AktüelGüncelGündemTürkiye

Trabzon için uçak bileti krizi yaşanıyor

Paylaş:

Trabzon için uçak bileti krizi yaşanıyor

Trabzonlu ve yerli vatandaşların Trabzon’a gelip gitmeleri hiç bu kadar zor olmamıştı. Trabzon’da yaşanan turizm yoğunluğu nedeniyle Trabzon’a planlanan uçuş seferlerinde yer bulabilmek imkansız hale geldi. Hava yolu şirketlerinde Ağustos ayı içindeki tüm seferleri neredeyse doldu, bulunan biletlerin fiyatları ise yerli vatandaşın cebini yakıyor.

Örneğin; Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet ile İstanbul’daki tüm hava limanlarından 8 Ağustos 2022 tarihinde Trabzon’a gelmek isteyenler için normal uçuşların tümü dolu görünüyor. Business uçuşu en düşük ücreti tek yön 2 bin 459 lira iken, Ankara aktarmalı tek yön en düşük ücret ise 3 bin 743 lira.

Aynı tarihte Trabzon’dan İstanbul’a gitmek isteyenler için de sadece gece saatinde sefer bulunurken bu biletin fiyatı ise 990 lira. Edinilen bilgilere göre; sadece dış hatlardan günlük ortalama 25 uçağın geldiği Trabzon’a, iç hatlardan da günlük ortalama en az 25 uçak iniş yapıyor. Uçak trafiği bazı günlerde ise 75’e ulaşıyor.

CENAZESİNE GELMEK İSTEYEN VATANDAŞ ASGARİ ÜCRET KADAR BİLET FİYATI ÖDEMEK ZORUNDA

Trabzon’a uçuş seferlerinin arttırılması ile ilgili TBMM’de soru önergesi verdiğini ifade eden İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, “Özellikle hemşerilerimiz bu konuda büyük mağduriyet yaşıyor. Benzin fiyatlarındaki artışlar nedeniyle vatandaşlar bırakın uçak biletini otobüs bileti bile alamıyor. Trabzon’da yaşanan turizm patlamasıyla var olan seferler doldu ve bulunan biletleri de sabit gelirli bir vatandaşın alması mümkün değil. Uçak seferlerinin arttırılmasına yönelik mecliste soru önergesi vermiştim. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan bize gelen cevapta, ‘İlave hat konulması, uçuş seferlerinin saatlerinin değişikliği, yeni hava meydanlarına uçuş başlatılması gibi hususlar hava yolu işletmelerinin kendi uhdelerindedir” denildi. Trabzon’a gidip gelmek eziyet haline geldi. THY’nin iç hatlarda en pahalı hattı, Trabzon hattı oldu.  Bugün cenazesine gelmek isteyen vatandaş, asgari ücrete yakın uçak bileti parası ödemek zorunda. Trabzonspor’un maçlarından önce de aynı sıkıntıyı yaşıyorduk, şimdi bu sıkıntı katlanarak arttı. THY ve Anadolu Jet, Trabzon’a yapılan uçuş sayısını arttırmalı ve yolcu kapasitesi büyük olan uçaklar sefere konulmalıdır” diye konuştu.

CİDDİ BİR YOĞUNLUK YAŞANIYOR

Bölge insanının mağduriyetinin söz konusu olduğuna vurgu yapan, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı ise , “Pandemi sonrasındaki bu yoğunluğu hava yolu firmalarının hiç birisi beklemiyordu. Dış ve iç hatlarda ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Rusya-Ukrayna uçuş yasakları ve kısıtlamaların da eklenmesiyle hava limanlarının yoğunluğu bir kat daha arttı. Maalesef hava yolları firmalarının elinde şimdiki yoğunluğu kaldırabilecek kadar uçak filosu yok. Burada bölge insanımızın mağduriyeti söz konusu. Fındık sezonu geldi, öncesinde çay sezonu vardı. Yaz için memleketine gelen insanlar var. Buna bağlı olarak İstanbul, Ankara aktarmalı olarak bölgemize gelmeye çalışan turistler de var. Uçak yetmediği gibi, otel de, turizm taşıma araçları da yetmiyor. Ortadoğu ülkelerinden bu kadar yoğun bir turist gelmeseydi, yeterli olur muydu? Bence, biz yine aynı şeyleri konuşacaktık. Yaz sezonlarında bu sorunları biz yaşıyoruz. Ama bu kadar fazlasını beklemiyorduk. Trabzon’a uçak bileti bulunamayan hatlar çok fazla. Bulunsa bile fiyatları çok yüksek oluyor. Uçak firmaları da artan döviz kurlarına ve dolayısıyla artan maliyetlere karşı mümkün olduğunca uçak sefer fiyatlarını düşük tutmaya çalıştıklarını savunuyorlar ama ülke vatandaşlarımız için uçak biletlerinin fiyatları pahalı” diye konuştu.

DIŞ HAT UÇUŞLARI ORDU VE RİZE’YE YÖNLENDİRİLEBİLİR

Havayolu firmalarının para kazanabileceği hatlara uçak seferlerini koyduğunu söyleyen Kantarcı,  “Dış hatlardan çok daha fazla yüksek gelir elde ediyorlar. Hem Rize-Artvin Havalimanı, hem de Ordu Havalimanı’ndan da serzenişler geliyor. “Neden bize yönlendirme olmuyor?” diye soruyorlar. Özellikle dış hat uçuş planlamaları sezon öncesinde yapılıyor. Sezon esnasında da ihtiyaca binaen imkanlar ölçüsünde ek seferler koyulmaya çalışılıyor. Rize-Artvin Havalimanı sezon başında açıldı. Dış hatlarla ilgili izin, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile onaylandı. Sezon zaten başlamıştı. Bireysel görüşüm uçuşların bölgenin geneline yayılmasıdır. Önümüzdeki süreçte bazı dış hat uçuşları bölgemizdeki diğer hava meydanlarına yönlendirilebilir” dedi.

DİMETİL SÜLFAT ( DIMETHYL SULFATE) DMS NEDİR?

 DIMETHYL SULFATE

CAS 77-78-1: Dimethylsulfate, dimetilsülfat, di,metil,sülfat,dimetilsülfat,dimetilsulfat,dimetilsulfat

(Methylsulfate; DMS)

 

Dimetil sülfat, karboksilik asitlerin, alkollerin, fenollerin, laktamların, oksimlerin, hidroksilaminlerin ve hidroperoksitlerinmetilasyonu için güçlü bir metilleme reaktifidir. N-metil alkil- ve arilikameliaminlerin, amidlerin ve kuaterner amonyum tuzlarının hazırlanmasında bir reaktif olarak kullanılabilir.Dimetil sülfat ayrıca sülfür içeren bileşiklerin metilasyonunda sülfitleri ve sülfonyum iyonlarını sentezlemek için kullanılır.

Aynı zamanda bir reaktif olarak da kullanılabilir:

• 2-dimetilamino etil metakrilatınkuaternizasyonu ile güçlü bir antibakteriyel ajan olarak dörtlü amonyum akrilik monomerin hazırlanması için.

• Aldehitlerden ve ketonlardan epoksitlerintrimetilsülfonyum katyonu oluşumu yoluyla sentezlenmesi için dimetilsülfoksit ile birlikte.

• Gliserolünmetilasyonu ile dizel için bir oksijenat katkı maddesi hazırlamak.

DMS, ikame edilmiş oksijen, nitrojen ve sülfür bileşikleri oluşturmak için aktif hidrojen ve alkali metal tuzları ile reaksiyona giren güçlü bir metilleme maddesidir.

 

Dimetil Sülfat, ısıtıldığında zehirli dumanlar yayan soğan benzeri bir kokuya sahip kokusuz, aşındırıcı, yağlı bir sıvıdır. Dimetil sülfat, endüstride birçok organik kimyasalın üretiminde metilleme maddesi olarak kullanılmaktadır. Buharlarına soluma maruziyeti, gözleri ve akciğerleri oldukça tahriş edicidir ve karaciğer, böbrek, kalp ve merkezi sinir sistemine zarar verebilirken, deri teması şiddetli kabarmaya neden olur.

 

Dimetil Sülfat Uygulamaları

DMS yüzey aktif maddeler, kumaş yumuşatıcılar, su arıtma kimyasalları, tarım kimyasalları, ilaçlar ve boyalar oluşturmak için kullanılır. Metile edici bir ajan olarak DMS, oksijen, nitrojen, karbon, sülfür, fosfor ve bazı metallere bir metil grubu katabilir.

 

DMS çoğunlukla bir metilleme ajanı olarak kullanılsa da, bazen sülfonasyondahil olmak üzere başka bağlamlarda, bir katalizör olarak, bir çözücü olarak ve bir stabilizatör olarak da kullanılabilir.

 

Dimetil sülfat, renksiz yağlı bir sıvıdır, soluk soğan benzeri bir kokuya kadar kokusuzdur. Solunduğunda çok zehirlidir. Yanıcı bir sıvıdır ve parlama noktası 182 ° F’dir. Suda hafifçe çözünür ve ısı oluşumu ile sülfürik asit vermek üzere su ile ayrışır. Metaller ve dokular için aşındırıcıdır. Güçlü bir metilleme ajanıdır.

 

Dimetil sülfat, sülfürik asidin dimetil esteridir. Bir alkilleyici ajan ve bir immünosupresif ajan olarak rol oynar.

Dimetil sülfat, kuvvetli metilasyon ( aynı zamanda sülfonasyon ) ajanıdır. Yüzey aktif ajnlar ve tekstil yumuşatıcılarının yapımında ,eterlerde boyalarda kullanılır. Ayrıca N-, O- ve S- esaslı ürünlerde alkilasyon reaksiyonları için ara ürünlerde (ilaç, tarım, böcek zehiri, boya ve finisajda ) kullanılır. Dimetil Sülfat Metanol ve sülfürik asidin reaksiyonu sonucu oluşur. Renksiz ve soğana benzer kokusu ile dikkat çeker.

Bakır tozları yüksek fiziko-kimyasal özellikleri sayesinde birçok teknolojik alanda kullanılmaktadır,

Bakır tozu başlıca Sinter bronz fren balata üretiminde, demir tozu ile karıştırılarak sinter parça üretiminde, elmas kesici takım üretiminde, elektrik iletkeni olarak, termal iletken olarak, reçineli fren balatalarında, elektronikte manyetik radyasyon kalkanı olarak, dekoratif uygulamalarda ve birçok farklı alanda kullanılmaktadır.Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu