GüncelGündem

TCDD yandaş avukatlara servet aktardı, kıyağa karşı çıkanları sürdü

Paylaş:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi üç yıl önce el değiştirince AK Parti bütün kadrosunu Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na (TCDD) taşıdı.

O isimlerden biri de İSKİ 1. Hukuk Müşaviri Ercan Atasever’di.

Atasever, TCDD’ye avukat olarak atandı.

Jet hızla TCDD 1. Hukuk Müşavirliği’ne getirildi.

Koltuğa oturur oturmaz TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirlikleri Yönetmeliği’ni değiştirerek, dava ve icra dosyalarının takibi için kurum dışından 12 özel avukatla sözleşme imzaladı.

Güya bu avukatlar “Duruşmaların ve keşif yoğunluğunun fazla olduğu ve bölge müdürlüklerinin yer almadığı illerdeki ve dosya sayısının az, müdürlüklere uzak ve ulaşım seçeneklerinin sınırlı olduğu adliyeler”de hizmet verecekti.

AK Partili avukatlar

TCDD’nin kadrolu avukatı yok muydu?

Olmaz mı?

50 avukat vardı.

Hem deneyimliydiler…

Hem de kurum için çok ekonomikti.

Memur maaşına ek olarak vekalet ücreti alıyorlardı.

Ancak Atasever, kurum avukatlarını beceriksizlikle suçlayarak, bir bölümü AK Partili olan avukatlarla anlaştı.

Örneğin…

Bekir Korkmaz‘ın eşi Samsun’da AK Parti yönetiminde. Yaşar Atılgan, Gaziantep’te; Bekir Seradım ise Erzincan’da AK Parti’den milletvekili aday adayı oldu. Avukat Erhan Taban ise AK Parti Sinop İl Başkan Yardımcısı.

Kıyak sözleşmesi

Ben özel avukatlarla yapılan sözleşmeyi 24 Ağustos 2021 günü “TCDD’den yandaş avukatlara metrekare başına kıyak” başlıklı yazımla kamuoyuna duyurdum. Ve böylece TCDD’den yandaş avukatlara kaynak aktarıldığı ortaya çıktı.

Sözleşmenin dördüncü maddesine göre avukatların aylık ücreti 3 bin 405 TL olarak belirlendi. Ancak avukatlar acele el koyma, kamulaştırma ve kamulaştırmasız el koyma davalarıyla servete kavuşuyordu.

Örneğin, acele el koyma işlemlerinde kurum yurttaşa bir bedel teklif ediyor. Buna ‘kıymet takdir bedeli’ deniyor. Dava açıldıktan sonra mahkeme bilirkişi atıyor. Bilirkişi kamulaştırılan arazi için bedel belirliyor.

Bilirkişinin tespit ettiği bedelin kurumun teklif ettiğini geçmesi halinde, yüzde 20’ye kadar arttıysa kamulaştırılan alan kaç metrekare ise her metrekare başına avukata vergi hariç 15 TL ödeniyor. Fark yüzde 20-yüzde 50 arasındaysa metrekare başına 10, yüzde 50’den fazlaysa 8 TL veriliyor.

Avukat hem acele el koymadan, hem kamulaştırma davasından aynı parayı alıyor.

Vatandaşın açtığı kamulaştırmasız el atma davalarında TCDD arazi için kamulaştırma kararı alırsa metrekare başına sekiz, kararı bilirkişi raporundan sonra alırsa 16, kamulaştırma kararı alınmazsa metrekare başına 25 TL veriyor.

İddiaya göre avukatlara 3500-4000 civarı dava ve icra dosyası devredildi.

Sayıştay ‘Dur’ dedi, ödemeler sürdü

Bu yazım üzerine Ekim 2021’de Sayıştay denetçileri TCDD’de teftiş yaptı ve kurumun zarara uğratıldığını tespit etti.

TCDD, 14 Aralık 2021’de sözleşmeli avukatlığı feshetmek zorunda kaldı.

Buna rağmen geçmişe dönük astronomik ödemeler avukatların hesabına yatırıldı.

Avukat Mustafa Adnan Büyükkömürcü’ye 17 Aralık 2021’den 7 Ocak 2022’ye kadar 10 işlemde toplam 8.930.000 TL yatırıldı. Büyükkömürcü, 7 Ocak’ta üç işlemde 2.671.578 TL kazandı.

Sayıştay TCDD’de ikinci kez inceleme başlattı. Ve avukatlara fazla ödeme yapıldığı anlaşıldı.

TCDD geri alamıyor

TCDD’den 2 Mart 2022’de Büyükkömürcü’ye iletilen yazıda, “İkaz ve itirazlar dikkate alınarak, kanunun yeniden değerlendirilmesi amacıyla sözleşmenin feshedildiği tarafınıza bildirilmiştir” deniliyor.

TCDD’nin zarara uğratıldığının Sayıştay tarafından saptandığı belirtilerek, şöyle devam ediliyor:

“Fesih sürecindeki hak ediş ve ödemelerin Sayıştay denetçileri tarafından yapılan kontrollerinde, fazla ödemelerin ve mevzuata aykırı durumların tespit edildiği bildirilmiştir. Özel avukatlar tarafından karar alınan dosyalar için Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ndeki ücretlerin üzerinde yapılan ödemelerin kamu zararı olacağı ve iadesinin gerektiği Sayıştay ekibi tarafından bildirilmiştir.”

TCDD, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi dikkate alınarak, fazla ödemenin iadesini istedi.

Büyükkömürcü, 22 Ağustos 2022’de TCDD’ye verdiği yanıtta “İadesi talep edilen miktarın tarafımca geri ödenmesinin hukuki, teknik ve bürokratik izahının olamayacağı aşikar olup vergi mevzuatı bakımından nasıl bir karşılığının olacağının analiz edilmediği anlaşılmaktadır” diye yazdı.

TCDD, fazla ödemeyi geri alamadı.

Alabilir mi, o da belli değil.

Kurum avukatlarına sürgün

TCDD’yi zarara uğratan Ercan Atasever, görevden el çektirildi mi?

Dalga mı geçiyorsunuz!

İddiaya göre sözleşmeli avukatlık uygulamasına itiraz eden 13 kurum avukatı nakil veya geçici görevle Sivas, Malatya, Adana, İstanbul ve İzmir’e sürüldü. Bir hukuk müşaviri önce İstanbul’dan İzmir’e gönderildi. Geri gelince Ankara’ya görevlendirildi. 11 avukat kuruma dava açtı.

Dedim ya…

Her şey İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin el değiştirmesiyle başladı. TCDD’de üç yıl içinde yandaşlara sağlanan kıyak milyonları bulurken, İBB’den 25 yıl boyunca aktarılan serveti tahmin bile edemiyorum.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu