GüncelGündem

Ukrayna’da devam eden savaşta en sıcak çatışmaların yoğunlaştığı şehir: Bahmut

Paylaş:

BAHMUT (AA) – Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın son dönemlerinde en yoğun çatışmaların sürdüğü Donetsk bölgesinde ön cephede yer alan Bahmut şehrinde ağır Rus bombardımanlarının altında kaldığı için giderek artan yıkımlar meydana geliyor.

Gece gündüz her iki tarafın savaş uçakları başta olmak üzere topçu sistemleri, tank ve diğer ağır silahların kullanıldığı cephe hattında bulunan ve Ukrayna ordusunun kontrolündeki şehirde yoğun askeri hareketlilik dikkati çekiyor.

Bahmut’ta kalanlar için yaşam şartları gittikçe ağırlaşıyor

Yoğun saldırıların altındaki şehirde gaz, elektrik, su, telefon ve internet bağlantısı bulunmadığı için çoğu sivilin terk ettiği evler ve boş sokaklarda sessizlik hakim.

Sıcak çatışmalar sürdüğü için savaşın acı izlerini taşıyan, sık sık patlama seslerinin duyulduğu Bahmut’ta kalan çok az sayda sivil ise acil ihtiyaçları olmadığı sürece dışarıya çıkmamayı tercih ediyor.

İçme suyu, gıda ve diğer ürünleri satın almak amacıyla eskiden komşu köylere giden Bahmut’un sivilleri, artık şehrin merkezindeki en önemli köprünün havaya uçurulmasıyla ulaşım sorunuyla da karşı karşıya kaldı.

Bisikleti olanlar, uzun yollardan dolaşarak evlerine içme suyu ve yemek malzemesi götürürken diğer siviller de nehrin ortasında bulunan borunun üzerinden yürüyerek kendilerini riske atıyor.

“Gece gündüz şiddetli patlama sesleri duyuluyor”

Rusya-Ukrayna Savaşı öncesinde yaklaşık 80 bin kişinin yaşadığı şehirde çatışmaların ardından nüfusun yüzde 90’ı daha güvenli bölgelere tahliye edildi. Bahmut’ta kalanlar ise hayatlarını kurtarmak için sığınaklarda yaşamaya çalışıyor.

Bahmut’un merkezindeki apartmanın deposunda aylardır yaşamaya çalışan ve soyadını güvenlik nedeniyle söylemek istemeyen 56 yaşındaki Anatoliy, AA muhabirine, 1969’dan beri bu şehirde yaşadığını anlattı.

Eşinden ayrıldığını, çocuklarının daha güvenli bölgelere tahliye edildiğini belirten Anatoliy, şehirde gittikçe artan tehditlere rağmen burada kalmaya karar verdiğini dile getirdi.

Anatoliy, “Savaşın başladığı ilk dönemlerde evde kalıyordum ama artık savaş uçakları ve ağır silahlar kullanılmaya başlandığı için depoya indim ve sürekli burada kalıyorum. Diğer insanlar da bu şekilde yaşıyor. Gece gündüz şiddetli patlama sesleri duyuluyor.” ifadelerini kullandı.

Şehirde yaşamanın gittikçe zorlaştığına işaret eden Anatoliy, aylar boyunca susuz, elektrik olmadan ve ısınmadan kalmanın zorluğuna değindi.

Bombardımanların altında insani yardımı dağıtıyorlar

Bahmut’ta bir konutun bodrum katında faaliyet gösteren ve insani yardımlar dağıtan merkezin 64 yaşındaki yöneticisi Natalya Romenskaya da ülke genelinde sivillerden topladıkları yardımları şehirdeki insanlara dağıttıklarını söyledi.

Romenskaya, Bahmut’taki faaliyetlerini sürdürmek için gerek bir sığınak gerekse depo olarak kullandıkları bodrum katında insanların sıcak ortamda kalabilmesi amacıyla uygun ortam sağladıklarını kaydetti.

Savaşta insanlara yardım ulaştırmaya çalıştıklarının altını çizen Romenskaya, “Yaşam koşulları gittikçe ağırlaşıyor. Sonuçta bir savaş devam ediyor, tehlikeli saldırılar oluyor.” dedi.

Muhabir: Davit Kachkachishvili

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu