Spor

Türkiye, okçulukta şu ana kadar 4 kota aldı

Paylaş:

ANKARA (AA) – AA’nın Paris 2024 öncesi Türk sporcuların olimpiyatlarda madalya kazandığı branşlarla ilgili hazırladığı dosya haberlerin bu bölümünde okçuluğa yer verildi.

 • Türkiye atletizmde şu ana kadar 6 sporcuyla kota aldı
 • Milli tekvandocular olimpiyatlardan madalyasız dönmüyor
 • Paris 2024 Olimpiyatları’na 5 milli tekvandocu katılacak

Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak organizasyonda klasik yay kategorisinde gerçekleştirilecek okçuluk müsabakalarına Türkiye, erkeklerde takım halinde gidecek.

Mete Gazoz, Ulaş Berkim Tümer ve Muhammed Abdullah Yıldırmış, olimpiyatlarda bireysel yarışmaların yanı sıra klasik yay erkekler takım müsabakalarında da madalya mücadelesi verecek.

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 2023 Dünya Okçuluk Şampiyonası’nda gümüş madalya alan Klasik Yay Erkek Milli Takımı, Paris 2024’e katılma hakkı kazanmıştı.

Klasik yay kadınlar kategorisinde ise şu ana kadar tek kotayı Elif Berra Gökkır aldı. 17 yaşındaki milli okçu, Almanya’nın Essen kentinde yapılan Okçuluk Avrupa Kıtası Olimpiyat Elemeleri’nde bronz madalya kazanarak Paris 2024’e kota elde etti.

Elif Berra’nın da kota almasıyla Türkiye, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda okçuluk branşında karışık takım müsabakalarında da yarışmayı garantiledi.

Son kotalar Antalya’da dağıtılacak

Okçulukta olimpiyatlar için son kota müsabakalarına Türkiye ev sahipliği yapacak. Okçuluk Dünya Olimpiyat Elemeleri, 14-17 Haziran tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek.

Türkiye, son olimpiyat elemelerinde kadınlarda da takım kotası elde etmeye çalışacak.

Okçuluk yarışmaları Paris 2024’te ise 25 Temmuz-4 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Türk okçuluğunun olimpiyat serüveni

Türkiye, okçuluk branşında olimpiyatlarda ilk kez Los Angeles 1984’te temsil edildi. Okçulukta İzzet Avcı, Kemal Erener ve Tülin Cavlı ilk olimpik milli sporcular oldu.

Seul 1988 Olimpiyat Oyunları’na tam kadro giden milliler, son olarak Sidney 2000’de hem erkekler hem de kadınlarda takım halinde yer aldı.

Milli okçular, 1996 ve 2000 olimpiyatlarında bronz madalya maçlarına çıksa da kürsüde yer alma başarısı gösteremedi.

Atlanta 1996 Olimpiyat Oyunları’nda mili okçulardan Elif Altınkaynak, kadınlar klasik yayda bronz madalya maçını kaybederek dördüncü oldu. Atlanta’da Elif Altınkaynak, Elif Ekşi ve Natalia Nasaridze’nin yer aldığı milli takım da organizasyonu dördüncü sırada tamamladı.

Sidney 2000 Olimpiyat Oyunları’nda ise Elif Altınkaynak, Zekiye Keskin Şatır ve Natalia Nasaridze’den oluşan milli takım, dördüncü sırada yer aldı ve bronz madalyayı kaçırdı.

Beklenen madalya Tokyo’da geldi

Türkiye’nin okçuluk branşındaki tek olimpiyat madalyasını, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda şampiyonluğa ulaşan Mete Gazoz elde etti.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 2021 yılında yapılan oyunlarda, erkekler klasik yay finalinde İtalyan Mauro Nespoli’yi 6-4 yenen milli okçu Mete Gazoz, altın madalya kazandı.

Mete böylece Türk okçuluk tarihinin en büyük başarısına imza attı.

Tokyo’da Mete Gazoz ve Yasemin Ecem Anagöz’den oluşan milli takım ise karışık takım müsabakalarında dördüncü oldu.

Mete başarısını sürdürdü

Olimpiyat sonrası başarılarına devam eden Mete Gazoz, Berlin’de geçen yıl bireyselde dünya şampiyonluğuna ulaşarak bir kez daha Türk spor tarihine geçti.

24 yaşındaki milli okçu, son olarak Essen’de yapılan 2024 Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda da kürsünün zirvesinde yer almayı başardı.

Olimpiyatlarda üçüncü kez boy gösterecek Mete Gazoz, Türkiye’nin Paris 2024’teki en önemli madalya umutlarından biri olacak.

Muhammed Abdullah’tan Dünya Kupası madalyası

Muhammed Abdullah Yıldırmış, Güney Kore’de düzenlenen 2024 Dünya Kupası’nın ikinci ayağından bronz madalyayla döndü. Milli okçu böyle organizasyonda ilk bireysel madalyasını elde etti.

Erkekler klasik yay takımlarda geçen yıl Mete Gazoz ile dünya ikinciliği elde eden Ulaş Berkim Tümer ve Muhammed Abdullah Yıldırmış, ilk olimpiyat tecrübesini yaşayacak.

17 yaşında kota alan Elif Berra Gökkır da ilk kez olimpiyatlarda mücadele edecek.

Muhabir: Halil İbrahim Avşar

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu