GüncelGündem

Türkiye’nin en kalabalık mahallesi oldu… Nüfusu 4 vilayetten daha büyük

Paylaş:

Diyarbakır’ın merkez İlçesi Bağlar İlçesine bağlı Bağcılar Mahallesi Türkiye İstatistik Kurumu’nun aktüel sayılarına nazaran nüfus bakımından kimi vilayetleri geride bıraktı.

Nüfusu 143 bini aşan mahallenin Ardahan, Bayburt, Gümüşhane ve Tunceli’den de büyük olduğu ortaya çıktı.

Özellikle son 10 yılda gelişime açık olan verimli tarım topraklarının de içinde yer aldığı ada ve parsellerin arazi toplulaştırması sonrasında yeni imar nazım planıyla birlikte imara açılmasıyla Bağcılar bölgesinde ağır konut yapılaşması oldu.

Açık topraklarda mantar üzere binaların yükselmesi ve 6 Şubat zelzelesinden sonra bu bölgeye ağır bir nüfus kaymasıyla mahalle statüsündeki olan Bağcılar bölgesi kimi vilayetlerin nüfusunu geride bırakan pozisyona ulaştı.

Konut fiyatlarının merkez Kayapınar İlçesine kıyasta daha uygun olduğu ve orta direğin tercih sebebi sayılan Bağcılar Mahallesine yaşanan zelzele felaketinden sonra merkez Bağlar İlçesinde ağır hasar gören Pir Şamil, Mevlana Halit, 5 Nisan, Yunus Emre ve Kaynaptepe Mahallelerinden de ağır bir nüfus göçü yaşandı.

PAMUK VE BUĞDAY EKİLİ TOPRAKLARI İMARA AÇTILAR

Yeni yerleşim alanı olduğu için binaların daha inançlı olması nedeniyle vatandaşlar tarafından ağır göçe maruz kalan Bağcılar Mahallesinin yakın vakitte nüfusunun 200 bine yaklaşmasıyla birlikte Bağlar İlçesinden ayrılarak mahalle statüsünden çıkarılıp Diyarbakır’ın Sur, Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir İlçesinden sonra 5. Merkez ilçesi statüsüne kazandırılacağı tabir edildi.

TÜİK sayılarına nazaran Türkiye’nin en kalabalık mahallesi olarak kayıtlara geçen Bağcılar bölgesi 10 yıl öncesine kadar pamuk, buğday ekili topraklardan oluşuyordu.

İmara açılarak rant oluşturulan bu bölge arsa spekülatörlerinin de ağır gayretleriyle arazinin dönüm fiyatı 2,5 ila 5 milyona kadar yükseltildi.

EN KALABALIK MAHALLE SIRALAMASINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ

TÜİK sayılarına nazaran Türkiye’nin en kalabalık mahallelerinde 1. Sırada 143 bin ile Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi Bağcılar mahallesi yer alırken, 2. Sırada İstanbul Beylikdüzü’ndeki Adnan Kahveci Mahallesi 112 bin, 3. Sırada İstanbul Başakşehir’deki Kayabaşı Mahallesi 109 bin, 4. Sırada İstanbul Küçükçekmece’deki Atakent mahallesi 104 bin, 5 sırada ise tekrar Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesinin Fırat Mahallesi 91 bin nüfusla birinci 5’te yer alıyor.

 

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu