GüncelGündem

Eskişehir’in en kıdemli muhtarı 48 yıldır mührü elinden bırakmadı

Paylaş:

ESKİŞEHİR (AA) – Lüle taşı işlemeciliği yapan Mandal, 1976 yılında Akcami Muhtarı Kadir Bardakçı’nın vefatından sonra işini bırakıp mahalle sakinlerinin talebiyle mührü devraldı.

Mandal, 1977 yerel seçimlerinde rakibinden fazla oy alıp sürdürdüğü görevi süresince 2019’daki seçimlere kadar tek aday olarak girdi.

Muhtar Kemal Mandal’ın karşısına 2019’da 2, bu sene yapılan seçimde ise 4 rakip çıktı. Mahalle sakinlerinin teveccühüyle 2019’da yeniden göreve seçilen Mandal için girdiği 10’uncu seçim zor geçti. 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde genç rakibi Yasemin Bolu ile 78’er oy alan Mandal, kura çekiminden galip çıktı.

Mandal, 48 yıllık süreçte cumhurbaşkanları Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan dönemlerinde görev yaptı.

Eskişehir’in en kıdemli muhtarı Kemal Mandal, AA muhabirine, turistik bir bölge olmasından dolayı mahallede yaşanan sorunları gidermeye, yoksullara yardım etmeye çalıştığını söyledi.

Akcami Mahallesi’nin güler yüzlü, sıcakkanlı insanlardan oluştuğunu belirten Mandal, “Yararlı olmazsam vatandaş vallahi bir gün durdurmaz yani kimin ne yaptığını biliyor vatandaş. Kimseyi de elimden geldiği kadar üzmemeye çalışıyorum.” dedi.

Mandal, Akcami’nin oturmuş düzene sahip bir mahalle olduğunu, sakinlerinin yıllardır her seçimde kendisinden desteklerini esirgemediğini dile getirdi.

Elinden geldiğince vatandaşlara yardımcı olmaya çalıştığını anlatan Mandal, şöyle devam etti:

“Ben de onlara da elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum ve çalışacağım. İnşallah ömrümün yettiği kadar bunu yapacağım. Bizim mahallemiz zengin bir mahalle değil. Ramazan aylarında bana çok gelen olur. Kimi zaman çağırıp yardım ederiz. Elime para geçtiğinde onu mahalledeki düşük gelirli insanlara dağıtırım. Mahallemizde öyle bir zengin yok yani. Böylelikle vatandaşlara yardım ederiz. İnşallah ömrümün yettiği kadar da vatandaş getirirse ben de yardım edeceğim. Elimden geldiği kadar mahalleye faydalı olmaya çalışıyorum.”

Külliye’deki Muhtarlar Toplantısı’na iki kez katıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Muhtarlar Toplantısı’na iki kez katıldığını belirten Mandal, “İlkinde en eski muhtar olarak, ikincisinde ise diğer muhtarlarla katılarak Cumhurbaşkanı’mızı ziyaret ettik. ‘Eskişehir’in en eski muhtarı’ olarak kendilerine takdim edildim. Kendimi tanıttıktan sonra Eskişehir’e gelince misafirim olacağını söyledi. Çok mutlu oldum.” diye konuştu.

Mahallede 35 yıldır ikamet eden Mesut Kara da Mandal’ın kimden oy alıp almadığına bakmaksızın, ayırt etmeksizin herkese elinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştığını belirtti.

Mandal’ın mahalle kültürünün yaşatılmasına büyük katkılar sağladığını dile getiren Kara, “Kemal Amca’mız, ‘Ben muhtar oldum, maaşımı alıp oturayım’ demiyor. Mahalle için sürekli koşturan, sorunlara çözüm bulmaya çalışan birisi.” ifadelerini kullandı.

Muhtar azası 65 yaşındaki işletmeci Nevzat Öztürk de mahalle sakinlerinin durumlarıyla ilgili Mandal’a bilgi vererek ona iki dönemdir yardımcı olduğunu söyledi.

Birlikte uyum içinde mahalleliye hizmet ettiklerini dile getiren Öztürk, “Mahalle kültürünü diri tutmak için herkesi ziyaret ediyor, kaynaştırıyor. Mahalleli onu tekrar seçtiyse herkesin onu çok sevdiği belli.” dedi.

Muhabir: Günhan Özceylan

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu