GüncelGündem

Türk Silahlı Kuvvetlerinin “uçan kaleleri” deneyimli pilotların kontrolünde gökyüzüyle buluşuyor

Paylaş:

ANKARA (AA) – Kara Havacılık Komutanlığı, envanterinde yer alan CH-47 Chinook, Sikorsky, Cougar, Atak, UH-1 gibi çok maksatlı helikopterleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahadaki etkin ve caydırıcı gücünü artırmaya devam ediyor.

Komutanlık bünyesinde yer alan pilotlar ise çok kapsamlı eğitimlerden geçiyor. Harekat görevlerinin yanı sıra, afet gibi durumlarda da aktif bir şekilde sahada yer alan pilotlar, gerektiği durumlarda organ nakil faaliyetini de icra ediyor.

Aktif görevlerinin yanı sıra eğitimlerini de aralıksız sürdüren pilotlar, normal uçuşların dışında yüksek teknolojik imkan ve kabiliyetler sunan uçuş simülatörleriyle her an harbe hazır vaziyette görevlerini sürdürüyor.

Dünya Pilotlar Günü kapsamında AA muhabirinin sorularını yanıtlayan CH-47 Yük Helikopter Tabur Komutanlığı’nda görevli Pilot Binbaşı, 2004 yılında Kara Harp Okulundan kara havacı teğmen olarak mezun olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Sonrasında Ankara Güvercinlik’te yer alan Kara Havacılık Okul Komutanlığı’nda 1 yıl süren zorlu pilotaj eğitimimi tamamladım. Bu zorlu eğitimin müteakibinde 2005 yılında Malatya 2. Kara Havacılık Alay Komutanlığı’nda pilot teğmen olarak görevime başladım. Halihazırda çeşitli birlik, kurum ve kadrolarda 20 yıldır aktif uçucu olarak hizmet vermekteyim. 2023 yılından itibaren de Ankara CH-47 Yük Helikopter Tabur Komutanlığı’nda aktif görev yapmaktayım.” diye konuştu.

Pilot Binbaşı, Kara Havacılık Komutanlığı bünyesinde yer alan pilotların bir günlük mesaisini ve uçuşa hazırlık aşamalarını anlattı.

Uçuşu yapacak pilotların, göreve çıkmadan önce uçuş öncesi brifinglerini yaptıklarını, burada ilgili göreve ilişkin uçuş bilgilerini, uçuşa dair emniyet hususlarını ve uçuş esnasında gerçekleşecek diğer faaliyetleri belirlediklerini belirten Binbaşı, uçuş tamamlandıktan sonra da değerlendirme toplantısı yapıldığını söyledi.

Pilot Binbaşı, uçuşu olmayan pilotların ise o gün “nazari eğitim” denen, yer dersi ve askeri konuların yer aldığı brifinglerini tamamlayarak, spor faaliyetlerini icra ettiklerini aktardı.

Binbaşı, 26 Nisan’ın Türkiye için çok önemli bir tarih olduğuna dikkati çekerek, “26 Nisan 1912 tarihinde Türkiye’nin 1 numaralı pilot lisansı sahibi Yüzbaşı Mehmet Fesa Evrensev, Türkiye semalarında ilk uçuşunu gerçekleştirmiştir. 2013 yılında Türkiye Havayolu Pilotları Derneği, bu tarihe ithafen 26 Nisan’ı ‘Dünya Pilotlar Günü’ olarak ilan etmiştir. Bu tarih yalnızca Türkiye pilotlarını kapsarken yalnızca 1 yıl sonra tüm dünyaya mal olmuş ve Dünya Pilotlar Günü olarak ilan edilmiştir.” diye konuştu.

“Terörle mücadelenin yanı sıra birçok uçuş görevini de icra ettim”

Kara Havacılık Komutanlığı bünyesinde CH-47 yük helikopteri pilotu olarak Binbaşı rütbesinde görev alan diğer bir pilot ise, 2005 yılında Kara Havacı teğmen rütbesiyle mezun olduğunu ve ardından Kara Havacılık Okul Komutanlığı’nda AB-206 ve UH-1 tipi tek motorlu helikopterlerle pilotaj eğitimini tamamladığı aktardı.

Pilot Binbaşı, eğitimlerinin görev süresi boyunca da devam ettiğini belirterek, “Uçuş tecrübem arttıkça 2009 yılında S-70 Sikorsky genel maksat helikopterine, 2019 yılında da CH-47 yük helikopterine intibak ettim. Bu kapsamda başta terörle mücadele harekat bölgesi olmak üzere birçok arama-kurtarma, sel, yangın gibi uçuş görevlerinde de bulundum.” dedi.

Envanterde bulunan hava araçları arasında en fazla yük taşıma kapasitesine sahip helikopterin CH-47 olduğunu belirten Binbaşı, “CH-47 helikopterlerinin envanterimize girmesiyle de havadan personel ve malzeme nakli imkan ve kabiliyetimiz çok önemli ölçüde artmıştır. Terörle mücadele harekat bölgesinde operasyonel görevler başta olmak üzere yine 11 ilimizi etkileyen üzücü deprem felaketinde vatandaşlarımıza yardım maksatlı birçok görev icra ettim.” dedi.

“Askeri pilotluk bir meslek değil bir yaşam tarzı”

Operasyonel faaliyetlerinin yanı sıra farklı alanlarda da görev aldıklarını aktaran Binbaşı, ülkenin akciğerleri olan ormanlarda meydana gelen yangınlarda da aktif bir şekilde sahada bulunduklarını söyledi.

Pilot Binbaşı, kendisi gibi helikopter pilotu olmak isteyen gençlere hayallerinin peşinden koşması tavsiyesinde bulunarak, “Gençlerimiz öncelikle askeri pilotluğun bir meslek değil bir yaşam tarzı olduğunu unutmamalı, bunun mutlaka farkında olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Zihin ve beden sağlığının, helikopter pilotları için en önemli unsurların başında geldiğine dikkati çeken Binbaşı, “Ebedi Başkomutanımız Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal göklerdedir ve göklerini koruyamayan uluslar yarınlarından asla emin olamazlar’ sözlerinden hareketle gençlerimiz çok çalışmalı, zihnen ve bedenen sağlıklı bir yaşam tarzını seçmeli.” diye konuştu.

Binbaşı, pilot olma hayalinin doğup büyüdüğü şehir olan Balıkesir’de başladığını belirterek, şehirde yer alan filodan havalanan uçakların sesleriyle pilot olma isteğinin kendinde oluştuğunu söyledi. Binbaşı, “Filonun girişindeki tabelada ‘jet sesi özgürlüğün sesidir’ sözü benim bu mesleğe sevdalanmamdaki en temel unsur olmuştur diyebilirim.” dedi.

TSK’nin “uçan kalesi” CH-47 Chinook yük helikopterleri

Çift motorlu, iki rotorlu, yaklaşık 8 ton yük taşıyabilen helikopterde, iki adet 4 bin 800 beygir gücünde motor bulunuyor. Azami sürati saatte 315 kilometre olan helikopter, kendi yakıt depolarıyla 2 saat 15 dakika havada kalabiliyor.

Helikopterlerin menzili, yüklenebilen dahili yakıt depolarıyla 1100 kilometreye kadar çıkarılabiliyor. Helikopter, otomatik uçuş kontrol sistemi sayesinde sıfır görüş şartlarında dahi uçuş emniyetini en üst düzeye taşıyabiliyor.

Helikopter, koltuk düzeniyle tam teçhizatlı 33 askeri veya sedyeyle 24 yaralıyı taşıyabilme özelliğine sahip. CH-47’ler, orta genel maksat helikopterleriyle nakledilemeyen her türlü ağır malzeme, silah ve mühimmatı taşıyabiliyor, hava hücum ve indirme harekatlarında görev alabiliyor ve yüksek taşıma kapasitesiyle doğal afet durumlarında pek çok insanı kurtarabilecek özellikleri barındırıyor.

Muhabir: Utku Şimşek

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu