GüncelGündem

TRT’de iktidara 1945 dakika, Özgür Özel’e 25 dakika

Paylaş:

RTÜK üyeleri İlhan Taşcı ve Tuncay Keser, Yüksek Seçim Konseyi (YSK) 1 Ocak 2024’te seçim periyodunu başlatırken, TRT Haber’deki canlı yayınlar ile 6 Şubat 2024 tarihli 24 saatlik yayınında partilere ayrılan mühletler incelendi. Bu kapsamda 40 günlük periyotta, TRT Haber’de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan ile AKP’li yöneticilerin, aday tanıtım toplantıları dâhil değişik programlardaki yaptıkları konuşmalar, 1945 dakika canlı olarak verildi. Tıpkı periyotta CHP Genel Lideri Özgür Özel’in konuşmalarının yalnızca 25 dakikalık kısmı TRT haberde canlı yayınlanabildi.

Yüksek Seçim Şurası 1 Ocak 2024’te seçim devrini başlatırken, RTÜK üyeleri İlhan Taşcı ve Tuncay Keser, TRT Haber’deki canlı yayınlar ile 6 Şubat 2024 tarihli 24 saatlik yayınında partilere ayrılan mühletler incelendi. Bu kapsamda 40 günlük devirde, TRT Haber’de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan ile AKP’li yöneticilerin, aday tanıtım toplantıları dâhil değişik programlardaki yaptıkları konuşmalar, 1945 dakika canlı olarak verildi. Birebir periyotta CHP Genel Lideri Özgür Özel’in konuşmalarının yalnızca 25 dakikalık kısmı TRT haberde canlı yayınlanabildi.

BAHÇELİ’YE BİR GÜNDE 38 DAKİKA

Taşcı ve Keser’in hazırladığı bilgi notuna nazaran; 6 Şubat 2024 tarihli 24 saatlik yayında da Erdoğan ve AKP’li yöneticilerin yayın müddeti 6 saat 42 dakika olurken, bunun 1 saat 46 dakikalık kısmı canlı yayınlardan oluştu. Birebir gün MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli de TRT Haber’de 38 dakika 28 saniye yer buldu.

ÖZEL’İN HİÇBİR KONUŞMASI CANLI YAYINLANMADI

CHP Genel Lideri Özgür Özel’in birebir gün birçok programı olmasına rağmen, hiçbir konuşması canlı yayınlanmadı, konuşma ve aktiflikleri haber bültenlerinde de yer bulamadı. Yeterli Parti, Âlâ Parti heyetinin Hatay ziyareti kapsamında hazırlanan haberle, 1 dakika 53 saniye mühletle TRT Haber’de görülme imkânı buldu.

Aynı gün AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Lider Adayı Murat Kurum 2 dakika 33 saniye, Ankara Büyükşehir Belediye Lider Adayı Turgut Altınok 2 dakika 3 saniye ve İzmir Büyükşehir Belediye Lider Adayı Hamza Dağ ise 2 dakika 2 saniyelik haberlerle TRT Haber’de yer aldı. Başka partilerin adaylarına ait hiçbir habere TRT haber bültenlerinde yer verilmedi.

“MİLLETİN PARASIYLA YAPILIYOR, TRT YENİDEN KABAHAT İŞLİYOR”

RTÜK üyesi Tuncay Keser, TRT’nin yaklaşımını şöyle kıymetlendirdi:

– Seçim sürecinin başlaması ile birlikte TRT, tam gaz iktidar propagandası periyoduna geçti. Kamu yayıncısı olan ve 85 milyonun vergileriyle fonlanan TRT, izlediği yayın siyasetiyle İktidar Radyo Televizyonu haline geldi. İktidarın propaganda aracı haline geldi. Bilhassa seçim devri yayınlarında bu daha da net formda görülüyor. TRT bir yandan kendi kanununu çiğnerken, bir yandan da Yüksek Seçim Şurası kararlarını paspas ediyor. TRT Kanunu ve Yüksek Seçim Heyeti (YSK), ‘tarafsızlık’ diyor, ‘tek istikametli, taraf tutan yayın yapılmaz’ diyor, ‘fırsat eşitliği’ diyor ancak TRT idaresi bunların hiçbirini takmıyor.

– Seçim periyodundaki canlı yayınlarda 78 katlık bir uçurum var. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin yıl dönümüydü ve bütün partilerin aktiflikleri vardı. 6 Şubat’ta AK Parti Genel Lideri Erdoğan ve MHP Genel Lideri Bahçeli yani iktidar kümesi, 7 saat 20 dakika TRT Haber’de yer alırken, TBMM’deki ikinci büyük parti olan CHP ve Genel Lideri Özgür Özel, 24 saatlik yayında hiç görülmüyor. Bir saniye bile haber ve manzara yok. TRT muhalefet körlüğü içinde. Tam bir karartma uygulanmış.

– Özel kanallarda bile yapılmayan, milletin parasıyla TRT’de yapılıyor. TRT idaresi, daha evvel yaptığı üzere yeniden kabahat işliyor. YSK da RTÜK de seyirci rolünde, bugüne kadar hiçbir adım atılmadı. TRT İdaresi, kanunları daima çiğneyerek hukuk devleti prensibini, seçim adaletini ve demokrasiyi baltalıyor, vazifesi berbata kullanma kabahati işliyor. TRT muhalefet körlüğü içinde. Tam bir karartma uygulanmış… Bu karne, TRT idaresinin utanç tablosu olarak basın tarihine geçecektir.

“CEPLERİNDEN PARASINI VERİP AKPTV KURSUNLAR”

RTÜK üyesi İlhan Taşcı ise şu değerlendirmeyi yaptı:

– TRT Genel Müdürlüğü koltuğunda oturan zatın bırakın bir günlük gazetecilik yapmasını, günlük bir gazete okusa dahi şu tablodan utanırdı. Nasıl olur da ülkenin Ana Muhalefet Önderine 0 yazıyla sıfır müddet ayrılır. Beşerde biraz utanma olur. Haydi o yok, azıcık mesleksel ahlak olur. Bu tablo ne gazetecilik, ne televizyonculukla açıklanabilir, bunun ismi siyasi garezdir.

– Ülkenin Ana Muhalefet Başkanını görmezden gelmek, yok saymak CHP Genel Lideri Sayın Özgür Özel’e bir şey kaybettirmez lakin bu yayıncılığa imza atanların yakasına aymazlıkları yapışacak. Vergileriyle yayıncılık yapmasına imkan sağladıkları TRT’nin içler acısı halini halk görüyor ve vakti gelince hak ettikleri cevabı da verecektir. Hukukun tekrar işlemesiyle birlikte bu yayınların sorumluları hukuk önünde hesap verecektir. TRT ne Zahid Sobacı’nın ne de AKP’nin propaganda aracıdır. Şayet çok istiyorlarsa ceplerinden parasını verip AKPTV kursunlar başına da Sobacı’yı getirsinler.

“RESMİ TEŞEBBÜSLERDE BULUNACAĞIZ”

– Artık 85 milyonun vergileriyle yayıncılık yapıp gerçekleri halktan gizlemek yerine tarafsız, özgür, hakkaniyetli bir yayıncılık çizgisini izlemeliler. Milletin sırtından iktidar borazanlığı yurttaşların canına tak etti. Kamunun çıkarları, halkın haber alma özgürlüğü ışığında bu hukuksuzluk ve siyasi gareze karşı RTÜK’ün yasal yetkilerini kullanması ve TRT yayınlarını denetlemesi için resmi teşebbüslerde bulunacağız ve seçim süreci boyunca da yayınları takip edeceğiz.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu