AktüelGüncelGündemTürkiye

Yediiklim Yayınevi’nin sahibinden KPSS açıklaması

Paylaş:

Yediiklim Yayınevi'nin sahibinden KPSS açıklaması

Yediiklim Yayıncılık, Kamu Personel Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) soruların sızdırıldığı iddialarıyla tartışmaların odağı oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma çerçevesinde Yediiklim Yayınevi yetkilileri, Ankara Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi’nde (OSTİM) bulunan merkez binaları önünde haklarındaki iddialara yanıt verdi.

Yediiklim Eğitim Bilgisayar Limited Şirketinin sahibi Çelik, birebir aynı olduğu söylenen sorular ile ilgili iddiaların asılsız olduğunu, diğer tüm yayınevleri ile aynı yöntemi kullanarak sorular hazırladıklarını belirterek, “Ülkemizin gündemini son 3 gündür meşgul eden KPSS soruları çalındı, sızdırıldı, alındı gibi durumlarla kamuoyu çokça meşgul olmuştur. Biz ÖSYM’nin yaptığı sınavlara konu, soru, yaprak test, Türkiye geneli deneme hazırlamaktayız. ÖSYM’nin 120 tane genel kültürden soracağı soruya hocalarımız, ÖSYM geçmiş yıllarda ne sormuş, hangi konulara ağırlık vermiş, önümüzdeki yıl hangi konuları sorabilir diyerek beyin jimnastiği yapıyoruz ve soruları hazırlıyoruz. Bu sorular geçmiş yıllardaki sorulardan esinlenerek hazırlanmaktadır” dedi.

“BU SORULAR HERHANGİ BİR KİŞİYE ÖZEL OLARAK HAZIRLANAN SORULAR DEĞİLDİR”

“Gündemde bulunan sorular kimseye özel olarak hazırlanmış sorular değildir” diyen Çelik, “Bunlar Türkiye’nin her iline gönderilen ve herkese açık olan sorular. Dileyen istediği şekilde bu deneme sınavlarına girebilir. Herhangi bir kişiye özel olarak hazırlanan sorular değildir. Kitaplarımızı isteyen herkes bütün kitabevlerinden ve internet sitelerinden alabilir. Gizli saklı hiçbir şey yoktur. 2003 yılından beri bu firma bu işi yapmaktadır. Birçok diğer yayınevleri gibi bu işi yapmaktayız. Sosyal medyada dolaşan 20 tane noktası, virgülüne kadar aynı denilen söylemler asılsızdır” diye konuştu.

“BİR TANE SORUNUN DENK GELMESİ GAYET HAYATIN AKIŞINDA OLAN BİR DURUMDUR”

Yediiklim Yayıncılık bünyesinde matematik öğretmeni olan Mehmet Bilge Yıldız ise, yüzlerce soru içerisinden birkaç tanesinin benzer olmasının hayatın akışına uygun olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

* Biz soruları, ÖSYM’nin geçmiş yıllarda yaptığı sınavlara bakarak onlara paralel olarak hazırlamaktayız. Bu soruyu herkes açıp bakabilir. 2015 yılında ÖSYM’nin yaptığı sınav şu anda ÖSYM’nin sitesinde bulunuyor. LYS 3. Soru, bu soru. O sorunun çok benzeri sadece rakamları farklı olan bir sorudur, benim yazdığım soru.

* Özel bir soru tarzı değildir. İsteyen herkes bakabilir. Matematik bilen herkes bunu anlayacaktır. Biz bunun gibi yüzlerce hazırlıyoruz. Bir tanesinin denk gelmesi gayet hayatın akışında olan bir durumdur. Bu tarz sorular birçok yayınevinde mevcuttur. Başka bizim birebir sorumuz hiçbir sınavda yoktur.

“MAĞDUR OLANIN BELİRLENMESİNİ KAMUOYUNUN VİCDANINA BIRAKIYORUM”

Yayınevinde tarih öğretmenliği yapan ve tarih sorularını hazırlayan Ahmet Uğur Karakuza, Milli Eğitim Bakanlığının yayınlarından yararlandıklarını, soruları alarak revize ettiklerini belirterek, tüm soruların açık olduğunu, herkesin görebileceği ortamlarda bulunduğunu vurguladı. Karakuzu şu ifadeleri kullandı:

* Birincisi özellikle Twitter’da geçen yanlış ekran resimlerinden, 20 sorunun 20’si de Yediiklim Türkiye geneli deneme sınavından çıktı denilmektedir. Böyle bir durum söz konusu değildir. Bizim tarih sınavında benzer 2-3 sorumuz var.

* Bu sorular Yediiklim Youtube kanalında, Milli Eğitimin kaynaklarından yararlanılarak bütün öğrenciler yararlansın diye yayınladığım sorulardır. Yayınladığım videoda da şu cümleleri kullandım; ’ÖSYM, MEB’i sever. Bunlar, MEB kitaplarından esinlendiğim sorular.’ Ben bu videoyu mayıs ayında yayınladım. Öyle el altından kimseye vermedim.

* Yediiklim’e kayıt olmaya da gerek yok, Youtube’ya giren herkes bu videoyu izleyebilir. Bu bizim deneme sınavımızda değil. Benim kendi gönlümden kopan mini deneme serimdir. Zaten en çok oradan soru geliyor, çünkü kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor. Ahmet Karakuza 20 soruyu nasıl yakalar. Evet yakalarım ama 20 soruyu değil. Benim öyle bir yeteneğim yok. Biz MEB kitabındaki soruyu aldık, yüzde 20 revize ettik ve mayıs ayında Yediiklim Youtube kanalında herkese açık bir şekilde koyduk.

* Bu videoyu 11 bin kişi izlemiş. Kim izledi ben de bilmiyorum. Bu sorular sınavda çıktı diye benim ne gibi bir art niyetim olabilir. MEB kitabından esinlenip soru yazdım ve bu sorular da ÖSYM tarafından kullanıldı. Burada gerçekten mağdur olanın belirlenmesini kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.

“YAYINLADIĞIMIZ SORULARIN NE KADAR İSABETLİ OLDUĞUNU ORTAYA KOYMAKTADIR”

Yediiklim Yayınevi’nin avukatı Mustafa Serdar Gözüküçük yaşanan olaylarla ilgili şu ifadeleri kullandı:

* Yargısal süreç ayrı, Devlet Denetleme Kurulunun (DDK) yapacağı idari soruşturma ya da sayın Cumhurbaşkanı’na vereceği rapor ayrı, bunlar tamamen birbirinden bağımsız. Bir diğer husus KPSS’nin iptali ile ilgili. ÖSYM’nin yeni atanan başkanı iptal gerekçelerini söylerken, ‘Sorularımızın ÖSYM’nin geçmişine ve geleneklerine yakışmayacak şekilde başka bir yayınevinin soru kitapçığında yer alan sorulardan oluşması kabul edilemez’ gibi bir cümle kullandı. Yaşanan bu olaylar bizim daha önceden yayınladığımız soruların ne kadar isabetli olduğunu ortaya koymaktadır.

DİMETİL SÜLFAT ( DIMETHYL SULFATE) DMS NEDİR?

 DIMETHYL SULFATE

CAS 77-78-1: Dimethylsulfate, dimetilsülfat, di,metil,sülfat,dimetilsülfat,dimetilsulfat,dimetilsulfat

(Methylsulfate; DMS)

 

Dimetil sülfat, karboksilik asitlerin, alkollerin, fenollerin, laktamların, oksimlerin, hidroksilaminlerin ve hidroperoksitlerinmetilasyonu için güçlü bir metilleme reaktifidir. N-metil alkil- ve arilikameliaminlerin, amidlerin ve kuaterner amonyum tuzlarının hazırlanmasında bir reaktif olarak kullanılabilir.Dimetil sülfat ayrıca sülfür içeren bileşiklerin metilasyonunda sülfitleri ve sülfonyum iyonlarını sentezlemek için kullanılır.

Aynı zamanda bir reaktif olarak da kullanılabilir:

• 2-dimetilamino etil metakrilatınkuaternizasyonu ile güçlü bir antibakteriyel ajan olarak dörtlü amonyum akrilik monomerin hazırlanması için.

• Aldehitlerden ve ketonlardan epoksitlerintrimetilsülfonyum katyonu oluşumu yoluyla sentezlenmesi için dimetilsülfoksit ile birlikte.

• Gliserolünmetilasyonu ile dizel için bir oksijenat katkı maddesi hazırlamak.

DMS, ikame edilmiş oksijen, nitrojen ve sülfür bileşikleri oluşturmak için aktif hidrojen ve alkali metal tuzları ile reaksiyona giren güçlü bir metilleme maddesidir.

 

Dimetil Sülfat, ısıtıldığında zehirli dumanlar yayan soğan benzeri bir kokuya sahip kokusuz, aşındırıcı, yağlı bir sıvıdır. Dimetil sülfat, endüstride birçok organik kimyasalın üretiminde metilleme maddesi olarak kullanılmaktadır. Buharlarına soluma maruziyeti, gözleri ve akciğerleri oldukça tahriş edicidir ve karaciğer, böbrek, kalp ve merkezi sinir sistemine zarar verebilirken, deri teması şiddetli kabarmaya neden olur.

 

Dimetil Sülfat Uygulamaları

DMS yüzey aktif maddeler, kumaş yumuşatıcılar, su arıtma kimyasalları, tarım kimyasalları, ilaçlar ve boyalar oluşturmak için kullanılır. Metile edici bir ajan olarak DMS, oksijen, nitrojen, karbon, sülfür, fosfor ve bazı metallere bir metil grubu katabilir.

 

DMS çoğunlukla bir metilleme ajanı olarak kullanılsa da, bazen sülfonasyondahil olmak üzere başka bağlamlarda, bir katalizör olarak, bir çözücü olarak ve bir stabilizatör olarak da kullanılabilir.

 

Dimetil sülfat, renksiz yağlı bir sıvıdır, soluk soğan benzeri bir kokuya kadar kokusuzdur. Solunduğunda çok zehirlidir. Yanıcı bir sıvıdır ve parlama noktası 182 ° F’dir. Suda hafifçe çözünür ve ısı oluşumu ile sülfürik asit vermek üzere su ile ayrışır. Metaller ve dokular için aşındırıcıdır. Güçlü bir metilleme ajanıdır.

 

Dimetil sülfat, sülfürik asidin dimetil esteridir. Bir alkilleyici ajan ve bir immünosupresif ajan olarak rol oynar.

Dimetil sülfat, kuvvetli metilasyon ( aynı zamanda sülfonasyon ) ajanıdır. Yüzey aktif ajnlar ve tekstil yumuşatıcılarının yapımında ,eterlerde boyalarda kullanılır. Ayrıca N-, O- ve S- esaslı ürünlerde alkilasyon reaksiyonları için ara ürünlerde (ilaç, tarım, böcek zehiri, boya ve finisajda ) kullanılır. Dimetil Sülfat Metanol ve sülfürik asidin reaksiyonu sonucu oluşur. Renksiz ve soğana benzer kokusu ile dikkat çeker.

Bakır tozları yüksek fiziko-kimyasal özellikleri sayesinde birçok teknolojik alanda kullanılmaktadır,

Bakır tozu başlıca Sinter bronz fren balata üretiminde, demir tozu ile karıştırılarak sinter parça üretiminde, elmas kesici takım üretiminde, elektrik iletkeni olarak, termal iletken olarak, reçineli fren balatalarında, elektronikte manyetik radyasyon kalkanı olarak, dekoratif uygulamalarda ve birçok farklı alanda kullanılmaktadır.Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu