Ekonomi

Trendyol, 2028 sonunda bölgenin en büyük teknoloji şirketi olmayı hedefliyor

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Anadolu Ajansının (AA) Global İletişim Ortağı olduğu e-ticaret fuarı WORLDEF ISTANBUL 2024, Yenikapı Etkinlik Alanı’nda devam ediyor.

Fuarda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan İnan, 14 yıl önce kurulduklarını anımsatarak, şu an itibarıyla Türkiye’nin lider e-ticaret platformu olduklarını söyledi.

Türkiye’de 300 bin satıcılarının bulunduğunu dile getiren İnan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu 300 bin satıcının sattığı ürünlerin yüzde 80’i Türkiye’de üretiliyor ve bizim hayalimiz de Türkiye’de yakaladığımız başarıyı yurt dışına çıkartmak. Geçtiğimiz senenin başında toplam hacmimizin içinde yurt dışı oranı yüzde 5’ti. Şu an itibarıyla yüzde 25’lere kadar geldi. Önümüzdeki dönemde Türkiye dışında iyi bir büyüme fırsatı görüyoruz. Girdiğimiz bütün pazarlarda Türk ürünlerinin, Türk markalarının rekabetçi olduğunu düşünüyoruz . Bu hayali gerçekleştirmek için çalışmaya devam edeceğiz.”

“Yapay zekanın e-ticaret sektörünü dönüştürdüğüne tanık oluyoruz”

Erdem İnan, yapay zekanın son dönemde getirdiği en büyük değişikliğin aslında üretici yapay zeka olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu ne yapıyor? Temelde, bir dilde yazılmış herhangi bir içeriği başka bir dile çeviriyor. Bu, video da yazı da görsel de olabilir. Karşıdaki müşterimizin çeviriymiş gibi hissetmeyeceği kalitede çevirebilmesi… Biz de bunu kullanıyoruz. Türkiye’deki satıcılarımızdan bazıları sadece Türkçe biliyor. Çok az yabancı dil bilme oranı var ve bu satıcıların yurt dışındaki müşterilere ürünlerini satabilmesi için şimdi Slovakça, Romence, Lehçe, Arapça, Almanca, İngilizce ve birçok farklı dilde çevirinin yapılması gerekiyor. Bu çevirileri yaparken teknoloji anlamında satıcılarımıza destek veriyoruz.”

İnan, müşterilerden kendi dillerinde soru geldiğinde satıcının buna Türkçe cevap verebildiğini anlatan İnan, yapay zeka sayesinde Türk satıcının cevabının direkt müşterinin kendi diline çevrildiğini söyledi.

Öte yandan, verilere bakarak hangi coğrafyada hangi ürünlerin satılacağını tahminleyip satıcılara, “önümüzdeki bir ay içinde bu üründen 1000 tane satış yapacağını tahmin ediyoruz” dediklerini anlatan İnan, şöyle devam etti:

“Diyoruz ki; ‘bu ürünün stokunu artır, bu üründen daha fazla üret, bu ürüne benzer ürünler üret’. Bu, satıcının tedarik zinciri verimliliğini çok ciddi oranda artırabiliyor. Yapay zekanın bu ve bunun gibi birçok alanda e-ticaret sektörünü dönüştürdüğüne tanık oluyoruz. Biz de bir teknoloji şirketi olarak bu yapay zekayla birlikte gelen yeni teknolojileri iş yapışımıza, iş verimliliğimize pozitif etki edecek şekilde kullanmaya gayret ediyoruz.”

“Bölgenin en büyük teknoloji şirketi olma hayalindeyiz”

Trendyol CEO’su İnan, Trendyol’un yanı sıra ikinci el ürünlerin satıldığı Dolap isimli platformda yaklaşık 2 milyon bireysel satıcının bulunduğunu belirterek, Dolap uygulamasının hem ev ekonomisine katkı yaptığını hem de aynı ürünün birkaç defa farklı şekillerde kullanılmasını sağladığını anlattı.

Bu sayede yapılmış, hazırlanmış ve satılmış ürünler içinde döngüsel bir ekonomi yaratıldığını dile getiren İnan, şöyle konuştu:

“Bunun dışında içinde bulunduğumuz ekosisteme ‘Sepette İyilik’ gibi bütün STK’lerin ürünlerinin satıldığı ve bağış toplayabildiğimiz altyapıyla, ‘Türkiye’nin Müzeleri’ gibi tüm müzelerimizin hem ürünlerini sattığımız hem tanıtımlarını yaptığımız bir modelle ya da ‘Yarının Köyleri’ gibi köylerdeki lokal üretimi direkt olarak üreticiden son kullanıcıya hem Türkiye’de hem dünyada ulaştırdığımız modelle bulunduğumuz ekosisteme katkı sağlamayı temel amaç edindik. Bu yönde de ilerliyoruz.”

İnan, Londra’dan Türki Cumhuriyetlere, Orta Doğu’dan Kuzey Afrika’ya kadar olan bölgenin en büyük teknoloji şirketi olma hayalini taşıdıklarını belirterek, 2028 sonunda bunu başarmayı hedeflediklerini vurguladı.

Erdem İnan, “Bunun için de gerekli yatırımları yapacağız ve merkezimiz, tabii ki Türkiye’de doğdu, Türkiye’de büyüdük, Türk ürünlerini ve markalarını satıyoruz. Bu bakış açımız da aynen devam ediyor olacak. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz coğrafyada en büyük ve en büyük pozitif etki yaratan teknoloji şirketi olma hayalimiz var. Bu yönde de adımlarla ilerleyeceğiz.” diye konuştu.

Muhabir: Mehmet Selçuk Güçlü,Emirhan Yılmaz

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu