Sağlık

Türk bilim insanları geliştirdi! Kemoterapi ilaçlarının yan tesirleri azalacak

Paylaş:

Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Güneş Esendağlı ve 8 kişilik araştırma grubu, kemoterapi ilaçlarının yan tesirlerini azaltmayı ve etkinliklerini artırmayı hedefleyen bir çalışma başlattı.

İlk evre tamamlandığında, kanser dokusunu hedefleyen küçük protein parçacıkları geliştirildi. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından desteklenen projenin ikinci kademesinde ise bu protein parçacıklarının kemoterapi ilaçlarıyla birleştirilmesi planlanıyor. Bu proje, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının yan tesirlerini azaltmayı amaçlıyor.

HEYECAN VERİCİ BİR ÇALIŞMA

Kanser Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Güneş Esendağlı, kanserin bedendeki hücrelerin denetimsiz çoğalması ve değerli organlara yayılmasıyla vefata yol açtığını belirterek, “Kanserin bu özelliği, pek çok açıdan ele alındığında kemoterapinin en değerli tedavi seçeneklerinden biri olduğunu gösteriyor. Lakin birçok hastamız, kemoterapinin yan tesirleriyle başa çıkmak zorunda kalıyor. Biz bu projemizle yan etkiyi azaltmayı amaçlıyoruz. Pek çok paydaşımız var. Çalışma sonucunda kanser dokusunu hedefleyen küçük protein parçacıkları geliştirdik. Bu proje, küçük protein parçacıklarını kemoterapötik olarak isimlendirilen kanser ilaçlarına bağlayarak yan etkiyi azaltacak biçimde tümörler üzerinde tesirli yeni ilaçlar geliştirmeye odaklanıyor” dedi.

Proje, TÜBİTAK Marmara Gereç Enstitüsü, Hacettepe Eczacılık Fakültesi ve Kanser Enstitüsü öğretim üyeleri ile araştırmacılarının iştirakiyle yürütülüyor. Prof. Dr. Esendağlı, “Bu mevzuda çok heyecanlıyız. Zira yerli ve ulusal kaynaklarla geliştirdiğimiz hedefleme moleküllerini kimyasal kemoterapi ilaçlarıyla birleştirerek tedavinin aktifliğini ve yan tesir azaltma potansiyelini test edeceğiz. Yeni projemizde bunları değerlendireceğimiz seri deneyler gerçekleştireceğiz” dedi.

YENİ BİR MÜJDE İLE GELEBİLİRİZ

Prof. Dr. Esendağlı, küçük protein parçacıklarının kanser odaklarına gittiğini belirterek, “Bu sonuçları gösteren TÜBİTAK raporumuz daha evvel kabul edildi ve şu anda patent evresinde. Bu küçük proteinlerin ilaçla birleştirilmesi, bu proje ile birinci defa denenecek. Deney hayvan modelleri ve ileri tahliller ile test edildikten sonra, yeni bir müjde ile karşınıza çıkabileceğimize inanıyoruz. Bu projede, geliştirdiğimiz küçük protein parçacıkları ile ilaçlar birleştirilecek, bu bileşiklerin kanser tedavisinde yeni bir yol açıp açamayacağı araştırılacak. Kanser tedavisinin önemli yan tesirlerini azaltmayı amaçlıyoruz, hem de tedaviye olan tesirini artırarak” diye konuştu.

YAN TESİR PROFİLİ DÜŞECEK

Prof. Dr. Esendağlı, projenin 2 yıl içinde tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Olağanda kemoterapi ilaçlarının tümör dokularının yanı sıra bedenin öteki değerli organlarına da ulaştığını belirten Esendağlı, bu durumun toksisiteye neden olduğunu söz etti.

Esendağlı, “Geliştirdiğimiz küçük protein parçacıklarını kemoterapi ilaçlarına bağladığımızda, ilaçların büyük ölçüde kanser bölgesine ağırlaşmasını sağlayacağız. Bu, yanlış yere dağılan ilacın ölçüsünü azaltacak. Böylelikle yan tesir profilinin düşmesine neden olacak. Aslında bu ilaçların tesirli olduğunu biliyoruz; lakin bu yeni küçük proteinler ile daha tesirli bir formda tümöre ulaşmalarını sağlayarak hem yan etkiyi azaltmayı hem de tümörle daha âlâ başa çıkmayı hedefliyoruz” dedi. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu