GüncelGündem

Güney Afrika’nın önde gelen doğal güzelliklerinden: Masa Dağı Ulusal Parkı

Paylaş:

CAPE TOWN (AA) – Masa Dağı, Ümit Burnu, Cape Point ve Boulders Penguen Kolonisi gibi en popüler turistik cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapan park, Kruger Ulusal Parkı ile Güney Afrika’nın en çok ziyaret edilen ulusal parklarının başında geliyor.

Park, iklimi, bitki örtüsü, doğa ve okyanus manzaralarıyla ziyaretçilerini Afrika’nın öteki ucunda eşsiz doğa yolculuğuna çıkarıyor.

1500’den fazla endemik bitki türüne ev sahipliği yapıyor

AA muhabirinin, Güney Afrika Ulusal Parklarından (SANPARKS) edindiği bilgiye göre, Cape Town şehir merkezinden Ümitburnu’na 70 kilometre boyunca uzanan park, deniz koruma alanı dahil yaklaşık 1000 kilometrekarelik alanı kaplıyor.

“Dünya Miras Alanı” statüsünde bulunan ve çoğunluğu endemik 9 binden fazla bitki türüne ev sahipliği yapan Cape Flora Krallığı’nın parçası olan parkta 1500’den fazlası endemik 2 bin 200 civarında bitki türü bulunuyor.

Bitki örtüsünün çoğunluğunu “fynbos” adı verilen ince çalı türü oluşturuyor, bu bitkilerden birçoğu yalnızca birkaç kilometrekarelik alana özgü olmasıyla dikkati çekiyor.

Masa Dağı

Parka ismini veren Masa Dağı, dünya dillerindeki ismini, okyanus kıyısından 1000 metre yükseğe uzanan dik kayalıkların üzerindeki düzlük zirvesiyle, uzaktan bakıldığında bir masayı andırmasından alıyor.

Cape Town Üniversitesinin raporuna göre yaklaşık 240 milyon yaşında olduğu tahmin edilen bu dağ, “dünyanın en yaşlı” dağlarından biri.

SANPARKS’a göre Güney Afrika’nın en çok fotoğraflanan mekanı olan Masa Dağı’na tırmanmak için farklı uzunluk ve zorluk derecelerine sahip onlarca yürüyüş ve tırmanış rotası mevcut. Bu rotalardan “Lions Head”, “The Pipe Track”, “Platteklip Gorge”, “The Smuts Track” ve “Maclear’s Beacon”, en çok tercih edilen ve önerilen 5 rota olarak öne çıkıyor.

Zorluk seviyesi ve parkur uzunluğuna göre dağın zirvesine ulaşmak bir ila 4 saati bulabiliyor.

Park yetkilileri, dağa en az dörder kişilik gruplar halinde tırmanılması, seçilen rotaya sadık kalınması ve hava koşullarının dikkate alınması konusunda uyarıyor.

Zirveye yürümeksizin çıkmak isteyenler için 360 derece dönen zeminiyle panoramik manzaralar sunan teleferik seçeneği mevcut.

Rüzgarlı ve fırtınalı günler haricinde yılın her günü 08.30-19.00 saatlerinde çalışan bu teleferiğin kişi başı gidiş dönüş bilet ücreti, 2024 itibarıyla sabah saatlerinde 420 rand (22 dolar), öğle saatlerinde 360 rand (19 dolar) oluyor. Tek yön bilet fiyatları 220 rand (12,5 dolar).

Yaklaşık 1000 rakımlı zirveye ulaşanları, uçsuz bucaksız okyanus manzarası ile dağın eteklerine serilmiş Cape Town’un kuş bakışı panoramik manzarası bekliyor.

Ümit Burnu

Afrika’nın en güneybatı ucundaki Ümit Burnu da Masa Dağı Ulusal Parkı bünyesinde yer alıyor.

Portekizli denizcilerin 15. yüzyılda etrafından dolanmasıyla Akdeniz ticaretinin kaderinin değiştiği bu yer ve çevresi, Akdeniz iklimine sahip olmasıyla dikkati çekiyor.

Yaklaşık 4 bin kilometre ötedeki Antarktika kıyılarına açılan okyanusun hırçın dalgaları ve şiddetli rüzgarları ile nefes kesen manzaralara sahip Ümit Burnu, ziyaretçilerine “dünyanın öbür ucunda” eşsiz doğa şöleni yaşatıyor.

Parkın bu bölgesi 1100 civarında bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Kuş gözlemcilerinin gözde mekanları arasında yer alan bölgede 2’si endemik 250 civarında kuş türü gözlemlenebiliyor.

Büyük taşlarla döşeli kumsalın açıklarındaki kayalıklara tüneyen foklar ve penguenler de çıplak gözle izlenebiliyor.

Cape Point

Ümit Burnu’nun yaklaşık 3 kilometre ötesinde yer alan Cape Point, yaklaşık 200 metre yüksekliğindeki kayaların üzerine kurulu 19. yüzyıldan kalma tarihi feneriyle parkın simge mekanlarından.

Fener ve çevresindeki seyir teraslarından, tarihte nice gemiye mezar olmuş keskin dik kayalıklar ve dev dalgaların dehşetengiz manzarası, güven içinde izlenebiliyor.

Cape Point, aynı zamanda ağustos-ekim döneminde balinaların geçişlerinin en iyi gözlemlenebildiği noktalardan.

Parkın, Ümit Burnu ve Cape Point’i içine alan bölümüne giriş ücreti, 2024 yılı itibarıyla kişi başı 400 rand (21 dolar) tutuyor.

Boulders Penguen Kolonisi

Simon’s Town kasabasında yer alan Boulders Penguen Kolonisi de Masa Dağı Ulusal Parkı’nın popüler mekanlarından.

Dünyadaki az sayıda penguen kolonisine ev sahipliği yapan bu yer, nesilleri gelecek birkaç on yıl içinde tamamen tükeneceği öngörülen penguenleri dünya gözüyle görmek isteyenler için eşsiz fırsat sunuyor.

Yetkililer, zaman zaman sokaklarda turlayan penguenlere dokunulmaması ve beslenmemesi konusunda uyarıda bulunuyor.

Son derece keskin gagaya sahip penguenler, kendilerini tehlikede hissettiklerinde saldırganlaşıp yaralanmalara sebep olabiliyor.

Boulders’e giriş ücreti, kişi başı 190 rand (10 dolar).

Ulaşım ve konaklama

Türk Hava Yollarının (THY) İstanbul’dan Cape Town’a düzenli seferleri bulunuyor.

Masa Dağı’na ulaşım, Cape Town şehir merkezinden gerek toplu taşıma gerekse özel araçlarla kısa yolculukla sağlanıyor.

Simon’s Town’daki Boulders Penguen Kolonisi de şehir merkezinden kara yoluyla yaklaşık 40 dakika mesafede yer alıyor.

Parkın Ümit Burnu ve Cape Point’i kapsayan bölümünü ziyaret etmek için Simon’s Town’dan güneye doğru yaklaşık 20 dakikalık yolculuk yapmak gerekiyor.

Ülkenin en turistik şehri Cape Town’da her çeşit ve fiyat aralığında güvenli konaklama seçenekleri mevcut.

Parkın en az bir gün ayrılması gereken güney bölümünü ziyaret edecekler için Simon’s Town, Fish Hoek, Kalk Bay yahut Müizenberg gibi daha yakın bölgelerdeki konaklama seçenekleri tavsiye ediliyor.

Ayrıca parkın içinde de çeşitli konaklama seçenekleri bulunuyor.

Muhabir: Murat Özgür Güvendik

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu