırdı.

SUUDİ ENERJİ YATIRIMI

Türkiye ile Suudi Arabistan ilişkilerinin “normalleştiği” bir dönemde Suudi merkezli bir sermaye grubu, Türkiye’den çıkmaya hazırlanıyor.

Suudi şirketi ACWA Power… Kırıkkale’de, 950 megavat kurulu güce sahip olan Kırıkkale Doğal Gaz Çevrim Santralı’nı (DGKÇ) 1 milyar 66 milyon dolara inşa etti. Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 2.5’unu karşılayacak güce sahip santral, 2017 yılında hizmete açıldı.

Santral, Kırıkkale şehir merkezine 15 kilometre ve Ankara’nın doğusuna 50 kilometre kilometre mesafede bulunuyor. ACWA Power, santralın hisselerinin tamamını kontrol ediyor. ACWA Power, santralde üretilen elektriği piyasaya satıyor.

67.2 MİLYAR DOLAR

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgiye göre ACWA Power; Orta Doğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika ve Güney Doğu Asya dahil çok sayıda bölgede ve 13 ülkede faaliyet gösteriyor.

ACWA Power, elektrik ve tuzdan arındırılmış su üretimi tesislerinden oluşan bir portföyün geliştiricisi, yatırımcısı ve işletmecisi konumunda bulunuyor. Sitede, şirket hakkında, “67.2 milyar doları aşan yatırım değeri ile portföyü, kamu özel ortaklığı, devlet imtiyazı ve kamu hizmetleri dış kaynak kullanım modelleri altında uzun vadeli alıcı sözleşmeleri ile kamu kurumlarına ve endüstriyel şirketlere toplu olarak sağlanmak üzere 42,8 GW elektrik ve günde 6,4 milyon metreküp tuzdan arındırılmış su üretme kapasitesine sahiptir” deniliyor.

TÜRKİYE’DEN ÇIKIYOR

ACWA Power, Türkiye enerji pazarından çıkma kararı aldı. ACWA’nın satış için bazı şirketlerle görüşmelere başladığı, aralarında Doğanay Samuray’ın sahibi olduğu Palmet Enerji’nin de bulunduğu 3-4 yatırımcıyla görüştüğü bilgisini aldık.

Peki, Suudi ACWA milyar dolarlık santralını neden satıyor ve Türkiye’den çıkıyor. Enerji sektörünü yakından takip eden gözlemcilere göre Suudi ACWA Power, Türkiye enerji pazarından umduğunu bulamadı. Santralı, 5 yıl kadar işletti ancak pazar beklentilerini karşılamadı, finansal dengeleri kuramadı. ACWA Power, geleceğe yönelik piyasa analizi yaptı ve bir süre önce Türkiye’den çıkma kararı aldı. Satış sürecini resmen başlattı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu