GüncelGündem

Tunus’un 8 asırlık “dağ sarayları” turistlerin gözdesi oldu

Paylaş:

TUNUS (AA) – Yaklaşık 8 yüzyıl önce dağların zirvelerine toprak ve taş kullanılarak inşa edilen, yükseklikleri 6 metreye ulaşan 2-3 katlı yan yana binalardan oluşan yapıları bölge halkı “Dağ Sarayları” olarak isimlendiriyor.

Çoğunluğu Medenin kenti civarında yer alan ve yakın bölgelerde yaşayan köy sakinlerinin, gıdalarını soğuk tutmak ve uzun süre saklayabilmek için kullandıkları bu yapılar, devletin sağladığı teşviklerle restore edilerek turizm sektörünün hizmetine sunuldu.

Uzun yıllardır metruk olan ve sadece bölge halkının bildiği bu saraylar, turizm amaçlı yapılan gezilerin yanı sıra çeşitli şenlik, eğlence ve toplantılara da ev sahipliği yapıyor.

Bölge turizminin yeni gözde durakları arasında yer alan saraylara ilişkin AA muhabirine bilgi veren Beni Kadeş Belediyesi Encümen Üyesi Selahaddin Aziz el-Herşani, “Beni Kadeş şehri, dağ sarayları ve yapılan kazı çalışmalarının ardından bulunan eserler sayesinde kültür turizmini sevenlere hitap eden bir destinasyon haline geldi.” diye konuştu.

“Dağ Sarayları”nın tarihi 12. yüzyıla dayanıyor

Yapılan arkeolojik kazıların ardından Dağ Sarayları’nın 12. yüzyılda inşa edildiğinin anlaşıldığını belirten Herşani, “Beni Kadeş’te yer alan dağ saraylarından Alula Sarayı, 12 ile 13. yüzyıllarda İslami ilimlerin okutulduğu medreselerden biri. Daha sonra bölge halkı tarafından buğday ve kuru incir gibi gıdaları korumak ve uzun süre saklamak için kullanılıyor. İnsanların uğrak yeri haline gelen bu saraylar, içerisinde terzi, nalbant ve çeşitli hizmetler veren dükkanlara da ev sahipliği yapıyor. Bir nevi bölge sakinlerinin toplandığı her türlü alışveriş ve işlerini gördüğü mekanlara dönüşüyor.” ifadelerini kullandı.

Her sarayda bölgedeki hane halkına ait birkaç odanın bulunduğunu belirten Herşani, “Her ailede kendilerine ait bölümün anahtarı bulunurdu. Sarayın giriş anahtarı ise sadece kapıda nöbet tutan muhafızlarda olurdu. Ürünlerini saklamak isteyen ya da sarayda kalmak isteyen aileler kendilerine ait yerde konaklar, misafirler ise saraydaki misafirhanede ağırlanırdı. Özellikle yaz aylarında bu saraylar serin olduğu için günümüzde de hala gelip konaklayan aileler mevcut.” diye konuştu.

Bir Berberi sarayı: Camiler Sarayı

Bölgede restore edilen ve turizmin hizmetine sunulan Camiler Sarayı yöneticisi Eymen Umrani ise, şu an işlettikleri sarayın, yüzyıllar önce inşa edilmiş, gezginlerin uğrak yerlerinden olan bir Berberi sarayı olduğunu söyledi.

Sarayda 70’ten fazla oda olduğunu belirten Umrani, “Yapılan restorasyonun ardından, restoran haricinde, kafeler için iki oda, misafirlerin konaklayacağı odalar ve çalışanlar için 3 oda düzenlendi. Misafirlerimizin dağlardaki ve çöldeki sessizliği yaşamaları için soğutma ve pişirme haricinde elektrikli alet bulundurmuyoruz.” diye konuştu.

Mutfaklarında geleneksel yöntemlerle topraktan yapılmış tandırın da bulunduğunu söyleyen Umrani, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bölgemizde yetişen küçük baş hayvan etinin lezzetli olmasından dolayı genelde kuzu etiyle yaptığımız yemekler mevcut. En çok tercih edilen yemekler arasında fırında kuzu ve fırında kelle bulunuyor. Ayrıca Tunus’un geleneksel yeğen kuskusunu burada misafirlerimize tandırda pişirdiğimiz et ve sebzeler ile ikram ediyoruz. Bulunduğumuz yer deniz turizmi için gelen turistlere yakın, bu yüzden tatile gelen turistler için sakin geçirebilecekleri birkaç günlük tatil imkanı sunduğumuz için çok tercih ediliyoruz.”

Bölge, dünyadaki en iyi 100 sürdürülebilir turizm destinasyonu arasında

Tunus Turizm Bakanlığı’nın, 2014’te başlattığı turizm projesi ile ülkenin güney bölgesinin sürdürülebilir turizm destinasyonları arasında yer alması için harekete geçmesi üzerine Zahir Sıradağları bölgesinde yer alan Dağ Sarayları’nın bilinirliliği arttı.

Tanıtım çalışmalarının ardından bölge, 2021 yılında Avrupa Sahil Ülkeleri Birliği’ne bağlı Hollanda merkezli Dünya Yeşil Destinasyonlar Örgütü tarafından dünyadaki en iyi 100 sürdürülebilir yeşil destinasyon arasında yer aldı.

2022 yılında ise aynı organizasyon tarafından düzenlenen yarışmada aynı bölge, 100 Yeşil Destinasyon Öyküsü Ödülü’nü aldı.

Öte yandan 2015 yılında bölgede 200 milyon yıldan daha eski dinozor kemik kalıntılarının keşfedilmesi üzerine, Medenin dünyadaki en önemli jeolojik mirasa sahip bölgeler arasında gösterilmeye başlandı.

Muhabir: Mehmet Akif Turan

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu