Siyaset

Ulaştırma alanındaki düzenleme Türkiye’ye “katma değer” ve “zaman” kazandıracak

Paylaş:

TBMM (AA) – Karaismailoğlu, AA muhabirine, ulaştırma alanında düzenlemeler içeren Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TBMM Bayındırlık, İmar ve Turizm Komisyonunda görüşmeleri tamamlanan teklifin, TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesi halinde yürürlüğe gireceğini anlatan Karaismailoğlu, düzenlemede, deniz ulaştırmasına yönelik önemli hükümlerin yer aldığını kaydetti.

Adil Karaismailoğlu, dünya ticaret hacminin yaklaşık yüzde 90’ının deniz ulaştırmasıyla gerçekleştiğine işaret ederek, Türk deniz sularında seyir halindeki gemilerin aldığı kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetlerine yönelik düzenlemelerin teklifte hüküm altına alındığını bildirdi. Bu kapsamdaki hizmetlerin, İstanbul ve Çanakkale boğazlarının önemli bir kısmında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından, bunun dışındaki yerlerde ise özel işletmeciler tarafından sunulduğunu dile getiren Karaismailoğlu, söz konusu şirketlerin bu hizmet için devlete pay ödediğini anlattı.

Teklifin yasalaşmasıyla bu hizmetlerin daha sağlıklı sunulacağını vurgulayan Karaismailoğlu, “Kıyı Emniyeti’nin kendi uhdesi dışında kalan kesimlerde kılavuzluk ve römorkörcülük hizmeti vermek isteyen firmalar, devlete verecekleri pay oranı için açık artırma usulüyle ihaleye girecek. Böylece kamu payı daha da artırılacak. En yüksek payı devlete taahhüt eden firma işi alacak ve hizmeti o verecek.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, Çevre Haftası’nın önemine işaret ederek, bu bağlamda sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında çalışmalar yapıldığını anımsatarak, “Biz onun daha da üzerine çıkararak denizcilikte de sera gazı emisyonları için bedeller alınmasını sağlıyoruz. Bu bedeller ülkemiz içerisinde yeşil denizcilik alanındaki faaliyetlerde kullanılacak.” dedi.

Kanun teklifiyle havalimanlarına yönelik önemli düzenlemelerin hüküm altına alındığını kaydeden Karaismailoğlu, hava yollarının Türkiye’de dünyadan daha hızlı geliştiğini, havalimanı tanımının da bu doğrultuda değiştiğini belirtti.

Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok güzel yatırımlarımız var. Dünyanın göz bebeği olan İstanbul, Antalya ve Sabiha Gökçen havalimanlarımız. İstanbul Havalimanı’nda günlük ortalama 1600 civarında uçuş hareketliliği var; 250 bin yolcu ve 250 bin çalışanla yaklaşık 500 bin insan hareketliliğinin olduğu bir yapı. Havalimanı içerisinde ihtiyaçlara hitap edecek bazı yatırımları sağlayacak işletmelerin açılması gerekiyor. Otel, motel, kafeterya, benzin istasyonu gibi alanlar gerekiyor. Teklifle havalimanı tanımına bunlar da giriyor. İnşallah bu işletmelerle beraber gözbebeği olan ve Türkiye’ye hakikaten çok büyük katma değer sağlayan havalimanları daha etkili çalışmalarına devam edecek. Geçen yıl sadece İstanbul Havalimanı yolcusu 78 milyondu, bu yıl 80 milyonu da geçecek.”

“(DHMİ çalışanlarına yönelik düzenleme) Bunu biraz daha çalışmamız gerektiğini düşünerek tekliften çıkardık”

Komisyon Başkanı Karaismailoğlu, mevcut durumda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının AR-GE kaynaklarının uzay ve havacılık sistemleri için kullanılabildiğini ancak kanun teklifine eklenen hükümle kaynakların, raylı sistemler ve denizcilik teknolojilerinde de kullanılabileceğini bildirdi.

Karaismailoğlu, PTT çalışanlarına yönelik düzenlemelerle kurum personelinin işlerinin kolaylaştırılacağını ve hizmet kalitesinin artırılacağına işaret etti.

Adil Karaismailoğlu, teklife yönelik fayda-maliyet analizlerinin yapıldığını dile getirerek, “Az para harcayıp maksimum fayda sağlayacak işleri öncelememiz gerekiyor. Bunların hepsinin ayrı ayrı fizibilite çalışmaları, etki analizleri var. Yaptığımız işler ülkemize katma değer sağlayacak, son derece önemli işler. Bir de işlerin hızlandırılması gerekiyor. Bu yoğun trafikte beklemenin ve zamanın da maliyeti çok ciddi şekilde artıyor. Zamanı ne kadar kısaltırsanız hem üretici hem işletmeci hem de kamu için olağanüstü fayda sağlanıyor.” değerlendirmelerinde bulundu.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü çalışanlarına yönelik bir hükmün, teklif metninden çıkarıldığını da anımsatan Karaismailoğlu, hava trafik kontrolörlerinin DHMİ’nin en önemli aktörleri olduğunu ve “yerdeki pilotlar” olarak anıldıklarını söyledi. Bu personelin ücretlerinin artırılması için bir düzenlemenin komisyona gelen teklif metninde bulunduğunu hatırlatan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Bu sefer yer hizmetlerindeki arkadaşlarımızın oldukça yoğun talepleri oluyor. İnşallah bütün DMHİ çalışanlarının ücretlerinde iyileştirme nasıl yapılabilir, bunu denge halinde nasıl çözebiliriz, bütün taraflar bir araya gelip sağlıklı bir çalışma yapacağız. Herkesi memnun etmek zor oluyor ama inşallah herkesi memnun edecek düzeye geldiğimizde onu daha sonra başka bir kanuna ekleyeceğiz. Bu sıkıntıyı, rahatsızlığı ortadan kaldırmak için bunu biraz daha çalışmamız gerektiğini düşünerek tekliften çıkardık. İnşallah kısa zamanda çalışmayı tamamlayarak tekrar gündeme getireceğiz.”

Karaismailoğlu, kanun teklifinin bayram tatilinin ardından TBMM Genel Kurulunda görüşülmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

“Toplu taşımada mülkiyet hakkını ve çalışma şartlarını düzeltecek yasa taslağı hazırladık”

Komisyon Başkanı Adil Karaismailoğlu, toplu taşımada mülkiyet sorununun çözümüne yönelik yasa teklifi hazırlığı içerisinde olduklarını, özellikle büyükşehirlerde raylı sistemlere entegre lastik tekerlekli toplu ulaşım araçlarında mülkiyet sorunu yaşandığını söyledi.

Toplu taşıma esnafının bazı taleplerde bulunduğunu anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu talepleri Ulaştırma, İçişleri ve Çevre bakanlıkları değerlendirdi. Bir önceki yasama yılına yetiştirmek istemiş, biraz daha çalışmamız gereken konular ortaya çıkınca ertelemiştik. Bazı belediyelerimiz gereksiz şekilde şoför esnafını rahatsız edecek bazı düzenlemeler yapmaya çalışıyor. Onları ortadan kaldıracak, toplu taşımada mülkiyet hakkını ve çalışma şartlarını düzeltecek bir yasa taslağı hazırladık. Son aşamasını bütün sektörler olarak değerlendirdik. Son olarak bakanlıklarla bir araya geleceğiz, bu yaz dönemine yetiştirmeye çalışacağız. Onu da çıkardığımızda şoför arkadaşımızın kafası rahatlayacak, esnaf daha kaliteli hizmet verecek.”

Muhabir: Seval Ocak

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu