Bilim - Teknoloji

Türkiye’de üretilen telefonlar hangi ülkelere ihraç ediliyor?

Paylaş:

Samsung, Xiaomi, Oppo, TCL, Tecno Mobile ve Omix gibi dünyaca ünlü akıllı telefon markaları Türkiye’ye akıllı telefon fabrikası kurdu. General Mobile, Casper, Reeder gibi yerli firmaların da Türkiye’de üretim tesisi bulunuyor. Türkiye’de üretilen telefonlar genellikle iç pazarda kullanılsa da Türkiye’den dünyaya ihracatı da yapılıyor.

Anadolu Ajansı’nın derlediği verilere göre 2021 yılında 6 milyon 904 bin 640 adet telefon üretildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2020’nin Ocak-Temmuz dönemini kapsayan 7 aylık takvimde 9,4 milyon dolar değerinde 62 bin 653 akıllı telefon ihracatı gerçekleşti.

28 farklı ülkeye akıllı telefon ihracatı yapıldı

Ocak-Temmuz 2022 döneminde 28 farklı ülkeye akıllı telefon ihracatı yapıldı. En çok ihracat ise 14 bin 756 adet ile Hollanda’ya yapıldı. Hollanda, toplam ihracatın yüzde 53’ünü oluşturdu.

Türkiye’de akıllı telefonların yanı sıra akıllı saat, tablet ve dizüstü bilgisayar üretimi de yapılıyor. Akıllı saat ihracatını ayrı başlık altında hesaplayan TÜİK, tablet ve dizüstü bilgisayarlar ihracatını ise aynı başlık altında toplanıyor. 2021’de yaklaşık 23 milyon dolarlık tablet ve dizüstü bilgisayar ihracatı yapılırken yaklaşık 65 milyon dolarlık akıllı saat ihracatı yapıldı. 2022’nin ilk 7 ayında dizüstü ve tablet bilgisayar ihracatı 13 milyon dolar, akıllı saat ihracatı ise 59 milyon dolar olarak belirlendi.

Türkiye’de üretilen telefonlar en çok hangi ülkelere ihraç ediliyor?

Ocak-Temmuz 2022 verilerine göre Hollanda’ya, 14 bin 756 adet, Çin’e 11 bin 930 adet, Lübnan’a 9 bin 800 adet, Birleşik Arap Emirlikleri’ne 8 bin 702 adet, KKTC’ye 4 bin 247 adet, Hong Kong’a 3 bin 790 adet, Macaristan 2 bin 719 adet, Fildişi Sahili 2 bin 053 adet, Yunanistan bin 990 adet ve Kosova 985 adet.

Kaynak: Donanımhaber

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu