AktüelEkonomiGüncelGündemTürkiye

Ücretsiz suya AKP vergisi tepki çekti

Paylaş:

Ücretsiz suya AKP vergisi tepki çekti

Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan gıdaya her alanda peş peşe gelen zam haberleri halkın belini bükerken AKP iktidarı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) “İnsani Su Kullanım Hakkı” kapsamında kullandırdığı suya da göz dikti. İBB’nin “İnsani Su Kullanım Hakkı” kapsamında bir kısmını ücretsiz olarak kullandırdığı sudan, Hazine ve Maliye Bakanlığı için kesinti yapılmaya başlandı.


İBB, 2019 yılında aldığı kararla, kentte hanede tüketilen her 2,5 metreküp suyun 0,5 metreküpünü ‘İnsani Su Hakkı’ kapsamında ücretsiz verirken, söz konusu uygulamadan 1 Ocak itibarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından vergi alınmaya başlandı. Ücretsiz suya vergi uygulaması, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) su faturalarına koyduğu uyarı notuyla ortaya çıktı.

İBB’nin 2019 yılında yürürlüğe aldığı ‘İnsani Su Hakkı’ uygulaması Sayıştay’ın 2020 yılı İSKİ Denetim Raporu’nda mevzuata aykırı bulunduğu gerekçesiyle durdurulmuştu, ardından İBB Meclisi’nin aldığı yeni bir kararla tekrar yürürlüğe girmişti.

HAZİNE’YE AKTARILIYOR

Her 2,5 metreküp suya karşılık 0,5 metreküp suyu ücretsiz veren İBB’nin bu uygulaması bu kez de Hazine ve Maliye Bakanlığı’na takıldı. İSKİ’nin hazırladığı su faturalarında yer alan notta, “Sayın Abonemiz; Vergi Denetim Başkanlığı’nın inceleme raporu gereği; önceki dönemlerde Bakım Bedeli ve İnsani Su Hakkı uygulaması nedeni ile eksik tahakkuk eden 20,02 TL KDV farkı ödenecek tutara yansıtılmıştır. Tahakkuk eden bu bedeller Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılmaktadır” ifadeleri yer aldı. Bakanlık tarafından sudan vergi alınması sosyal medyada yurttaşların tepkisini çekerken, vergi alındığına dair notun da yer aldığı bir fatura paylaşıldı.

BULGARİSTAN SABİTLEDİ

Avrupa’nın en yoksul ülkelerinden Bulgaristan’da aralık ayında göreve başlayan Kiril Petkov liderliğindeki koalisyon hükümeti, vatandaşlar için doğalgaz ve elektrik fiyatlarını mart ayının sonuna kadar sabitleme kararı aldı. Enerji fiyatlarının çok yükseldiği ve birçok hanenin faturaları ödeyemediği ülkede, bu kararın gelecek yılın mart ayının sonuna kadar devam edeceği belirtildi. Bu süreç sonrasında da bir plan hazırlanması gerektiği kaydedildi.
Bulgaristan’da daha önce doğalgaz ve elektrik krizi ülkede kriz yaratmış, 2013 yılında Boyko Borisov’un ikinci hükümetinin görevi bırakmasına sebep olmuştu.

220 DOLAR DESTEK

İsveç’te ise hükümet, elektriğe zam yapılmasının ardından zamdan etkilenen vatandaşlara hane başı 220 dolar yardım yapılacağını açıkladı. Yetkililer, elektrik faturalarına gelen zamdan etkilenen 1,8 milyon hane olduğunu belirterek, geçen aralık ayı da dahil olmak üzere 3 aylık para desteği sağlanacağını bildirdi. Toplamda 661 milyon dolar yardım yapılacak. İsveç Maliye Bakanı Mikkel Damberg yardım kararına ilişkin, “Olağandışı durumlar için olağandışı önlemler alıyoruz” dedi. İsveç Enerji Bakanı Khashayar Farmanbar ise vatandaşların ekonomik olarak endişeye düşmekte haklı olduklarını söyledi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da da hükümet olası enerji fiyatları artışının halka yansımaması için “yenilenebilir enerji desteği vergisini” yüzde 43 oranında indirmişti. İngiltere’de de pandemi nedeniyle evden çalışanlar evden çalışma indiriminden yararlanabiliyor.

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu