AktüelGüncelGündemTürkiye

THK Uçakları, 2016’da İsrail’deki Yangına Gönderilmişti!

Paylaş:

Türkiye’de orman yangınları 7. gününe girerken, Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türkiye’nin yangın söndürme uçaklarının olmadığını dile getirdiler. Oysa Türkiye, 2016 yılında İsrail’de orman yangınlarını söndürmek için Türk Hava Kurumu’nun uçaklarını göndermişti.

Orman yangınlarıyla mücadelede 7. güne girildi. Antalya, Muğla, Adana, Isparta ve Denizli’de yangınları kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. 28 Temmuz tarihinden bu yana süren yangınlarda 8 kişi de hayatını kaybetti.

Yangınlara müdahale konusunda yetkililerden farklı açıklamalar gelirken, Türk Hava Kurumu envanterinde bulunan uçakların neden kullanılmadığı da tartışma konusu olmaya devam ediyor.

4 MİLYON DOLARLIK BAKIM MAALİYETİ

Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşcı, kurumun elinde 6 uçak bulunduğunu, finansal krizlerden ötürü uçaklara bakım yaptırmanın mümkün olmadığı ve bakım maliyetinin 4 milyon dolar olduğunu belirtirken, Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, THK uçaklarıyla ilgili problemin performans verebilecek kapasitede olmadığını aktardı.

Son olarak AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, “Uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebi, uzun yıllardır bu görevi yürüten Türk Hava Kurumu’nun (THK) filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasıdır” sözleriyle, THK’nın elindeki uçakların uçuşa elverişli olmadığını söyledi.

DÖNEMİN BAKANI AÇIKLAMIŞTI

THK envanterinde bulunan ve teknolojisini yenileyemediği söylenen uçaklar, 2016 yılında İsrail’in genelinde devam eden yangınlarda kullanılmış ve dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Twitter hesabından “İsrail’deki orman yangınını söndürme çalışmalarına katkıda bulunmak maksadıyla iki adet yangın uçağı gönderiyoruz. Biri varmak üzere…” şeklinde açıklama yapmıştı.

Anadolu Ajansı da, Türk Hava Kurumu’na ait uçakların fotoğraflarını paylaşarak, “Türkiye’den gönderilen yangın söndürme uçakları, İsrail’deki yangına müdahale ediyor” haberini yayımlamıştı.

GLİSERİN NEDİR?

Genellikle gliserol olarak da adlandırılan gliserin, tatlı bir tada sahip renksiz, kokusuz ve zehirli olmayan bir sıvıdır. Su ve alkol ile karışabilen gliserin doğal veya sentetik olabilir. Doğal gliserin, hayvansal veya bitkisel yağların hidrolizinin bir sonucu olarak üretilir. Hidroliz, bir maddenin suya tepki göstermesi ve bunun sonucunda kimyasal bir bağın parçalanmasıdır. Sentetik gliserin, petrol, propilen ve klor içeren kimyasal işlemlerle üretilir.

GLİSERİNİN FAYDALARI NELERDİR?

– Antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir.
– Cildi nemlendirir.
– Cildi besler.
– Cildin su dengesini korur.
– Cilt kırışıklıklarını giderir.
– Cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm verir.
– Cildin zararlı UV ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olur.
– Cilt rengini açar.
– Sivilceleri azaltır.
– Dudakları nemlendirir.
– El ve ayak nasırlarına iyi gelir.
– Ağız içi yaralarına karşı etkilidir.
– Egzama ve sedef hastalığına iyi gelir.
– Topuk çatlaklarını iyileştirir.
– Kulakta yer alan kirleri akıtır.
– Nemli saça uygulandığında saçların onarılmasını ve güçlenmesini sağlayarak dökülmeleri azaltır.

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0552 3307100

www.kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu