TÜSİAD Başkanı Bilecik: İş dünyasına IQ yetmiyor!

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile Türkiye Zeka Vakfı iş birliğinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “6. Zeka ve Yetenek Kongresi”nin açılışında yaptığı konuşmada, iş dünyasında artık IQ’nun tek başına yeterli olmadığını söyledi.

“İŞ DÜNYASININ ZEKA BEKLENTİSİ DEĞİŞTİ”

İş dünyasında dijital zekanın her geçen gün daha çok önem kazandığını belirten TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, şunları söyledi:

“Dijital zekadan bahsedeceğimiz günlerdeyiz. Robotlar hangi işleri insanlardan alacak? Robotlar güçlü duygusal ve sosyal becerileri yapamayacaktır. İş dünyasında yıllar boyunca zeka denilince aklımıza hep IQ yani bilgisel veya bilişsel zeka geldi. Yüksek IQ mesleki performans ve kariyer başarısı için yeterliydi ama artık IQ’nun tek başına yeterli olmadığı çok net. Son yıllarda IQ başrolü başka becerilerle paylaşmaya başladı. Şimdi daha kalabalık ve renkli olan bir sahne var. EQ yani duygusal zeka insanın halinden anlamayı, gerektiğinde destek olmayı, birbirine ve değişen şartlara uyum sağlamayı strese dirençli olabilmeyi ve sadece işte değil hayatta da daha fazla başarılı olmaya işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

İş insanları için yüksek bilişsel ve duygusal zekanın yanında kültürel zekanın da önemli olduğunu kaydeden TÜSİAD Başkanı Bilecik şunları söyledi:

“Küreselleşme ile seyahat imkanlarımız çoğaldı. Ardından internet ve yeni iletişim teknolojileri sayesinde de iş yapma alışkanlıklarımız tamamen değişmeye başladı. Dünya gittikçe bir küçük ekrana sığacak kadar da küçüldü. Bu sayede bütün iş ortaklarımız ve paydaşlarımız çoğu zaman uluslararası düzeyde olabiliyor. Kültürel zekamız ne kadar yüksekse farklı kültürlere de daha fazla uyum sağlıyor, tüm dünya insanlarıyla daha kolay ilişki kurabiliyoruz.

“EN BAŞARILI İNSAN, EN İYİ BİLGİYE SAHİP OLANDIR”

“Bilgi bölüşüldükçe ve paylaşıldıkça artan bir hazinedir. Aynı mutlulukta olduğu gibi…” diyen Bilecik, yaşamdaki en başarılı insanın, en iyi bilgiye sahip olan insan olduğunun altını çizdi.

“YETENEKLER DESTEKLENMELİ”

Üstün yeteneklere sahip çocukların da özel programlarla desteklenmesinin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Bilecik,

“Eğitim sistemimizin yeni nesilleri değişime hazırlaması son derece önemli, okul ve öğrenme ortamlarının, çocukların zeka gelişimini, çok yönlü gelişimini desteklemesi gerekiyor. Yetenekleri desteklenen ve yetenekli oldukları alanlarda başarıyla ilerleyen ve mutlu olan öğrenciler yetiştirmeliyiz. Zeka ve yeteneğini bilgi üretme, muhakeme etme, işbirliği, problem çözme ve hayat boyu öğrenme için kullanan gençler, bizi özlenen aydınlık yarınlara kavuşturacak. Bizi hayal ettiğimiz Türkiye’ye gençlerimiz taşıyacak.” dedi.

Jurnalci.com